Meclis'in tatil yapmayacağını unutan AKP'li Kurtulmuş, anayasa çalışmaları için tatil sonrasını gösterdi

TBMM Genel Kurulu 22 Haziran'da tatile girmemeye karar vermişti.

Meclis'in tatil yapmayacağını unutan AKP'li Kurtulmuş, anayasa çalışmaları için tatil sonrasını gösterdi
01 Temmuz 2021 Perşembe 14:59

AKP Genel Başkanveli Numan Kurtulmuş gündeme ilişkin bir dizi açıklamada bulundu. Seçim çalışmalarına partisinin kongresi ile başladıklarını söyleyen Kurtulmu; anayasa,seçim barajı ve seçim bölgelerinin daraltılmasına ilişkin konuların ise TBMM tatili sonrasını işaret etti. Fakat 1 Temmuz’da tatile girmesi gereken TBMM’nin 22 Haziran'da alınan kararla tatil yapmayacağını unuttu.

CNN Türk'e konuşan Kurtulmuş, AKP’nin oy oranına ilişkin "AK Parti'nin en yakın siyasi rakibiyle farkı 10-12, 15 puandan daha fazladır ama bu yetmez" diyen Kurtulmuş, seçim çalışmalarına partisinin kongresinden sonra başladığını, “Biz aslında kongrenin ertesi gününden itibaren 2023 seçimi çalışmalarına başlamış olduk. Her birimiz illerde, faaliyetlerini sürdürüyorlar. AK Parti sürekli sahada olan bir partidir, en büyük farkı da halkın gönlüyle gönülden gönüle temas kurmasıdır. Biz bunu siyasetimizin merkezine koyduk. Bu gönülleri esas alan çok ciddi şekilde uygulamayı da başardık. Gönüllere girmek büyük bir başarıdır ama gönüllerden düşmemek de önemlidir” sözleriyle anlattı.

‘SİYASETİ MAKAM MEVKİ İŞİ OLARAK DEĞİL ALLAH'IN RIZASI OLARAK YAPMAK İSTİYORUZ’

Yürüttükleri siyaseti, “Gönüllerden düşmemek büyük bir fedakarlık gerektiriyor. Bizim siyasetimizin temel ilkesi şeffaf, halkla birlikte olan, siyaseti makam mevki işi olarak değil Allah'ın rızası olarak yapmak istiyoruz” şeklinde açıklayan Kurtulmuş şu değerlendirmelerde bulundu:

“AK Parti gönüllerden düşüyor mu, hayır. Oy bakımından soruyorsanız AK Parti'nin en yakın siyasi rakibiyle farkı 10-12, 15 puandan daha fazladır ama bu yetmez.

“Cumhurbaşkanımızın bugünkü toplantılarının ana amacı ve fikri de budur. Gönüllerden düşmemek için bir çabanın içinde olmalıyız. İnsanın olduğu yerde yanlış, hata, kusur vardır. Önemli olan bunlar düzeltip devam etmektir.

“Önce şunu söyleyeyim; bu yargı paketlerinin hazırlanması laf olsun diye gündeme gelmiş konular değildir. İlk 3 paket eksikliklerin, yanlışlıkların gözlemlenmesiyle oluşan yargı paketleriydi. Önemli uzlaşıyla bunlar çıkarılmış oldu. Paketlerin hazırlanmasın emeği olan arkadaşlarımıza, bu önceki paketlerin hazırlanmasında emeği olan herkese teşekkür ediyorum. 4. Yargı Paketi de bu amaçla hazırlanmış bir pakettir. Elmalı konusuna gelirsek gerçekten kabul edilemez bir konudur. Bir dizi izler gibi bu işi karikatürize etmenin anlamı olmadığını düşünüyorum. Bu işin üstüne gidilmesi gerekir ama kimse ne yargıçtır ne hakimdir. Temennini söylersin, biz de söyledik.

“Kadına karşı şiddet bir insanlık suçudur, bunu eğilip bükülmesini fevkalade yadırgarım. AK Parti 2007'den bu yana kadına yönelik suçların ortadan kaldırılması adına çok geniş kapsamlı eylem planları gerçekleştirdi.

‘BİR ÜLKENİN SİYASİ YAPISINI GÖRMEK İÇİN O ÜLKEYİ GİDİP GÖRMEMİZE GEREK YOK.’

“Bizim amacımız kadına karşı şiddeti insanlık suçu gördüğümüz hukuki tepkilerimizi ve mekanizmalarımızı geliştirmek mesela KADES uygulamamız.

“Bugün Cumhurbaşkanımız konuyla ilgili 4. Ulusal Eylem Planı'nı açıklayacak.

“Bir ülkenin siyasi yapısını görmek için o ülkeyi gidip görmemize gerek yok.

“Bir yandan anayasa çalışmaları tartışmalarını Sayın Cumhurbaşkanımız açtı, samimi olarak çok ciddi olarak bir anayasa çalışması gerçekleştiriyoruz.

“Seçim barajından, seçin bölgelerinin daraltılmasına kadar konular gündeme getirildi bunlarla ilgili biz çalışmalarımızı netleştirdik. Milliyetçi Hareket Partisi'nin de bu konudaki fikirleri bizim için önemlidir.

Meclis tatilinden sonra gündeme gelecek bu konular.”


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.