Nebati: Geri dönmemek üzere Mars’a gitmek istiyorum

Hazine Bakanı Nebati'nin Uzay Ajansı kanununun Meclis'te görüşüldüğü sırada sarf ettiği bu sözler, bakan olarak atanmasından sonra yeniden gündeme geldi.

Nebati: Geri dönmemek üzere Mars’a gitmek istiyorum
16 Aralık 2021 Perşembe 09:02

banner255

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, 4 yıl önce TBMM'de Uzay Ajansı kanunu görüşülürken, “Mars'a geri dönmemek üzere gönderilecek bir astronot arıyorsanız, yaşımız geçmiş olsa da biz hazırız, gidip geri dönmemek kaydıyla” şeklindeki açıklamaları yeniden gündeme geldi. 

Sanayi, Ticaret, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda görüşmeleri süren Türkiye Uzay Ajansı Kurulması ve Uzaya Yönelik Faaliyetlerin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı’nın görüşmeleri sırasında, AKP İzmir Milletvekili Necip Kalkan'ın uzaya astronot gönderilmesini istemesiyle ilginç bir diyalog yaşanmıştı.

AKP İstanbul Milletvekili Nurettin Nebati bu görüşmelerde Mars'a gitmek istediğini söylemişti. Nebati, "Ben özellikle de Komisyon üyelerine tekrar teşekkür ediyorum. TÜRKSAT, TÜBİTAK gibi kurumların, ASELSAN gibi kuruluşların bizim üyelerimizi özel olarak davet edip, uyduların nasıl çalıştığını, uyduların nasıl fırlatıldığını, uyduların bize sağladığı imkânları, bir dahaki sefere fırlatılacak uyduların kapasitelerini ve bize kazandırmış olduklarını, özellikle ekonomik ve teknolojik üstünlüklerle ilgili bir bilgilendirme yapmalarını, ayrı ayrı özel olarak yapmalarını, özellikle ben kendi adıma rica ediyorum. Mars'a da geri dönmemek üzere gönderilecek bir astronot arıyorsanız, yaşımız geçmiş olsa da biz hazırız, gidip geri dönmemek kaydıyla Necip Abi'den ben o sözü de almış olabilirim kendime. Necip Abi'den ben o sözü de almış olabilirim kendime. Teşekkür ediyorum. Allah hayırlısını versin” şeklinde konuşmuştu.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.