Soylu: İstifa etmeyi düşünmüyorum

Suç örgütü lideri Sedat Peker'in hakkında ciddi iddialarda bulunduğu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Habertürk TV'de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Soylu: İstifa etmeyi düşünmüyorum
24 Mayıs 2021 Pazartesi 21:57

banner255

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Habertürk TV'de Kübra Par'ın moderatörlüğündeki Açık ve Net programında gazeteciler İsmail Saymaz, Merdan Yanardağ, Veyis Ateş ve Ersoy Akif'in sorularını yanıtlıyor. Kübra Par, "Soruları bakanlara verdiniz" yorumlarına da yanıt verdi. Böyle bir şeyin söz konusu olmadığını söyleyen Par, "Herkesin merak ettiği soruları soracağız bu akşam" dedi.

Soylu'nun açıklamaları şöyle:

- Çocukluğumdan itibaren siyasetin içindeyim. 1980 darbesinde 11 yaşlarındaydım ama gördüm, öncesini de gördüm. Gaziosmanpaşa'da bir evimiz vardı. Babam Adalet Partisi'nde siyasetçiydi. Eve çıkarken bodrum katını 'bomba var mı' diye kontrol ederek başlardık. Sokağımızın başında bir kişiyi taradıklarını gördük. Siyaset ve demokrasi bize; Yunus'un ifade ettiği gibi, değerlerimizin bize öğrettiği gibi; Ya göründüğün gibi ol ya göründüğün gibi ol. Biz her şeye cevap vermekle mükellefiz. Benim hiçbir şekilde korkum yok. Müslümanız ve Allah'a teslimiz.

- (Sedat Peker'e) "Bütün iddiaları saçmalıktır, doğru bulmuyoruz" deyip bu meselede kenarda durabilirdik. Dikkat ederseniz ilk iki videoda benimle ilgili bir şey yoktu ben kendim devreye girdim. Bir şey gördüm; bir siyasal kadastrasyon gördüm. Bir kötü plan, bir kirli plan gördüm. Bir vesayet ortaya koymaya çalışıyor ve sessizlik hakim.

- Yıl 2015; Davutoğlu Başbakan. MYK toplantısında "Biz HDP ile Anayasa yapabiliriz" diye bir cümle çıktı ağzından. Seçimde AKP'nin tek başına iktidar kurabilme kabiliyeti oluşmadı. Sonrasında Babacan, "Hiç bu işlere bakmamalıyız, ekonomiyi ayakta tutmalıyız" dedi. "Bizim sorumluluğumuz bugün demokrasiyi ayakta tutmak" dedim. Davutoğlu ve ekibi CHP ile birlikte AKP'nin iktidarı için canhıraş mücadele yaptılar. Biz bir kısım arkadaşlarımızla bunun doğru olmayacağını ortaya koyduk. Hedef, Erdoğan'dı. Davutoğlu, 'Hepinizin odalarınızda ne konuştuğunuzu biliyorum ve dinletiyorum' dedi. (Soylu, daha sonra 'dinletiyorum' ifadelerini düzeltti.)

Davutoğlu'nun etkili olduğu kuruluşlarından birine Mithat Sancar geldi ve, "Bir Apo içeriden çıkacak, İki; Suriye'de bir devlet kurulacak, başına geçecek. Üç; Türkiye'de özerk bir Anayasa yapılacak" dedi. Dört; bir önemli mesele daha var aklıma gelince söyleyeceğim. Sayın Cumhurbaşkanımızın Külliye'ye nasıl sıkıştırılmak istediğini hep birlikte gördük.

- Türkiye bir operasyona tabi tutuluyor. Özne ben değilim.

- Sedat Peker, tecavüzden dolayı karakola götürülüyor ve dosyası kapatılıyor. 

SORU-CEVAP

- İsmail Saymaz, "Bahsettiğiniz dosya 2003. Peker'in 30 yıllık dosyası var. Bunlar şimdi öğrenilmiyor. Kendisi birçok yerde miting yaptı, AKP'nin kanallarında doğum günleri kutlandı. AKP'nin aile fotoğrafına girdiğinde Sedat Peker'in 'tecavüz' dosyası bilinmiyor muydu?" diye sordu. Soylu, "Genellemek çok yanlış olur. 2002'de "Türkiye mafyaya teslim oldu" manşetleri atıldı. Ben AKP'de değilim o zaman. AKP, Türkiye'de ilk kez ekonomiyi sıçratmadan mafyayı bitirdi" dedi.

- Soylu, Veyis Ateş'in, "Neden özne sizsiniz?" sorusuna, "335 suç örgütünü çökerttik, 393 uyuşturucu çetesi çökerttik. Okulların önünde uyuşturucu çeteleri çocuklarımıza uyuşturucu satıyorlardı. Bir FETÖ'yle mücadele ediyoruz. Her gün bir DAEŞ operasyonu yapılıyor. Ben bu operasyonu Türkiye'nin üzerine gelen bir operasyon olarak gördüm" yanıtını verdi.

- "Nasıl koruma verildi?" sorusu yöneltilen Soylu, "2015 yılında Peker'e koruma verildi. Nurettin Demir'in 93-99 arasında irtibatta bulunduğu en önemli adam Sedat Peker. Her korumanın kime verildiğini bugün de bilemeyebilirim. Tehditlere yönelik korumalar İl Emniyet Müdürü tarafından verilir. Ben başında bu korumayı vermezdim. Öğrendiğimde İstihbarat Başkanı, 'Bir operasyondayız biraz sabredin' dedi. Operasyon dediği, 'Biz bunları dinliyoruz, iş üstündeler' demek. Ve biraz sabrettik ve sonra da geri aldık. Ben bugün İçişleri Bakanıysam yarın değilim" diye yanıt verdi.

- Merdan Yanardağ, Sedat Peker'in Kutlu Adalı cinayetine ilişkin itiraflarını hatırlatarak, "Ağar ailesinin AKP ile ilişkisi biliniyor. Metin Külünk adı geçiyor. Sedat Peker sizinle ilişkili olduğunu söylüyor. Sizin için, 'Dönüş biletimdi' diyor. Erdal Aras'ı tanıyor musun? Korkut Eken'i tanıyor musun? Ağarlar hakkında soruşturma açıldı mı?" diye sordu.

Soylu, "Doğru Yol Partisi'nde siyaset yaptım. Binlerce insanla diyalogum oldu. Beş yıl Gaziosmanpaşa İlçe Başkanlığı yaptım. Arkamda bir tek kara leke olduğunu söyleyen birisi olsun namusum üzerine yemin ediyorum ki kimsenin yüzüne çıkmayacağım. Biz şeffaf olmak zorundayız. Erdal Aras, partinin bir kişisi. Biz kazanınca binlerce insan yanımızda. Korkut Eken meselesi; ben bu tiplerden hoşlanmıyorum. Arif Çetin, Jandarma'nın en önemli işlerini yapıyor; 'Ben bundan sonra bu raconu keserim mi' demesi mi gerekiyor? Atilla Peker'in gözaltına alınması Kutlu Adalı cinayetiyle değil, ruhsatsız tabancı bulundurduğu ihbarıyla gözaltına alındı. Ben bugün Kutlu Adalı cinayeti için KOM'a yazı yazdırdım. Eğer bugün bir tane faili meçhul cinayet varsa bugün boş kağıda imza atmaya hazırım. İlçe Başkanı seçildiğimde Mehmet Ağar Milletvekiliydi. Sayın Çiller ile Ağar'ın karşı karşıya kaldığı pozisyon o gün itibariyle başladı. Biz, Ağar'ın yaptığı bütün işlere karşı olduk. 1999 geçti, 2002'de sayın Çiller'le birlikte Genel Başkan kim olabilir diye konuşuldu. Ufuk Söylemez olabilir dedi, yok dedim. Kemal Çelik, Hasan Basri gibi 5-6 tane isim konuşuldu, olmaz dedim. En sonunda ben istiyorum sandı, 'Sen olursun' dedi. 'Benim şeyim Haliç'e düşmedi daha' dedim. Ve biz İlhan Kesici'yle birlikte Mehmet Ağar'a karşı olduk. Birçok insan bizi bıraktı. 2002'den 2007'ye kadar Ağar'a muhalefet ettim. Ben bir devlet bürokratının bir sivil siyasi partide aktif siyasette yer almasına karşıyım. Bu mücadeleyi bunun için gerçekleştirdik. Korkut Eken, Cevat Öneş Mehmet Eymür gibi tiplerin bugün hale Türkiye'de söz söyleyebiliyor olmalarının devlet adabıyla uyuşmadığına inanan insanlardanım. Eski abilerimizin bizi götürüp bir şeyin önüne atıp 'Savcıların göreve gelmesi lazım' demesini kabul etmiyorum. Mehmet Ağar'ın marinada yer alması doğru değil. Ben olsam 48 saat içinde oradan ayrılırım" yanıtını verdi.

Soylu, Akşener'in açıklamalarına da yanıt vererek, 'Benimle ilgili geçmişimi ve tarihimi biliyor. Bir tek karanlık şey söylesin hayatımdan vazgeçerim' diyorum.Tayyip Erdoğan, bu ülke için bir fırsattır. Bizim yapmamız gereken temiz kalmaktır" dedi.

Soylu, "Türkiye'de işkenceyle ilgili bir tespit yok. Kötü muameleyle ilgili tespit ise uyuşturucu satıcılarıyla ilgili var" diye konuştu.

"Kırmızı bülten çıkaramadınız mı?" sorusuna yanıt veren Soylu, "Müracaat ettik. İstanbul, İzmir ve Bursa'dan araması var. Thodex'le ilgili 2,5 saatte çıkardık. Burada difüzyon denilen bir bölüme aldılar. Emniyet Genel Müdürü her gün arayıp, yanlıştır demesine rağmen" dedi.

Soylu, "Cumhurbaşkanıyla görüştünüz mü?" sorusuna ise, "Bu meselenin ilk başladığında genel bir değerlendirme yaptık. Asla yalnız bırakıldığımı düşünmüyorum. Cumhurbaşkanımız açıklama yaptı ve çok net bir şekilde söyledi" şeklinde yanıt verdi.

Taha Ün'ün düğününde Sedat Peker ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yan yana göründüğü fotoğrafın hatırlatıldığı Soylu, "Eşi ve kendisinin yaptığı düğündeki servisler ahlaki midir? Sayın Cumhurbaşkanımız birçok düğüne gidiyor. (Sedat Peker'i kastederek) Ben bu adamla hayatımın hiçbir yerinde bir araya gelmedim. Yalnızca bir cenazede uzaktan, çirkin bir şekilde gördüm" dedi. 

Soylu, Sedat Peker için, "Türkiye Cumhuriyet'inden özür dileyecek, adalete teslim olacak. Çıktıktan sonra da etrafındaki şebeleklerle birlikte irtibat kurmayacak. Cezasını çekecek. Bylock konuşmalarında nelerin geçtiğini biliyoruz. Annesinin cenazesine gitmediği iddiaları da yalan. 'Kiraladım' dediği araba eşi Özge Peker'in üzerine. Eşi, bütün mali suç hareketlerini gerçekleştiren unsur. Bir komiser yardımcısını bugün açığa aldık, eşinin şirketinden yıllardır para alıyor. Bu suç örgütüyle ilişkisi olan herkes bedelini ödeyecektir" ifadelerini kullandı.

Soylu, "BBC Türkçe, ekonomik ve siyasal dezenformasyon kanalıdır. Bunun için dostum olan İngiltere İçişleri Bakanını defalarca aramış bir kişiyim ben" dedi.

Soylu, "Sedat Peker'den 10 bin dolar alan siyasetçi kimdir?" sorusuna, "Savcıya gideceğim ve söyleyeceğim" yanıtını verdi. Soylu, parayı alan kişinin parlamentoda olup olmadığı yönündeki soruya da "siyasetçi" diyerek karşılık verdi.

Soylu, oğlunun arabasının arandığı döneme ilişkin yaptığı açıklamada ise, "Benden önceki içişleri bakanlarının oğluyla ilgili bir takım şeyler var, para sayma makineleri filan. Oradan bir algı alıp getirip..." ifadelerini kullandı.

Soylu, Merdan Yanardağ'ın, "Yargının önünü açmak için istifa etmeyi düşündünüz mü?" sorusuna da "Ne için?" yanıtını verdi. Savcılığa başvurdum; İddiaların araştırılmasını istiyorum, iddialardaki tek ben değilim. Hepsini çağıracaklar, ben de gideceğim. Kolluk, adliye geçtikten sonra bana bağlı hale gelmiyor, adli kolluk oluyor. Sonrasında Meclis orada, sonuna kadar açığım" yanıtını verdi.

Soylu, üzerine atılı iddiaların doğru olmadığını ve bu yüzden işini yapmaya devam edeceğini belirterek, "İstifa etmeyi düşünmüyorum" dedi.

'AĞAR'IN DAYISI GENEL MERKEZ BİNASINI BASTIRDI'

Soylu, "Benim kimle mücadele ettiğimi biliyor musunuz? Mehmet Ağar'ın dayısı Yalçın Akçadağ, onun yerine genel merkez beni genel başkan olarak atadı. Benim ilimi tam 5,5 ay boyunca silahlı adamlar bastı. Üç ay belimde silah, arkadaşlarımla beraber... Ben sosyeteden gelmedim" diye konuştu. Soylu, "Mehmer Ağar'ın dayısının adamları mı? sorusuna da "Tabi o ekip" yanıtını verdi.

'MİLYONLARCA İNSAN ÇOCUK PORNOSU İZLİYOR' YANITI

Binali Yıldırım'ın oğlu Erkam Yıldırım hakkındaki uyuşturucu iddialarını yanıtlaması beklenen Soylu, Peker'in videolarının milyonlarca kişi tarafından izlendiğinin hatırlatılması üzerine, "Milyonlarca insan çocuk pornosu izliyor arkadaşlar ya. Milyonlarca insan sapık şeyler izliyor" yorumunu yaptı.

PEKER'DEN JET YANIT

Öte yandan yayın devam ederken Sedat Peker, Soylu'nun iddialarına sosyal medya hesabından yanıt verdi. Peker, pazar günü bir video yayınlayacağını belirterek, "Seni rezil edeceğim Süleyman Soylu" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.