Soylu'dan 'İBB'ye özel teftiş' açıklaması

İçişleri Bakanı Soylu, İBB'ye yönelik ‘teftiş’ hamlesine ilişkin 'Başımıza gelebilecek felaketi engellemek için yapıyoruz' dedi ve siyasi bir durum olmadığı savunmasını yaptı.

Soylu'dan 'İBB'ye özel teftiş' açıklaması
27 Aralık 2021 Pazartesi 11:59

banner255

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde (İBB) çalışan bazı personellere yönelik "terör örgütleri ile iltisaklı veya irtibatlı olduğu yönündeki ihbar ve tespitler olduğu" iddiasıyla ‘özel teftiş’ başlatılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Soylu, İBB'ye yönelik ‘özel teftiş’ yapılmasına ilişkin "Başımıza gelebilecek felaketi engellemek için yapıyoruz" savunmasını yaptı. "İhbarlar gelmeye başladı" iddiasında buluna Soylu, "Dağda bulunmuş, ‘FETÖ'den ihraç ettiğimiz birçok kişinin yoğunlaştırılmış olarak İBB'ye işe alındığını" öne sürdü.

Soylu şu ifadeleri kullandı:

"Dağdaki teröristlerle mücadele ediyoruz, şehirlerdeki terörizmle mücadele etmeyecek miyiz? Fehriye Erdal kimdir? Çok yüksek korunaklı Sabancı Center'a nasıl girmişti? Kimi katletti? Peki Muhammet Fatih Safitürk kamunun içerisinde görev alanların iş birliğiyle katledilmemiş miydi?

Biz kendimizle ilgili, devletle çalışanlarla ilgili terör irtibatı bulduğumuz zaman kendimizi suçlu mu hissediyoruz? Hayır. Terör irtibatıyla devletin bir arada olmayacağını ortaya koymak için bunu gerçekleştiriyoruz. Yarın öbür gün yapılacak eylem, bu kişiler üzerinden gerçekleştirilirse, siz hangi sorumluğunuz içerisindesiniz ki demezler mi?"

NE OLMUŞTU?

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İBB’yi hedef göstermesi sonrası İçişleri Bakanlığı’nın belediye çalışanları hakkında ‘özel teftiş’ başlattığı açıklanmıştı.

Erdoğan'ın, "Bir hesaba göre 13 bin 500, bir hesaba göre 15 bin kişiyi işten çıkarıp aralarında terör örgütüyle iltisaklıların da bulunduğu 45 bin kişiyi aldılar" ifadelerinin ardından İçişleri Bakanlığı İBB'deki bazı çalışanların 'örgüt iltisaklı' olduğu iddiasına ilişkin özel teftiş başlatıldığını duyurmuştu. İçişleri Bakanlığı’ndan "İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bağlı kuruluşları ve şirketlerinde işbaşı yaptırılan personellerden 455'inin PKK/KCK, 80'inin DHKP/C, 20'sinin MLKP, 2'sinin MKP, ayrıca bazılarının FETÖ ve diğer terör örgütleriyle iltisaklı/irtibatlı olduğu yönünde ihbar, şikayet ve elde edilen tespitler üzerine, konunun tüm yönleriyle soruşturulması için Bakanlığımızca özel teftiş başlatılmıştır" açıklaması gelmişti.

AKP iktidarının bu hamlesine “İstanbul'a hizmet eden 86 bin yol arkadaşımın yanındayım, ezdirmem" sözleriyle yanıt veren İBB Başkanı İmamoğlu, bugün partili büyükşehir belediye başkanlarıyla CHP Genel Merkezi'nde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ederek açıklama yapacağı basına yansıdı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.