Şentop: Soylu isim zikretmedi

TBMM Başkanı Şentop, '10 bin dolar alan kişi milletvekili değil' dedi.

Şentop: Soylu isim zikretmedi
17 Haziran 2021 Perşembe 21:33

banner225

İçişleri Bakanı Soylu ile görüşen Meclis Başkanı Şentop'dan ilk açıklama geldi. Şentop, Bakan Soylu'nun isim zikretmediğini ancak söz konusu kişinin şu an vekil olmadığını söyledi.

'Bir siyasetçinin suç örgütü lideri Sedat Peker'den 10 bin dolar aldığını' iddia eden İçişleri Bakanı Soylu'yla görüşen Meclis Başkanı Şentop, yaptığı ilk açıklamada Soylu'nun kendisine bir isim söylemediğini belirtti. "Öncelikle şunu ifade edelim, kastettiği isim TBMM'de milletvekili olan bir kişi değil" diyen Şentop, şunları söyledi:

'MECLİS'TE GÖREV YAPAN BİRİ DEĞİL, İSİM YOK'

"Malumunuz bir siyasetçinin para aldığına dair bir açıklama olmuştu. Onun üzerine ben İçişleri Bakanımıza 27 Mayıs'ta bir mektup yazdım. Dün Sayın Bakanımız geldi, yazılı cevabını da getirdi. Öncelikle şunu ifade edelim, kastettiği isim TBMM'de milletvekili olan bir kişi değil. Gazi Meclisimiz çatısı altında görev yapan biri değildir diyor. Adli makamlara başvurulmuştur diyor. Konunun bundan sonraki aşaması adli çalışmalar kapsamında olacaktır. İsim yok, hayır. Onu bilmiyorum."

HDP'YE YÖNELİK SALDIRIYI KINADI

Şentop ayrıca HDP İzmir il binasına düzenlenen ve Deniz Poyraz'ın öldürüldüğü saldırıya dair de konuştu. "Bu saldırıyı kınıyorum" diyen Şentop, "Bu tür siyaset üzerinden Türkiye'de huzursuzluk oluşturabilecek provokasyonlara karşı hepimizin dikkatli olmamız gerektiğini ifade etmek isterim" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Suç örgütü lideri Sedat Peker'in iddialarına yanıt vermek için katıldığı televizyon programında, "Peker’den 10 bin dolar maaş alan siyasetçi var" iddiasında bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yeni bir tartışma başlatmıştı. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "TBMM Başkanı Mustafa Şentop, bu kara gölgeyi kaldırmak zorundadır. Şentop bu 10 bin dolar konusuna sessiz kalamaz. Sessiz kalıyorsa 'Acaba o da mı alıyor' diye sorulur" demişti.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop da "Kılıçdaroğlu beni hedef alan iftirada bulundu. Bunu açıklayacak kişi ben değilim muhatabıdır" yanıtı vermişti. Şentop, ayrıca İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya 10 bin dolar alan siyasetçiyi açıklaması için mektup yazmıştı.

Mektupta, “Hukuki sürecin başlatılabilmesi için tüm bilgi ve belgelerin hem adli makamlara hem de Meclis Başkanlığı’na gönderilmesi” istenmişti.

Soylu da Şentop ile yaptığı görüşmenin ardından iddiaya konu olan kişinin şu an milletvekili olmadığı yönünde açıklamada bulunmuştu.

Sedat Peker ise Soylu'nun iddialarına yanıt olarak, "Benim 10 bin dolar yolladığım bir milletvekili yok ama daha çok yolladıklarım var" diyerek seçim dönemlerinde AKP'li Metin Külünk'e çanta dolusu paralar verdiğini söylemişti.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.