Kürkçü'nün avukatından AA'ya yalanlama: Hakkında 'zorla getirme' kararı yok

Eski HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü'nün avukatı Mustafa Bayram Mısır, müvekkili hakkında 'terör soruşturması' kapsamında üç ayrı suçtan 23 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davada 'zorla getirme kararı' olmadığını söyledi. Mısır, "AA'nın rutin yargılama sürecini bu şekilde neden servis ettiğini bizim bilmemiz mümkün değil" dedi.

Kürkçü'nün avukatından AA'ya yalanlama: Hakkında 'zorla getirme' kararı yok
30 Ağustos 2018 Perşembe 19:07

banner255

Anadolu Ajansı, dünkü haberinde Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin duruşmaya katılmayan ve isnat edilen suçlamalara ilişkin savunması alınamayan Kürkçü hakkında, önceki celsede nöbetçi Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne talimat yazılmasına karar verildiğini duyurdu. Haberde, savunma için mahkemeye gitmeyen Kürkçü hakkında Ankara 29. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, sanığın savunmasının SEGBİS ile alınması için 'zorla getirme' kararı çıkartılmasına karar verdiği belirtildi.

Bianet'ten Ekin Karaca'nın haberine göre, Kürkçü'nün avukatı Mustafa Bayram Mısır, normal yargılama süreci dışında yeni bir durum, yeni bir gelişmenin söz konusu olmadığını, Kürkçü'nün 3 Ekim 2018'de görülecek duruşmaya katılmaması halinde zorla getirilmesine karar verileceğini söyledi.

Mısır, AA'nın servis ettiği ve Kürkçü hakkında 'zorla getirme kararı' olduğuna dair haberle ilgili şunları söyledi:

"Ankara 29. Ağır Ceza Mahkemesi normal çağrı kağıdıyla Kürkçü'yü 03.10.2018 saat 09.00'da duruşmaya davet etti. Kürkçü de bu tarihte duruşmaya katılacak. Ankara 29. Ağır Ceza Mahkemesi de tensip tutanağında zorla getirme ifadesine rağmen müvekkilimizi normal davetiyeyle duruşmaya çağırdı. Ankara 29. Ağır Ceza Mahkemesi aslında talimat mahkemesi, esas mahkeme değil. ‘Zorla getirme' ifadesini rutin işlem olarak tensip tutanağına yazmış hakim. Normal olarak devam eden yargılama süreci dışında bir gelişme söz konusu değil. Yeni bir gelişme değil.

​AA'nın bu rutin yargılama sürecini bu şekilde neden servis ettiğini bizim bilmemiz mümkün değil. Bu kararın alındığı tarih 13.06.2018. Kürkçü de normal davetiye ile mahkemeye davet edilmiş durumda şu aşamada. Bu davetiyede gelmediği halde zorla getirileceği belirtildiği için 03.10.2018 tarihinde kendi savunmasını sunacak."


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.