Meclis Başkanı Şentop, önergeye ‘kaba ve yaralayıcı’ diyerek tecavüzü araştırmadı

Meclis’te polisin coplu tecavüzünün araştırılması yerine iade edilmesine tepki gösteren HDP’li Gergerlioğlu, ‘Meclis Başkanı, suçu örtbas etme suçu işliyor’ dedi.

Meclis Başkanı Şentop, önergeye ‘kaba ve yaralayıcı’ diyerek tecavüzü araştırmadı
05 Ocak 2022 Çarşamba 12:47

banner225

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun 1 Aralık 2021’de Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde yaşanan işkence ve tecavüze dair verdiği soru önergesini “kaba ve yaralayıcı” bularak 14 Aralık 2021’de iade etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verilen önergede, olay gününe dair bilgi veren ailenin şu ifadelerine yer verildi: “Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde 01.12.2021 günü yapılan rutin çevirmede oğlum Mehmet Volkan Esbalat ve arkadaşı alkollü oldukları için durmuyorlar. Polis oğlumu ve arkadaşını dakikalarca kovaladıktan sonra ‘arabaya vurdular’ diyerek durduruyor. Oğlumu ve arkadaşını arabadan indirip dövüyorlar. Oğlumun arkadaşının makatına silahı sokmuşlar. Oğlum tansiyon hastası ve beli ameliyatlı. Savcı, oğlumu ve arkadaşını Burhaniye Devlet Hastanesi’ne tekrar yeterli rapor verilsin diye yollamış.”

 İddiaların araştırılmasına dair talep dikkate alınmazken, önerge gerekçesinde yer alan ve söz konusu işkenceyi ve cinsel saldırıyı aktaran “Oğlumun arkadaşının makatına silahı sokmuşlar” cümlesi İçtüzük gerekçesiyle “kaba ve yaralayıcı” bulundu.

BU KEZ ÖNERGEYİ İADE EDEN MECLİS BAŞKANINA SORDU

Meclis Başkanı Şentop imzasıyla iade edilen önergeye dair Gergerlioğlu, bir kez daha soru önergesi verdi. Bu kez Meclis Başkanı Şentop’un yanıtlaması istemiyle verilen önergede Gergerlioğlu, “Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün 67. maddesinin ikinci fıkrasında ‘Başkanlığa gelen yazı ve önergelerde kaba ve yaralayıcı sözler varsa, Başkan gereken düzeltmelerin yapılması için o yazı veya önergeyi sahibine geri verir’ kuralına aykırı bulunmuştur. Bu çerçevede tarafınızca önergem iade edilmiştir. Polis tarafından yapıldığı iddia edilen işkence iddiasını benim herhangi bir ekleme yapmadan mağdurun kendi cümleleri ile tarafınıza ilettiğim, şu ifadeyi ‘Oğlumun arkadaşının makatına silahı sokmuşlar’ kaba ve yaralayıcı olmayacak şekilde nasıl ifade edebilirim bana söyler misiniz?” diye sordu.

‘İŞKENCEYİ ÖRTBAS ETMEK İÇİN NE YAPACAKLARINI BİLMİYORLAR’

Önergenin araştırılması yerine iade edilmesine dair Mezopotamya Ajansı’na konuşan HDP’li Gergerlioğlu, “Meclis Başkanlığı işkenceyi örtbas etmek için ne yapacağını bilemiyor. Vekilliğimin sürdüğü 3 buçuk yılda işkenceye dair hangi önergeyi sunmuşsam bana ‘kaba ve yaralayıcı bulunan önerge reddedilmiştir’ cevabı verildi. Oysa hiçbir yorumda bulunmadan bize gelen bilgileri sorduk. ‘Makata cop sokma’, ‘Filistin askısı’ gibi oldukça büyük acı veren işkencelerin anlatımlarını biz Meclis Başkanlığı’na sunuyorduk. Bunu en fazla araştırması gereken Meclis Başkanlığı önergeyi reddediyor” dedi.

‘ÜLKENİN MECLİS BAŞKANININ EN AĞIR İNSAN HAKKI İHLALİNE KARŞI TAVRI BU’

İktidarın “işkenceye sıfır tolerans” söylemlerini hatırlatan Gergerlioğlu, devamında şunları kaydetti: “Bir ülkenin Meclis Başkanlığı, milletin uğradığı en ağır insan hakkı ihlalini, insanlık suçu olan bir suça karşı tavrı böyle oluyor. Onlarca önergemize bu muamele yapıldı. Zaten bu konunun araştırılmasını istiyoruz. Bu yanıt, suçu örtbas etme, sümenaltı etme ve cezasızlık politikasını uygulama tavrına giriyor.”

‘MECLİS BAŞKANI ANAYASAL SUÇ İŞLİYOR’

“Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Anayasal bir suç işliyor. Bariz bir şekilde kamu görevlilerin yaptığı bir suçu milletin Meclis’inin başkanı olarak örtbas etme suçu işliyor.”   


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.