Siyasi partilerden baskılara karşı ortak mücadele sözü

ESP'nin üye ve yöneticilerine yönelik gözaltılara tepki gösteren siyasi parti temsilcileri, saldırılara karşı birlikte mücadele çağrısı yaptılar.

Siyasi partilerden baskılara karşı ortak mücadele sözü
08 Eylül 2020 Salı 20:48

banner225

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), aralarında HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu'un da bulunduğu 14 üye ve yöneticisinin gözaltına alınmasını Kadıköy’de bulunan Süreyya Operası önünde protesto etti. Açıklamaya ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, HDP milletvekilleri ile çok sayıda kişi katıldı.

'DİZ ÇÖKMEDİK, ÇÖKMEYECEĞİZ'

Eylemde ilk olarak konuşan ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, iktidarın her sıkıştığında sosyalist ve devrimcilere saldırdığını söyledi. Saldırıların hak ve özgürlük isteyen demokrasi güçlerine yönelik olduğunu belirten Tümüklü, “Her yerde karşılarına dikileceğiz. Mücadeleyi büyüteceğiz. Halkların eşitlik mücadelesini başarıya ulaştıracağız. Asla boyun eğmedik, diz çökmedik, bundan sonrada çökmeyeceğiz. Bu mücadele özgürlük için dövüşenlerin mücadelesidir. Mutlaka biz kazanacağız" dedi.

Ardından söz alan ESP MYK üyesi Ebru Yiğit gözaltıların örgütlü kadın mücadelesine yönelik olduğunu söyleyerek, gözaltı ve baskıların kendilerini yıldırmayacağını vurguladı.

'CEVABIMIZ MÜCADEDELEYİ BÜYÜTMEK OLACAK'

HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, gözaltıların ne ilk ne de son olacağını belirterek, AKP'nin örgütlü mücadelenin etkisinden korktuğu için demokrasi mücadelesi veren herkesi gözaltılarla sindirmeye çalıştığını ifade etti. Uğurlu, gözaltılara karşı cevaplarının direniş ve mücadeleyi büyütmek olduğunu belirtti.

'SALDIRI KÜRT-TÜRK KARDEŞLİĞİNE YÖNELİKTİR'

HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu da, demokratik tüm kurumların saldırı altında olduğuna işaret ederek, "Saldırıların Kürt ve Türk halkının birlikteliğine yöneliktir. Ne yaparlarsa yapsınlar birlikte olmaya devam edeceğiz. Hesap soracağız" diye konuştu.

'BİZ KAZANACAĞIZ'

Devrimci Parti Genel Başkan Yardımcısı Burcugül Çubuk, faşizmin bu saldırılarla sosyalistleri yok etmeyi amaçladığını belirterek, "Bizlere güçleri yetmeyecek. Faşizm kaybedecek, biz kazanacağız" dedi.

'GÖZALTILAR SERBEST BIRAKILSIN'

Eyleme katılan çok sayıda siyasi parti temsilcisi tek tek söz alarak, saldırılara karşı mücadeleyi büyütme çağrısı yaparak gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını istedi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.