Sancar: Mafyavari düzen ve savaş politikalarının yarattığı büyük yolsuzluk, rant düzenidir

Hakkari'yi ziyaret eden HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, son dönemde yaşanan tartışmaları 'iktidarın yürttüğü savaş politikası' üzerinden değerlendirdi.

Sancar: Mafyavari düzen ve savaş politikalarının yarattığı büyük yolsuzluk, rant düzenidir
27 Mayıs 2021 Perşembe 20:14

banner255

Savaş düzenine karşı mücadele ettiklerini belirten HDP Eş Genel Başkanı Mithar Sancar, "Savaş düzeni üzerinde kurulan mafyatik ilişkiler, giderek daha da yayılan mafyavari düzen ve savaş politikalarının yarattığı büyük yolsuzluk, rant düzenidir" dedi. Sancar, bu düzenin kaynakları arasındaki 'kirli ekonominin' savaş politikalarından biriktirildiğini söyledi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Hakkari’de ziyaretlerde bulundu. İlk ziyaretini Şemdinli'de gerçekleştiren Sancar, burada esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Daha sonra partisinin ilçe örgütü önünde halka seslenen Sancar, Derecik ilçesinin sınır hattında yaşanan ölümlere ve yürütülen savaş siyasetine tepki gösterdi.

SOYLU'YA 'FAİLİ MEÇHUL VE İŞKENCE' YANITI

"Daha 10 gün önce yenisini yaşadığımız sivillere karşı güvenlik güçlerinin ateş açmaları, yaralanmalar ve ölümler; yani adalet için buradayız" diyen Sancar, şunları söyledi:

"Cezasızlığa karşı sesimizi yükseltmek için buradayız. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, faili meçhul cinayetlerin olmadığını, işkencenin olmadığını söyledi. Sadece Hakkari’de son 5 yılda 3’ü çocuk 15 sivil, güvenlik güçlerinin ateşi sonucu hayatını kaybetti, 17 sivil de yaralandı. Bunlarla ilgili valilik açıklamaları hep aynı cümleleri içeriyor; ya ‘yanlışlık oldu’, ya ‘kaçakçıydı’ gibi bahaneler. Oysa bu insanları herkes tanıyor. Burada 10 gün önce yaşadığımız olay da zihnimizde canlıdır. İki genç Derecik’te koyunlarını otlatırken açılan ateş sonucu yaralandı. Bu yeni değil. Bu yaşananların gerisine gittiğimizde, karşımıza Roboski, onlarca faili meçhul, sivil ölümleri çıkıyor. Daha eskilere gittiğimizde 33 kurşun ortaya çıkıyor. Yani burada Kürde karşı hukukun işlemediği bir düzen kurulmuş. Hukuk burada işletilmiyor. Bu tür saldırılarda temel politika cezasızlık politikası olarak önümüze çıkıyor. Bu cezasızlık politikasının en ağırı Roboski’de yaşanıyor. Bu nedenle Roboski hala hafızalarımızda ve yüreğimizdedir."

'SAVAŞ POLİTİKALARININ YARATTIĞI BÜYÜK YOLSUZLUK, RANT DÜZENİDİR'

İktidarın yürüttüğü 'mafyavari düzen ve savaş politikalarının' yolsuzluk ve rant düzeni olduğunu vurgulayan Sancar, "Karşımızda her gün biraz daha zorbalaşan ve mafyalaşan bir iktidar düzeni var. Bu iktidar düzeninin kaynakları arasında savaş lordlarının yarattığı kirli ekonomileri yer buluyor. Bu ekonomi, bu kara para savaş politikalarından biriktiriliyor ve büyük bir rant paylaşımına böylelikle alan açılıyor. İşte mafya düzeni de hukuksuzluk da baskı da zulüm de katliamlar da böylece bu döngüde meşrulaştırılabiliyor. Bizim burada karşısında mücadele ettiğimiz şey, savaş düzenidir, savaş düzeni üzerinde kurulan mafyatik ilişkiler, giderek daha da yayılan mafyavari düzen ve savaş politikalarının yarattığı büyük yolsuzluk, rant düzenidir" diye konuştu. 

 

Sancar, daha sonra 9 Kasım 2005’te bombalanan Umut Kitapevi’nin sahibi Seferi Yılmaz ve Pınar Yılmaz’ı ziyaret etti. Sancar, Şemdinli’deki ziyaretlerinin ardından Van’a geçti. 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.