Süleyman Soylu: Gece 2’de 3’de bir Resmi Gazete ile görevim bitebilir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TRT Haber'de konuştu.

Süleyman Soylu: Gece 2’de 3’de bir Resmi Gazete ile görevim bitebilir
19 Mayıs 2021 Çarşamba 22:24

Son günlerde gündemin en çok konuşulan ismi olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TRT Haber'de, Aysun Torun'un moderatörlüğünde Yahya Bostan ve Melik Yiğitel'e açıklamalarda bulundu. 

Suç Örgütü lideri Sedat Peker, yayınladığı videolarda Soylu için, "Süslü Süleyman" yakıştırmasını yaparak, Bizim temiz Süleyman'ın istifa olayı var ya. Bir gün evvel robot hesaplardan tweetler hazırlandı; o 1 milyon 300 bin tweet var ya... Sen de biliyorsun, benim kardeşim gibi o çocukların hepsi, benim destek olduğun haber portalları da sana destek oldular" diye konuşmuştu.

'HİÇ TANIMIYORUM'

Sedat Peker ile hayatında hiç tanışmadığını söyleyen İçişleri Bakanı Soylu, kendisiyle gerçekleştirildiği öne sürülen "arabuluculuk" ziyaretinin hiç yaşanmadığını belirtmişti. 

Soylu iddiaya ilişkin, "Süleyman Özışık ile en son geçen yıl haziran ayında görüştüm, yakın zamanda Süleyman Özışık ile temasımız olmadı." ifadelerini kullanmıştı. 

COVİD-19 SALGINI

Covid-19 salgınını değerlendiren Soylu, "Türkiye bu dönemde salgında iyi bir sınav verdi. Dünya'nın bir çok yerinde insanlar zorluklar çektiler, insanlar hastane önlerinde beklediler, ücret sorunu yaşadılar, Avrupa ciddi kapanmalar ile karşı karşıya kaldı" ifadelerini kullandı. 

"Pandemi karşı karşıya kaldığımız bu salgın süreci hiçbirimizin bilmediği bir süreç. Daha önce eleştirildiği şehir hastaneleri sosyal güvenlik kapsayıcılığı olsun bu sürecin belki de bizim açımızdan avantajları. Dünyayı hepimiz gördük. Hastanelerin morglarında insanlar cenazelerini alamadılar. Hastanelere kabul edilmediler. Çabuk unutuyoruz Avrupa'dan vatandaşlarımız Türkiye'ye geldiler" diyen Soylu, "Burada bir problememiz olmadı. Sağlık sistemimiz S.O.S vermedi ve Türkiye'ye, Sayın Cumhurbaşkanı'na güvenleri var" dedi. 

AŞILAMA PROGRAMI

Aşılama programı ile konuşan Soylu, "Aşılamada ivmeyi yakaladığımız zaman çok daha rahat hareket edebileceğiz" dedi. 1 Haziran'dan sonra kafe ve restoranların durumuna değinen Soylu, "Niyetimiz mümkün olduğunca kısıtlamaları ortadan kaldıracak adımlar atmaktır" dedi.

'TOPLU TAŞIMA İŞİNİ BECEREMEDİK'

Toplu taşımalardaki yoğunluğuna değinen Soylu, "Otobüslerdeki yoğunluk meselesini beceremedik" dedi. Soylu, yoğunluk meselesinde ellerinden geleni yaptıklarını ancak Büyükşehir Belediye'nin adım atmadığını söyledi. 

İSTANBUL'A 720 BEKÇİ 

Bekçilerin görevlerini layığı ile yaptığını söyleyen Soylu, "TÜİK'in araştırmalarında halkın yüzde 77.4'ü asayişten memnun" diyerek İstanbul'a 720 bekçinin daha görevlendirileceğini söyledi. Soylu, İstanbul Beşiktaş'ta, taraftarların sevinci sırasında bekçinin havaya ateş açmasını da 'kendisini savunmak' olarak yorumladı.     

MERAL AKŞENER'E CEVAP

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırısının durdurulması amacıyla uluslararası topluma çağrı yaparken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu için “Bir anlamda Sayın Erdoğan’ın İsrail versiyonu” ifadesini kullandı. 

Akşener'in açıklamalarına cevap veren Soylu, "Akşener'in dediği yakışır mı ya? Çocukları katleden, öldüren, savunmasız, masum insanları ortadan kaldıran. Ne yapmış o insanlar? Sayın Cumhurbaşkanımız ne yapmış? Ben geçen hafta İdlib'deydim. Bir gitsin İdlib'e. Tabi yürek ister. Çadırdan altık, beş yıldızlı briket evlere getirdik. 50 yıl sonra, 100 yıl sonra o memleketin evlatları diyecekler ki bizi öldürüyorlardı, Türkler bize sahip çıktı, biz Müslümanız ve komşuyuz. Kimseye bakmadık, herkese el uzattık. Kürt, Türk, Arap hiç bakmadık. Ne yaptın bu ülkeye de, siz Tayyip Erdoğan'ı Netanyahu'yla aynı kareye koyuyorsunuz. Gündem değiştirmek için mi, elinize verilen sipariş mi?" dedi.

'CHP'NİN OYU...'

"Son seçimden bugüne kadar Cumhur İttifakı'nın oyu yüzde 51,5'in altına düşmedi" diyen Soylu, "CHP'nin oyu yüzde 20,5'la 21. Bir yıldır bu bantta oyları. Asimetrik hamleleri biz yaptık. Ne yaptığımızı biliyoruz. Aceleleri ve telaşları bu, aldıkları siparişi yetiştiremiyorlar. KONDA'nın araştırması da öyle, bizim yaptıklarımız da öyle" ifadelerini kullandı. 

'İŞİMİ YAPAMAZSAM İSTİFA EDERİM'

İçişleri Bakanı Soylu, "Bırakın bu ülkeye ihanet etmeyi; işimi yapamadığımı düşündüğüm an, bir dakika koltukta kalan namussuzdur" dedi.

BAKANLIK TARTIŞMASINDA CHP'Yİ HEDEF ALDI

HDP'ye bakanlık teklif edildiği iddialarına değinen Soylu, "Eski dünya alışkanlıklarıyla Türkiye'ye elbise giydirebileceklerini düşünüyorlar. Şehit ailelerimiz ne olacak, bu mücadeleyi veren evlatlarımız ne olacak? Bizden giden biri var, bir siyaset partinin başında, başbakanlık da yaptı bu ülkede. O çok isterdi, 'aslında biz HDP'yle beraber olmalıyız'; bütün işi o. Mesele sadece iki bakanlık değil, hangi bakanlıklar olduğu belli. 6-7 aydan beri konuşuluyor. Biri başkan yardımcılığı direkt Kandil, öteki de Kültür ve Turizm Bakanlığı. Yok derlerse can yakarım. Bunu direkt Kandil söylüyor, burada da Kandil'in temsilcileri (HDP) talep ediyor" diyerek HDP ve CHP'yi hedef aldı. 

'İKİ BARON YAKALANDI, YANINDAKİ KİM?'

"Bataklık Operasyonu'nda iki baron yakalandı. Çetin Gören'in resmini koyun arkadaşlar. Yanındaki kim? Bataklık Operasyonu'nun içinde FETÖ var ve buna ulaştık. Biraz önce resmi çıkanlar da var" diyen Soylu, "Cumhuriyet tarihinin ilk uyuşturucudan suç geliri operasyonunu yaptık. 2 milyarlık mal varlığı ve para, 17 şirkete kayyum. Bunu 10'la çarpın. Bataklık operasyonunda ne oldu? Kim vardı? İki baron yakaladık. Kemal Bey der ya, baronlar nerede. Bizi eleştirmediler mi, İçişleri Bakanı uyuşturucu satıcısının ayağını kırın der mi diye. Dünyanın en büyük baronlarından bir tanesi. Hollanda'nın imparatoru. Bataklık operasyonunun içerisinde FETÖ var ve ulaştık. Şimdi diyor ki Kılıçdaroğlu, efendim Kolombiya'dan Türkiye'ye gelen diyor. 25 Haziran'da Kolombiya bizim narkotikle toplantı yaptık. Biz avcı gibi peşindeyiz. Bunlar bize herhangi bir yazılı belge vermediler ama bize söyledikleri şu, bu operasyonu gerçekleştiren Balkan grubu. Peki, Kılıçdaroğlu 2020 tarihinde Balkanlar'da kimin olduğuna bakarsa... Veya arkadaşlarını göndersin biz ona gösterelim. Diyor ki Panama. O da yeni çıktı, tweetle. Geleceği yer neresi, Mersin. Panama neyi söylemiyor, Panama'daki mal nereye gelecek biliyor musunuz?

'TARİHİN EN BÜYÜK MÜCADELESİ' 

İlk geleceği yer İtalya. Konteynır inecek, ilk İtalya'da kalacak, 3 günden sonra gelecek. Sanki Türkiye bu işleri koordine ediyormuş gibi değerlendiriyor. 25 Şubat'ta 13 ton kokain yakalandı. Nerede yakalandı? Hamburg'da. 6 ton kokain yakalandı, nerede? Antwerp'de. Şöyle mi diyeceğiz, Şansöyle Merkel onun sahipleridir. Tam tersi. Tebrik ediyoruz dendi. FETÖ'cülerin kayığına binen bir ana muhalefet genel başkanı olur mu ya? Kimin etkisinde kaldı? Şu Özgür Özel'in bir şeyi var, klibi. Sistemi ifade etmeye çalışıyorum. Bu operasyonda HDP'den seçilen bir milletvekili de içerisinde. Burada şunu ifade etmek istiyorum, Türkiye uyuşturucuyla tarihinin en büyük mücadelesini ortaya koymaktadır" dedi.

'KILIÇDAROĞLU ARA SIRA BANA ADAM GÖNDERİRDİ'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun geçen yıl yakalanan ve Türkiye'ye getireceği belirtilen kokainle ilgili açıklamasına değinen Soylu, şunları söyledi:

“Biz iftiraya uğramış bir milletiz. Türkiye tarihinin en büyük uyuşturucuyla mücadelesini yaptım. Bu mücadelede Avrupa her raporunda Türkiye'yi tebrik etti. Kılıçdaroğlu ara sıra bana adam gönderirdi, keşke bu konu için de gönderseydi. Bataklık operasyonunun içinde FETÖ var ve buna ulaştık. 2 uyuşturucu baronunu yakaladık. Kolombiya'da geçen sene kokain yakalandı. Dedim ki hemen irtibat kurun, mümkünse Kolombiya'ya gidin. Sonuç şu, bize yazılı bir belge vermediler. Söyledikleri şu bu operasyonu gerçekleştiren Balkan grubu. Kılıçdaroğlu, o tarihte Balkanlar'da kimin olduğuna bakarsa... Türkiye uyuşturucuyla tarihin en büyük mücadelesini ortaya koymaktadır.” 

SOYLU'DAN ÖZEL'E: HER ŞEYİ KURGULAMIŞLAR

Soylu, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in gazeteci Hadi Özışık'la görüşme videosunu paylaşmasından önce CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in basın toplantısındaki "Süleyman Soylu'ya çok yakın bir gazeteci Sedat Peker ile bir görüşme gerçekleştirdi mi? Yaptığı görüşmede 'Yeni videolar yayınlama. Bakanımız seninle ilgili bir şeyler söyleyecek ama sinirlenme, kapatalım bu işi' dedi mi?" sözlerini izletti.

Soylu, "Bu açıklamayı saat kaçta yapıyor, video saat kaçta ortaya çıkıyor? Her şeyi anlatıyor. Türkiye'de ana muhalefet partisi genel başkanının sistemine kadar oturmuş bir operasyonla karşı karşıyayız. Grup başkanvekili çıkıyor ve orada diyor ki böyle bir kaset çıkıyor haberiniz olsun. Her şeyi kurgulamışlar" dedi. 

'KORUMA BENDEN ÖNCE VERİLDİ, BENİM DÖNEMİMDE ALINDI'

Kendi bakanlığı döneminde Sedat Peker'e polis koruması verildiği haberleri sorulan Soylu, “Benden 1,5 yıl önce verildi. Benim dönemimde de alındı” yanıtını verdi. 

Hadi Özışık'ı tanıdığını söyleyen Soylu, “Anlıyorum ki ben uzun zamandan beri organize suç örgütünün hedefindeyim. Peki benimle temas edebilmiş mi, edememiş. Hadi Bey'i Günaydın Gazetesi'ndeki fotoğrafçılığından tanırım. Benim haberim olması idam edilmem anlamına gelir. Böyle bir şey olabilir mi? Keklemişler, ben ne yapayım. Kim keklediyse, ayda hangi siyasetçiye 10 bin dolar gönderiyorsa ondan sorsun” ifadelerini kullandı.

Peker'in evine yapılan polis baskınının görüntülerini de izleten Soylu, “Videolarının talibi var, gelsin burada anlatsın, adalet var burada. Karısının iç çamaşırına sığınan aciz, edepsiz. Burada ne var? Onlarca kadın polis var. Burada bir kurgu var” diye konuştu. 

ÇIKMADAN 8 AY ÖNCE!

Odatv’de yer alan belgeye göre, 20 Mart 2018 tarihli ‘İstanbul Valiliği İl Koruma Komisyonu Karar Tebliği’nde, Peker’in korumasının görevine devam etmesi kararı alınıyor.

Sedat Peker’e verilen koruma kararı 2019'da da devam ediyor. 30 Nisan 2019 tarihinde verilen karar da 2018’deki ile aynı. Sedat Peker, 2019 Aralık ayında yurtdışına çıktığını açıklamıştı. Yani bu koruma kararı Sedat Peker'e Karadağ’a gitmeden 8 ay önce veriliyor.

DOSYALAR NE ZAMAN AÇILDI?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise, dün yaptığı açıklamada Peker’in İstanbul ve Bursa’da iki ayrı dosyası olduğunu bildirmiş, ancak dosyaların başlangıç tarihlerini açıklamamıştı.

Peker hakkında verilen koruma kararının bu dosyalardan önce mi yoksa sonra mı olduğu henüz bilinmiyor.

'DAVA ADAMIYIM'

Soylu, "Ana Muhalefet liderleri çok endişelenmesin, bu dönemde artık gece 2’de 3’de bir Resmi Gazete ile görevim bitebilir. Soylu gider, Ahmet gelir. Benim bir Resmi Gazetelik canım var Fakat ben dava adamıyım" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.