‘Rojava’ya saldırı neyse kayyum politikaları da odur’

HDP İzmir İl örgütünü ziyaret eden yerine kayyum atanan Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Mustafa Avcı, “Rojava’ya saldırı neyse kayyum politikaları da odur”dedi.

‘Rojava’ya saldırı neyse kayyum politikaları da odur’
25 Kasım 2019 Pazartesi 09:11

İçişleri Bakanlığı tarafından 19 Ağustos’ta görevden alınarak yerine kayyum atanan üç büyükşehir belediye başkanından biri olan Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı  Mustafa Avcı,  Halkların Demokratik Partisi ( HDP) İzmir İl örgütünü ziyaret etti. HDP İl binasında gerçekleşen ziyarete HDP İl Eş başkanlara Besriye Tekgür, Kadir Baydur, Parti Meclis Üyeleri,  ilçe örgütlerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. 

Ziyarette konuşan Avcı, halkın iradesinin gasp edilmesine ve savaş politikalarına karşı mücadele etmeye devam edeceklerini ifade etti.

‘SANDIK İRADESİ AYAKLAR ALTINA ALINMIŞTIR’

Yapılan işlemin halk iradesinin gaspı olduğunu söyleyen Avcı, bu hukuksuzluğa karşı mücadele edeceklerini ifade etti. Kayyum politikasının başarılı olamayacağın altını çizen  Avcı, "Kayyum rejimi ve ikinci kayyum rejimi bir irade gaspıdır. Demokrasinin ölçütlerinde biri olan sandık iradesi tamamen ayaklar altına alınmıştır. Bunu kabul etmeyeceğiz ve sesimizi yükseltiyoruz.  Kürtler için kayyum ataması sadece bir irade gaspı değildir. Cumhuriyet döneminden beri devam eden ve şimdi AKP-MHP şahsında net bir şekilde ifade ediliyor ve şu deniliyor. Kürt kendisi için bir şey yapamaz ve kendisi karar vermez, eğer aksi de olursa ben müdahale ederim demektir. Böyle düşünüldüğünde Rojava'ya saldırı ne ise kayyum politikaları da odur birbirinden bağımsız olarak değerlendiremeyiz” diye konuştu.

‘ZULME KARŞI GÜCÜMÜZÜ BİRLEŞTİRELİM’

Demokrasi mücadelesinde iddiası olan herkesin kayyum politikasına karşı çıkması gerektiğini ifade eden Avcı, sıranın kendilerine gelmesini beklemeden  tepkilerini ortaya koymaları gerektiğini söyledi. Parça parça mücadelenin yerine daha birleştirici bir mücadelenin esas alınması gerektiğinin altını çizen Avcı, “Mücadele birleştirici olmasa başarı şansı olmaz. Kaz dağlarındaki doğa talanına sesini yükselten kişilerin,  binlerce yıllık tarihi olan Hasankeyf’e de tepkisini göstermeli. Bunun için duyguda ve pratikte birleşmemiz gerek. Tabandan doğru bu mevcut zulme karşı gücümüzü birleştirelim” ifadelerini kullandı. Mezopotamya Ajansı


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.