Sözleşmenin iptalinin ardından Adalet Bakanı: Kadına yönelik şiddete asla tolerans tanıyamayız

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İstanbul Sözleşmesi'nin iptalinin ardından başlayan kadına yönelik şiddet gündemi hakkında değerlendirmeler yaptı.

Sözleşmenin iptalinin ardından Adalet Bakanı: Kadına yönelik şiddete asla tolerans tanıyamayız
23 Mart 2021 Salı 21:47

banner225

Kadınları şiddete karşı korumaya alan İstanbul Sözleşmesi'nin iptal edilmesinden sonra gözlerin çevrildiği Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, savcılara, kolluk kuvvetlerine tavsiyede bulunarak, "Bir kadın bir yakınma ile geldiğinde, bu olayı sıradan görmeyin. Öncesini, evveliyatını titizlikle araştırın. Bunun 'aması’ 'fakatı' yoktur. Kadına yönelik şiddete asla tolerans tanıyamayız" dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Dikmen Hakimevi’nde düzenlenen Erzurum Çocuk Adalet Merkezi İşbirliği Protokolü törenine katıldı.

Bakan Gül törende yaptığı konuşmada, "çocuklara adli süreçte sahip çıkılabilmesi" yolunda yeni bir uygulamanın, Çocuk Adalet Merkezi yapılanmasının ilk adımını atmak üzere bir araya gelindiğini söyledi. 

Bakan Gül, savcılar, kolluk kuvvetleri, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri'ne de tavsiyede bulunarak, "Bir kadın bir yakınma ile geldiğinde, bu olayı sıradan görmeyin. Öncesini, evveliyatını titizlikle araştırın. O yakınmanın feryada dönüşmemesi için hiçbir mazeretiniz yoktur. O kapıya gelen kadın bir sonraki güne emin ve emniyet içinde başlamalıdır. Bunun 'aması', 'fakatı' yoktur. Bir tek kadının dahi şiddetle yüz yüze gelmediği vakte kadar durmadan, daha fazla çalışmaya devam edeceğiz. Kadına yönelik şiddetle daha etkin mücadele edilmesi noktasındaki bir kısım yeni adımlara işaret eden İnsan Hakları Eylem Planında yer alan hedefleri birer birer gerçekleştireceğiz. Hiçbir kadının bir başkasının tacizine, ısrarlı takibine maruz kalmasını kabul edemeyiz. Kadına yönelik şiddete asla ama asla tolerans tanıyamayız. 'Sıfır tolerans' ilkesini daha güçlü bir şekilde koruyarak sürdüreceğiz. Hangi mevzuat, düzenleme gerekiyorsa, takipçisi olacağız, mücadelemizi sürdüreceğiz" diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.