Soylu: Bursa ve İstanbul’daki bombalı saldırıların faillerini tespit ettik

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bursa ve İstanbul‘daki bombalı saldırının faillerini tespit ettiklerini açıkladı.

Soylu: Bursa ve İstanbul’daki bombalı saldırıların faillerini tespit ettik
22 Nisan 2022 Cuma 12:47

banner225

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bursa’da cezaevi aracına bombalı saldırı ile İstanbul Gaziosmanpaşa’da TÜGVA binasının yanında meydana gelen patlamayı değerlendirdi. Soylu, her iki saldırının da faillerini tespit ettiklerini açıkladı.

Soylu, “İstanbul’daki bomba boru tipli pil düzeneğiyle çalışan bomba Bursa’daki el yapımı uzaktan kumandalı patlayıcı. Bursa’daki İstanbul’daki olayın faillerini tespit ettik. PKK’ya taşeronluk yapan iki örgütle bağlantılılar. Eylemleri PKK’ya taşeronluk yapan MLKP ve DHKP-C terör örgütleri gerçekleştirdi” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, NTV'de "Gökhan Gerçek ile Özel Röportaj" programında soruları yanıtladı. Soylu geçtiğimiz günlerde mültecilerle ilgili 'kısıt' açıklamasını bu programda detaylandırdı. Soylu'nun sözleri şöyle:

'3 MİLYON 768 BİN SURİYELİ VAR'

2019 seçimlerinde gündemde sanki Türkiye sığınmacıları kendi üretmiş gibi seçimin konusu hale getirildi. Muhalefet toplumu provoke etmek bunu bir siyaset haline getiriliyor. Alenen sığınmacı düşmanlığı yapılıyor. Türkiye'de 3 milyon 768 bin Suriyeli geçici sığınmacı var.

'TEDBİR ALMASAK 10 MİLYON OLURDU'

Sınır güvenlik önlemlerinin tamamını almaya çalışıyoruz. Biz tedbir almamış olsaydık bugün Türkiye'deki kaçak göçmen sayısı 10 milyonun üzerine çıkardı. Türkiye yurt içinde tüm kaçak göçmenleri yakalıyor. Yakalanan 322 bin kişi geri gönderildi. Türkiye'den Avrupa'ya geçen kaçak göçmen sayısı toplam 638 bin kişi.

'500 BİN SIĞINMACI GÖNÜLLÜ OLDU'

Yaklaşık 500 bin sığınmacı gönüllü döndü. Sığınmacılar gönüllü olarak geri dönmeli. Zorla gönderildiğinde uluslararası anlaşmalar ihlal edilmiş olur. Peki nereye geri döndüler? Bizim oluşturduğumuz güvenli bölgeye döndüler. Eleştirenlere soruyorum eğer TSK güvenli bölgeyi sağlamamış olsaydı sığınmacılar nereye dönecekti?

'ONURLU GERİ DÖNÜŞ'

İdlib, Cerablus bölgesi... Buralarda biriket ev projesi yapıldı. Aileler yerleştirildi. Onurlu geri dönüşte güvenli bölgelere dönecekler. Güvenli bölgeyi Türkiye'deki Suriyelilerin yaşayabileceği, ekmek paralarını kazanabileceği bir yer haline getirmeye çalışıyoruz. Bir ülkenin göçmen politikası konusunda ne yapması gerekiyorsa hepsini yapıyoruz. Sınırımızın içince ve içinde kamplar oluşturduk. Göç merkezlerimizi ve geri gönderme merkezlerimizi kurduk.

'SURİYELİLERE BAYRAM İZNİ YOK'

Bizim orada iç içe olduğumuz bölgeler var. Ticaret yapılan bölgeler var. Bahçeli'nin de ifade ettiğimi gibi "madem bayramda gidiyorlar orada kalsınlar" gibi. Milletimiz tarafından da bu söyleniyor. Yaklaşık 2-3 bayramdır pandemi nedeniyle biz bu gidişleri durdurmuştuk zaten. Öncesinde açmamızın sebebiyse şuydu, gitsinler güvenli bölgeleri görsünler ve yüzde 60'ı kaldı. Valiliklerimize bildirdik, bayram için gidip dönmek isteyenlere izin verilmeyecek. Güvenli bölgeyi tesis edeceğiz ve koyacağız. Türkiye'ye gelme cazibelerini azaltmamız lazım. Bunu sağladığımız bölgeler var, sağlayacağımız bölgeler var.

'113 BİN 654 SURİYELİ OY KULLANACAK YAŞTA'

31 Mart itibarıyla Suriye uyruklu 200 bin 950 kişi vatandaş oldu, 113 bin 654'ü reşit. Bunun 87 bin 296'sı çocuktur. 2018-19 seçimlerinde yüzde 30-35 oy kullandı. Türkiye'de tımarhanede olması gereken adamlar bugün ''900 bin Suriyeli vatandaş yapıldı'' diyor. Bu nasıl bir sayıdır? Tamamen iç karışıklık çıkarmaya çalışmak.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.