Öztrak: Sorumlu arayan Saray'daki aynalarına baksın

CHP Genel Başkanı Faik Öztrak, düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Öztrak: Sorumlu arayan Saray'daki aynalarına baksın
14 Haziran 2021 Pazartesi 19:23

"Bu sorumsuzların elinde ülkemizi müsilaj götürüyor, Marmara Denizi ölüyor. İşsizlerimizin sayısı 10 milyonu geçmiş. Pahalılık, milleti perişan etmiş. Milletin 128 milyar doları buharlaşmış" diyen CHP Sözcüsü Faik Öztrak, iktidar politikalarına sert tepki gösterdi. Öztrak, "Sorumlu mu arıyorsunuz?Saraylarınızdaki aynalara bakacaksınız" diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Faik Öztrak, CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı devam ederken CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. CHP MYK’da; ekonomi, Covid-19 salgını yönetimi ile salgının topluma etkileri ve mafya-siyaset-ticaret üçgenine ilişkin tartışmalar ele alındı.

'SORUMLULUĞU ÜSTLENMİYORSA, SICAK KOLTUĞUNDAN KALKACAK'

Öztrak, Marmara Denizi'nden başlayarak birçok denizi etkisi altına alan müsilaj sorunu üzerinden Erdoğan iktidarını eleştirdi. "Devleti 19 yıldır yöneten, bugün çıkıp muhalefete, ‘aç dolaşanları buyurun siz doyurun’ diyorsa, milletin dertlerine çare bulma sorumluluğunu üstlenmiyorsa, o zaman, o beyefendi sıcak koltuğundan da kalkacak" diyen Öztrak, şöyle konuştu:

"Bu sorumsuzların elinde ülkemizi müsilaj götürüyor, Marmara Denizi ölüyor. İşsizlerimizin sayısı 10 milyonu geçmiş. Pahalılık, milleti perişan etmiş. Milletin, 128 milyar doları buharlaşmış. Sadece ülkemiz değil, insanımız da borca batmış. Milletin büyük bir kısmının geliri her gün erirken; saray duran, uçan, kaçan saraylarında gününü gün ediyor. Bir avuç saray sosyetesi malı götürüyor. Millet ‘açım’ diye bağırıyor, Erdoğan ise ‘açları siz doyurun’ diyerek, sorumluluğu muhalefete yıkıyor. Son 19 yılda, milletten 2 trilyon 311 milyar dolar vergiyi kim topladı? Dışarıdan 109 milyar dolar, yurt içinden 63 milyar dolar borcu kim aldı? Millete ait 62 milyar dolarlık malı mülkü kim sattı? Hâsılı 2 trilyon 544 milyar dolarlık kaynağı, bu ülkede kim kullandı? Bu paraları Erdoğan ve Erdoğan’ın başında olduğu hükümetler harcadı. Nereye gitti bu paralar? Bugün milletimiz, sıkıntılardan bunalmış. ‘Bu ülkeyi kim yönetiyor? Hükümet yok mu?’ diye feryat ediyor. Devleti 19 yıldır yöneten, bugün çıkıp muhalefete, ‘aç dolaşanları buyurun siz doyurun’ diyorsa, milletin dertlerine çare bulma sorumluluğunu üstlenmiyorsa, o zaman, o beyefendi sıcak koltuğundan da kalkacak. O görevi yerine getirecek bizlere koltuğu bırakacak.

'SARAYLARINIZDAKİ AYNALARA BAKACAKSINIZ'

Öztrak, müsilaj sorununun sorumlusu olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun gösterilmesine de sert tepki gösterdi. 

"Erdoğan’ın atanmış yardımcısı da 25 yıl İstanbul’u kimin yönettiğini bilmezden geliyor. 19 yıldır ‘Erdoğan şahsım hükümetlerinin’, Türkiye’yi yönettiğini unutmuş görünüyor. Marmara Denizi’ndeki deniz salyası felaketinin sorumluluğunu, iki yıldır görevde olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımıza yıkmaya çalışıyor. Sorumlu mu arıyorsunuz?Saraylarınızdaki aynalara bakacaksınız" diyen Öztrak, sözlerine şöyle devam etti:

"Daha dün Çorlu’da, Çevre Bakanlığı’nın işlettiği ‘Derin Deşarj Sahili’ kapkara oldu. Jandarma resim çekilmesini engellemek için önlem aldı. Ne demiş Peygamber Efendimiz: ‘İnsaf dinin yarısıdır.’ İslam’ın şartı beş ise, altıncısı da haddini bilmektir. Ama bunlar kibre kapılıp güçten şımarıp, insafı da yitirmiş, ar damarları çatlamış. Oksijen yuvası Kazdağları siyanürle, zümrüt yeşili Cerattepe dinamitle, güzelim İkizdere iş makineleriyle yıkılıyorsa, dünyanın gözbebeği Salda Gölü betonla sıvanıyorsa, güzelim Marmara Denizimiz salyaya boğulduysa, bunların tek sorumlusu ‘Erdoğan şahsım hükümetidir.’ Şimdi bu talan zihniyeti, 25 yıl yönetip ‘ihanet ettik’ dedikleri İstanbul’a, öldürücü darbeyi vurmaya hazırlanıyor. Bunu da muhalefete çamur atarak saklamaya çalışıyorlar. Biz bu ihanetin sorumlularını da bu ihanete ortak olacakları da bir kez daha uyarıyoruz: Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında, ‘talan İstanbul’a’ tek kuruş çalışmayacak. Herkes bunu bilip; hesabını, kitabını buna göre yapsın."

'İÇİŞLERİ BAKANI HESAP VERMELİDİR'

Suç örgütü lideri Sedat Peker'in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkındaki iddialarına da değinen Öztrak, şunları kaydetti:

"Yine kara para aklama suçundan yargılanan ve şaibeli bir şekilde yurtdışına kaçan Sezgin Baran Korkmaz ile ilgili her gün yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Şu aile fotoğrafına bir bakar mısınız? Erdoğan ortada. Bir yanda yurt dışına kaçan Sezgin Baran Korkmaz. Bir yanda ABD’de Mormon Tarikatı’nın önemli bir üyesi, Jacob Kingston. Bu şahıs ABD Hazinesi’ni dolandırma suçunu itiraf etmiş, Türkiye’ye kaçarken de ABD’de tutuklanmış birisi. Bir tarafta da SBK Holding’in Türkiye yetkilisi var. Şimdi bu fotoğraftaki Sezgin Baran Korkmaz’ın, mal varlığı üzerindeki tedbir kararının kaldırılması için, bir MASAK raporu veya yazısının olmadığını, 9 Haziran tarihinde MASAK açıkladı. Bu durumda, olmayan MASAK raporu üzerinden, mahkeme tedbir kararını 6 Kasım 2020’de nasıl kaldırdı? Bugün Adalet Bakan Yardımcısı olan, dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili, Sezgin Baran Korkmaz’ın mal varlığı üzerindeki tedbir kararının ivedilikle kaldırılmasını neye istinaden istedi? Hâkimler ve Savcılar Kurulu, tüm bu şaibeli iş ve işlemler için ne yapıyor? Bu konularda, HSK’da yürütülen bir inceleme var mı? Yine yurt dışına kaçan bu şahsın, İçişleri Bakanlığı’na davet edildiği, basında yazılıp çiziliyor. İçişleri Bakanlığı’ndaki bu görüşmelerin ardından ilgili şahsın, ertesi gün, yurt dışına kaçtığı da biliniyor. Sezgin Baran Korkmaz yurt dışına nasıl kaçtı? Bu kaçışa kimler göz yumdu? Bunların mutlaka aydınlatılması gerekir. Meclis’te de siyasete bulaşan bu ağır şaibeleri temizlemek için vakit geçirmeden bir araştırma komisyonu kurulmalıdır. İçişleri Bakanı 10 bin dolar alan siyasetçiden başlayarak, tüm bu iddialar için TBMM’de hesap vermelidir. Soruşturmanın selameti açısından, bundan önceki bakan soruşturmalarında olduğu gibi İçişleri Bakanı, görevinden ya ayrılmalı ya da alınmalıdır."

CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI AÇIKLAMASI

Öztrak, gazetecilerin sorularına da yanıt verdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasi partilerin kapatılmasına ilişkin görüşüyle ilgili soru üzerine Öztrak, “Genel Başkanı’mızın da partimizin de bu konudaki görüşleri çok nettir. Siyasi partiler, demokrasilerimizin vazgeçilmez unsurlarıdır. Siyasi partileri, millet açar millet kapatır” dedi.

Öztrak, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayının sorulması üzerine “Seçim tarihi belirlendi mi ki aday konuşulmaya başlansın? Günü vakti geldiğinde bunlar açıklanır” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in HDP’nin kendi cumhurbaşkanı adayını çıkarması ile ilgili sözleri karşısında eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Biz buna payanda olmayız” tepkisini göstermesinin anımsatılmasına, Öztrak şu karşılığı verdi:

“Millet İttifakı ve onların ortaklarının kimler olduğu gayet iyi bilinmektedir ama anlaşılan Cumhur İttifakı, ‘Millet İttifakı’nda bir çatlak yaratabilir miyiz’ diye bu ittifaka dahil olmayan partilerin açıklamalarını yandaş medyaların aracılığı ile gündeme getirip bizlere yorumlatmak istemektedirler. Herkes müsterih olsun, Millet İttifakı kapalı kapılar ardında iş tutmaz. Ne yaptığımız her zaman kamuoyunun gözü önünde olacaktır. Biz demokrasiden yana vatandaşlarımızın hiçbir parti ayrımı yapmadan, bu ucube tek adam rejiminden kurtulmaları için verecekleri oylara talibiz.”


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.