'Ne yaparlarsa yapsınlar başarı bizimdir'

Birçok merkezde seçmenleri ile buşulan HDP’li belediye eşbaşkan adayları, halkın iradesi ile 31 Mart seçimlerinde gasp edilen belediyeleri yeniden kazanacaklarını vurguladı. Eşbaşkan adayları, “Ne yaparlarsa yapsınlar başarı bizimdir” mesajı verdi.

'Ne yaparlarsa yapsınlar başarı bizimdir'
30 Ocak 2019 Çarşamba 16:16

banner225

VAN

Seçim çalışmalarına hızlı başlayan HDP’nin Van Büyükşehir ve ilçe belediyeleri eşbaşkan adayları, bugün de Erciş ilçesinde halkla buluştu. Partililer tarafından ilçe girişinde karşılanan eşbaşkan adayları, oluşturulan araç konvoyu ile ilçe turu attı. Ardından Sebze Hali önünde gerçekleştirilen tanıtım etkinliği, ilçe sakinlerinin yoğun ilgi göstermesi nedeniyle adeta mitinge dönüştü. 

Erçiş Beleidyesi Eşbaşkan Adayları Yıldız Çetin ile Mahmut Pala burada halka tanıtıldı. 

ÇETİN: BELEDİYELERİ HEP BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ 

İlçe sakinlerine seslenen adaylardan Yıldız Çetin,  DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in açlık grevine dikkat çekip, yerine kayyum atandıktan sonra tutuklanan partilerinin önceki belediye eşbaşkanı Diba Keskin’e selam gönderdi.

Çetin, “Diba Keskin ve diğer eşbaşkan adaylarımıza kelepçe vurdular, zindanlara attılar. Bizi de zindanlara atabilirler ama bu halkın iradesine kelepçe vurulamaz” dedi. 

Mevcut iktidarın kadınlardan korktuğunu, bu yüzden tutuklanan ilk belediye eşbaşkanlarının kadınlar olduğunu hatırlatan Çetin, çünkü Kürt kadınlarının toplumun özgürleşmesinde kilit bir rol oynadığını ifade etti. Çetin, “Belediyeleri hep birlikte yöneteceğiz. Halk belediyeciliği yapacağız. Kendimizi de kentimizi de biz yöneteceğiz” dedi.

PALA: BU HALK GERİ ADIM ATMAYACAK

Diğer Eşbaşkan Adayı Mahmut Pala ise, yaptığı konuşmasında “bu halkın şimdiye değin geri adım atmadığını, artan baskılara rağmen yine de geri adım atmayacağını” ifade etti. Erciş’i komünal bir şekilde yöneteceklerini ifade eden Pala, kadın-erkek eşitliğine de önem vereceklerini belirtti. Pala konuşmasını Ahmed Arif’in ‘Diyarbekir Kalesi’nden Notlar’ şiiriyle sonlandırdı. 

HDP Van İl Eşbaşkanı Ümit Dede ise, ilçede son 3 yılda yapılan gözaltı ve tutuklamaların üzerinde durdu. Dede, başvurulan tüm baskı ve gözaltı politikalarına rağmen Erciş halkının ‘Bir gider bin geliriz’ sözünü bugün binlerce kişiyle bulundukları alanı doldurarak pratikte gösterdiğini söyledi.

AVCI: SONUÇ ALAMAYACAKSINIZ 

Ardından konuşan Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Mustafa Avcı Erciş hakına hitap etti. Kürt halkına dönük baskı ve zulmün 40 yıldır sürdürüldüğünü söyleyen Avcı, “Bizleri öldürüyorsunuz, zindanlara atıyorsunuz, gözaltına alıyorsunuz, ne kadar zulüm varsa pratikte yaşatıyorsunuz. Herhangi bir sonuç alabildiniz mi? Bugünden sonra da alamayacaksınız. Neden? Çünkü bizler haklıyız, mağdur ve mazlumuz ondan.  Bizler barış ve kardeşlik istiyoruz. Bunların hepsi insani taleplerdir. Bundan dolayı ne yaparlarsa yapsınlar başarı bizimdir” dedi.

31 Mart seçimlerinde kayyum atanan belediyeleri yeniden alacaklarını ve kayyumların sebep olduğu tüm tahribatları halkla paylaşacaklarını söyleyen Avcı, sözlerini de “Wan Ya Me Ye, Erciş Ya Me Ye” diyerek noktaladı.

‘KADINLARDAN KORKUYORLAR’

Erçiş halkına seslenen Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Bedia Özgökçe Ertan ise, AKP iktidarının bu ülkeye reva gördüğü şeyin sadece “çözümsüzlük” olduğunu vurguladı

AKP iktidarı döneminde kadınlara yönelik baskılara da değinen Ertan, “Kadınların söz sahibi olması adaleti getiren, bütün iktidarları yıkan bir role sahiptir. İktidarlarının yıkılacağını bildikleri için de en büyük saldırıları kadınlara, kadın eşbaşkanlarımıza yönelttiler. Kadın milletvekilllerimizi, başkanlarımızı tutukladılar. Eş Genel Başkanımız  Sayın Figen Yüksekdağ’ı tutuklayarak sizden koparacaklarını zannettiler ama başaramadılar. Aynı şekilde Diba Keskin ve diğer kadın yoldaşlarımızı da” ifadelerini kullandı.

Ertan, sözlerini 31 Mart yerel seçimlerde kayyumlardan hesap soracaklarını söyleyerek noktaladı.

Aday tanıtım etkinliği yapılan konuşmalar sonrası kitlenin “Erciş sizinle gurur duyuyor”, “Direne direne kazanacağız” sloganları ile son buldu.

ŞIRNAK

2014 yılındaki yerel seçimlerde çok az bir oy farkıyla kaybettiği ve 20 yılı aşkın bir süredir bir tek kişi tarafından yönetilen Şırnak’ın Güçlükonak ilçesi için gösterdiği belediye eşbaşkan adayları Zilan Ecevit ile Mehmet Emin Kılıç için tanıtım programı düzenledi. Şırnak-Cizre karayolunda bulunan Kasrik Beldesi’ndeki yol ayrımında buluşan HDP’liler, çok sayıda araçtan oluşan uzun bir konvoyla ilçeye doğru hareket etti. 

ZILGITLAR VE ZAFER İŞARETLERİYLE KARŞILANDILAR

HDP’nin kent genelinde gösterdiği eşbaşkan adayları ile Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz’ın da aralarında bulunduğu partililer, yol güzergahındaki köylerde yurttaşların zafer işaretleriyle karşılandı. Coşkunun hakim olduğu program kapsamında, ilk olarak ilçeye bağlı Fındık Beldesi’nde tur atıldı. Daha sonra ilçeye geçen HDP’liler, burada yurttaşların zılgıt ve zafer işaretleriyle karşılandı. 

KAÇMAZ: TECRİT KALKMADAN BARIŞ GELMEZ

HDP ilçe binasına kadar konvoyla gelen partililer, burada uzun bir süre halay çekti. Daha sonra HDP İl Eşbaşkanı Zeki İrmez kısa bir konuşma yaptı. Tüm baskılara rağmen partilerinin ayakta olduğuna dikkat çeken İrmez, hep birlikte ilçede kendi adaylarının AKP-MHP ittifakına karşı başarılı olacağına vurgu yaptı. 

HDP Milletvekili Hüseyin Kaçmaz da, DTK Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in 8 Kasım'da başlattığı ve onlarca cezaevine yayılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemini selamladı. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmaması halinde barışın tesis edilemeyeceğini vurgulayan Kaçmaz, ilçe halkına “El ele verip tarihimize ve kentimize sahip çıkalım” çağrısında bulundu. 

ADAYLAR: KORKU İMPARATORLUĞUNU GÖMECEĞİZ

Son olarak, belediye eşbaşkan adayları halka hitap etti. Eşbaşkan adayı Zilan Ecevit, ilçede yıllardır kurulan korku imparatorluğunu toprağa gömeceklerini dile getirdi. Ecevit, “Güçlükonak Belediyesi’ni ağalardan ve emek sömürücülerinin elinden kurtaracağız” mesajı verdi. Eşbaşkan adayı Mehmet Emin Kılıç ise, “Bu vazifeye layık olmak için söz veriyoruz. Halkımızın umudunu kırmayacağız” diye konuştu.

ERZURUM

HDP’nin Erzurum ilçe eşbaşkan adayları da seçim çalışmalarına başladı. Tekman Belediyesi Eşbaşkan Adayları Muzahit Karakuş ve Yanes Çelik, ilçe merkezindeki birçok ailenin kapısını çaldı. Yapılan sohbetlerde, 31 Mart seçimlerinin gasp edilen belediyelerinin yeniden alınmasının önemi üzeride duruldu.

Karayazı’da HDP'li Belediye Eşbaşkan Adayları Burhanettin Şahin ve Melike Göksu, seçim çalışmaları kapsmaında esnaf ziyaretlerinde bulundu. Ziyaretleri esnasında esnaflar, eşbaşkan adaylarına yoğun ilgi gösterdi.

DİYARBAKIR 

HDP, Kocaköy (Karaz) İlçe Belediye Eşbaşkan adayları Rojda Nazlıer ve Kasım Pervane’yi halka tanıttı. Eşbaşkan adaylarıyla birlikte HDP Diyarbakır milletvekilleri Remziye Tosun, Semra Güzel ve Musa Farisoğulları’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi, Çaytepe yol ayrımında buluşarak araç konvoyu ile ilçe merkezine girdi. Adaylar araç konvoyu ile halkı selamlarken, ilçe merkezindeki yurttaşlar ve esnaflar adaylara destek verdi. Şehir turunun ardından adaylar, HDP Kocaköy ilçe binasına geçti. 

Adaylar buradan da araç konvoyu ile Seren mahallesine geçerek halkla buluştu. Halkı selamlayan adaylar, yakılan ateş etrafında zılgıt ve sloganlar eşliğinde halaya durdu. 

"Karaz Ya Me Ye" sloganın atıldığı aday tanıtımında konuşan HDP Kocaköy İlçe Eşbaşkanı Rukiye Işık, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması talebiyle süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemine devam eden DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ve tutukluları selamladı. Halktan alınan belediyelerin 31 Mart’ta halka yeniden teslim edileceğini belirten Işık, "Karaz ya me ye, Amed ya me  ye" dedi.

UYANIK: HALKLA BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ

HDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Hülya Alökmen Uyanık ise 31 Mart’taki yerel seçimlerde Kocaköy'ün duruşundan emin olduğunu vurguladı. Belediyelere atanan kayyumları 31 Mart’ta geldikleri yere geri göndereceklerini belirten Uyanık, halka hakkettiği hizmetin yeniden partilerinin üreteceğini belirtti. Uyanık, "Halkın içinde birlikte karar alarak yöneteceğiz. Büyük ihaleleri halkın katılımıyla yapacağız. Halkçı ve demokratik bir belediyecilik anlayışıyla geleceğiz. Mutlaka kazanacağız. Karaz ya me ye" ifadelerini kullandı.

'HALK KAYYUMLARDAN HESAP SORACAK’

HDP Kocaköy İlçe Belediye Eşbaşkan Adayı Kasım Pervane de partilerinin tüm baskılara rağmen halk tarafından sahiplenildiğini belirtti. Partisine sahip çıkan halkın 31 Mart’ta kayyumlardan hesap soracağını ifade eden Pervane, daha önce olduğu gibi, yine hizmet üreteceklerini kaydetti. Halkçı bir belediyecilik anlayışıyla yola çıktıklarını vurgulayan Pervane, kayyumları buralardan göndereceklerini belirtti. 

HDP milletvekilleri ve belediye eşbaşkan adayları daha sonra Hani ilçesine geçti. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.