Kulis: Erdoğan talimat verdi, AKP ve MHP'liler dokunulmazlık dosyaları için formül arıyor

Erdoğan'ın 'eyvallah diyemeyiz' dediği HDP'li Güzel ile ilgili talimat verdiği, AKP ve MHP'lilerin de tüm dokunulmazlık dosyalarını Meclis'e getirme seçeneğini tartıştığı öğrenildi.

Kulis: Erdoğan talimat verdi, AKP ve MHP'liler dokunulmazlık dosyaları için formül arıyor
12 Ocak 2022 Çarşamba 10:49

AKP, hakkında hızla fezleke düzenlenen HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel'in dokunulmazlığının kaldırılması için harekete geçmeye hazırlanıyor. AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin önceki gün yapılan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında Güzel hakkındaki fezlekenin, öncelikle TBMM Anayasa Adalet Karma Komisyonu gündemine alınması talimatını verdiği öğrenildi. Güzel hakkındaki Meclis'te bulunan diğer dokunulmazlık dosyalarının öne çekilmesinin de gündemde olduğu belirtildi.

Cumhur İttifakı ortağı MHP’nin lideri Devlet Bahçeli de dün Meclis’te HDP’li vekilleri bir saniye bile görmeye tahammül edemediğini belirterek dokunulmazlıklarının kaldırılmasını istemiş, partinin de kapatılmasını istemişti.

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel'in, 2017'de Türk Silahlı Kuvvetleri'nin düzenlediği hava operasyonunda öldürülen Volkan Bora'yla birlikte görüntüleri kamuoyuna yansımış, Güzel fotoğrafın çözüm sürecinde çekildiğini söylemişti.

Fotoğrafın çekildiği dönemde hiçbir siyasi parti ile ilişkisinin olmadığını, Bora'nın üzerinden çıkan fotoğrafla ilgili de hakkında şimdiye kadar bir soruşturma açılmadığını belirten Güzel, 5 yıl önce ele geçtiğini tahmin ettiği fotoğrafların da kendisine yönelik "kumpas" amaçlı kullanıldığını dile getirmişti.

‘ERDOĞAN TALİMAT VERDİ: GÜZEL HAKKINDAKİ FEZLEKEYİ AYIRARAK ÖNCELİKLE ELE ALIN’

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın kulis haberine göre Erdoğan başkanlığında önceki gün toplanan AKP MYK'da da Güzel hakkında fezleke hazırlanması ele alındı. Edinilen bilgiye göre Erdoğan, “Bir milletvekilinin PKK'li bir teröristle fotoğraflarının ortaya çıkmasına eyvallah diyemeyeceklerini" söyleyerek, Güzel hakkındaki dokunulmazlık fezlekesinin ayrılarak öncelikle karma komisyon gündemine alınmasını istedi. Erdoğan'ın, "Bu fotoğraflar milletin vicdanını yaralamıştır. Meclis çatısı altında bir milletvekilinin geçmişte de olsa bir teröristle fotoğraflarının olması kabul edilemez. Parti olarak, bu kişinin dokunulmazlığı kaldırılarak yargılanmasının önünü açacağız" dediği öğrenildi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de partisinin dünkü Meclis grup toplantısında Güzel'in dokunulmazlığının kaldırılmasını istemişti.

‘AKP VE MHP’LİLER FORMÜL ARIYOR’

AKP, HDP’li Güzel hakkındaki fezlekenin Meclis'e ulaşmasının ardından, TBMM Anayasa Adalet Karma Komisyonu'nun toplanarak hızla dokunulmazlığının kaldırılması için harekete geçilmesi çağrısı yapmayı planladığı öğrenildi.

Güzel hakkında daha önce Meclis'e sevk edilen 33 fezleke bulunduğu, bunların tümünün komisyon gündemine alınıp alınmayacağı tartışılıyor. Ancak tüm dosyaların gündeme alınması halinde ayrı ayrı hazırlık komisyonları kurulması gerekecek ve bunun da süreci uzatabileceği ifade ediliyor.

AKP ve MHP yöneticilerinin, sadece Güzel'in fezlekesinin öne alınmasının doğru olmayacağı, benzer suçlarla ilgili hakkında fezleke olan milletvekillerinin dosyalarının da Karma Komisyona getirilmesi seçeneği üzerinde duruyor.

"Terör örgütü üyeliği" ya da TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un da ifade ettiği "anayasal düzene karşı suçlarla" ilgili dosyaların komisyon gündemine alınması seçeneği değerlendiriliyor. Meclis'teki dokunulmazlık dosyalarının büyük bölümünün HDP'lilere ait olduğu ve çoğunda da "terör, anayasal düzene karşı suç işleme" iddiaları yer alıyor.

Dosyaların komisyon ve genel kurulda görüşülmesi de uzun bir süreç gerektiriyor.

AKP KAYNAKLARI: ÖNEMLİ OLAN HAREKETE GEÇMEK, DOKUNULMAZLIĞI KALDIRILABİLİR

AKP kaynakları, dosyaların hepsinin birden gündeme alınmasına gerek olmadığını, önemli olanın bu konuda irade ortaya koymak olduğunu belirterek, "Öncelik sırasına göre bu dosyalar komisyonda görüşülmeye başlar, bittikçe diğerleri ele alınır, Güzel'in fezlekesi de bu çerçevede öncelikle görülüp dokunulmazlığı kaldırılabilir" diyor.

HDP İHTİMAL VERMİYOR: SİYASİ MALZEME OLARAK KULLANACAKLAR

HDP ise Güzel'in milletvekili olmadan önce fotoğraflara yansıyan görüşmeleri yaptığını, ayrıca çatışmalı bir dönemde değil, çözüm sürecinde bu görüşmelerin gerçekleştirdiğini belirttiği açıklamasını hatırlattı.

Güzel'in sözlüsü olduğu için bu görüşmeyi yaptığı açıklamasına dikkat çeken HDP kaynakları, bu fotoğrafın zaten uzunca süredir devletin elinde olduğunun anlaşıldığını ancak şimdiye kadar hiçbir soruşturma açılmadığına işaret ediyor.

Parti hakkındaki kapatma davasına malzeme yapmak için de bu fotoğrafların sızdırılmış olabileceği yorumu yapılan HDP'de, sadece bu suçlama nedeniyle Güzel'in dokunulmazlığının kaldırılmasına "hukuken" ihtimal verilmiyor ancak iktidarın foroğrafları "siyaseten" kullanabileceği yorumu yapılıyor.

DOKUNULMAZLIĞIN KALDIRILMASI SÜRECİ NASIL İŞLİYOR?

TBMM'ye gelen dokunulmazlık fezlekeleri, TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden kurulu Karma Komisyon'a sevk ediliyor ve halen 1400 dolayında dokunulmazlık fezlekesi komisyonda bekliyor.

Komisyon, bu fezlekelerden görüşülmesini istediğini öne çekebiliyor. Bu çerçevede sadece Semra Güzel'in dosyası öne çekilebileceği gibi, birden fazla dosya da gündeme alınabilir.

Bir veya birden fazla dosyanın gündeme alınması halinde Karma Komisyon bünyesinde bir "Hazırlık Komisyonu" kurulacak ve bu komisyon 1 ayda dosyayı karara bağlayacak.

Karma Komisyon da gelen kararı 1 ay içinde sonuçlandırmak durumunda.

Komisyonun dokunulmazlığın kaldırılması yönünde karar vermesi halinde dosya TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek ve nihai karar verilecek.

Hakkında fezleke düzenlenen milletvekilinin, Komisyon ve Genel Kurul'da savunma yapma hakkı bulunuyor.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.