Konuşma yasağı getirildiği iddia edilmişti: Nebati, ne bakanlıktan ne ticaretten kopamıyor

Yaptığı açıklamalarla gündem olan Nureddin Nebati'ye konuşma yasağı getirildiği konuşulurken, Nebati 2 Aralık 2021'de bakan olarak atanmasına rağmen hâlâ bir şirketin yönetiminde yer alıyor.

Konuşma yasağı getirildiği iddia edilmişti: Nebati, ne bakanlıktan ne ticaretten kopamıyor
01 Nisan 2022 Cuma 13:26

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, son dönemde yaptığı skandal açıklamalarla eleştirilerin odağı haline gelen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye ‘konuşma’ yasağı koyduğu ileri sürüldü. Erdoğan’ın Nebati’yi sert bir şekilde uyardığı ve sadece basına açıklama yapmasını değil, toplantılarda da konuşmamasını istediği iddia edildi.

Geçtiğimiz günlerde Nebati’nin görevden alınacağı da ileri sürülmüştü. Tam bu iddiaların gündeme geldiği dönemde Nebati, “Bayrak inmeyecek, ezan susmayacak” açıklaması yapmıştı. 

Nebati, birkaç hafta önce Fransa’da yatırımcılara yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ‘tek adam’ tarafından yönetildiğini resmen itiraf etmişti. Nebati’nin, “Bir problem mi yaşadınız? Rahat olun. Bize hemen ulaşırsınız. Bürokrasiyi alaşağı ederiz, arkamızda Cumhurbaşkanımız var rahat olun. Mevzuatı da değiştiririz” ifadeleri büyük tepki toplamıştı.

Kur korumalı mevduat hesabıyla ilgili bir soru üzerine de Nebati, “Yatırımcının çıkması için bir neden yok. Hazineye olan etkisi de çok düşük. Çünkü Türk lirası en düşük durumda, daha ineceği bir yer yok, vatandaş rahat olsun” demişti.

Geçen aralık ayının başında Lütfi Elvan'ın görevden ayrılmasının ardından yerine Nureddin Nebati atanmıştı.

Yaptığı çelişkili açıklamalar, ekonomiyle ilgili sorulara verdiği tuhaf cevaplar ve döviz kurları ile borsanın bulunduğu seviyeye ilişkin değerlendirmeleriyle gündemde olan Nureddin Nebati'nin bir koltukta iki karpuz taşımaya devam ediyor.

NEBATİ, HİSSEDARI OLDUĞU ŞİRKETTE HALA YÖNETİCİ 

Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanmasının üzerinden dört ay geçmesine rağmen Nebati, hissedarı olduğu şirkette görev almaya devam ediyor. Ticaret sicil kayıtlarına göre Nebati'nin hali hazırda İstanbul'da kurulu bulunan bir şirkette hissesi var.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, BG Mağazacılık Dış Ticaret Sanayi ve Yatırım Anonim Şirketi adlı firma 13 Aralık 2011 tarihinde 50 bin lira sermaye ile kuruldu. Tekstil ve konfeksiyon ürünlerinin alım ve satımı üzerine faaliyet gösteren bu şirkette imtiyazlı yüzde 15'lik paya sahip olan Nureddin Nebati'nin imtiyazsız da yüzde 15 hissesi bulunuyor.

Diğer aile üyeleriyle ortak olan Nureddin Nebati, BG Mağazacılık adlı şirkette 26 Şubat 2021 tarihinden bu yana yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak görev yapıyor ve Ticaret Sicil Gazetesi kayıtlarına göre bu görevi 2024 yılına kadar devam edecek.

"BÜTÜN VARLIĞIMI KAYBEDERİM…." DEMİŞTİ

Nebati, göreve geldikten sonra Habertürk'ten Sevilay Yılman'a verdiği demeçte, dikkat çeken açıklamalarda bulunmuştu.

Nebati, “Bitersek hep beraber biteceğiz. Kazanırsak hep beraber. Karamsar tablo çizenler var. Hiçbir şekilde bize inanmayanlar. Onlara diyorum ki; “Sen maaş alıyorsun. En fazla neyini kaybedersin? Enflasyonun altında ezilirsin. Ama ben bütün varlığımı kaybederim bu iş düzelmezse eğer. 1000 çalışanımız var. 1000 kişiyle beraber bütün varlığımı kaybederim. Ben babadan görme bir insanım. Babamın bana bıraktıklarını kaybederim” demişti.

ERSOY ERTESİ GÜN AYRILDI…

Fahrettin Koca, 10 Temmuz 2018 tarihinde Sağlık Bakanı olduktan sonra Medipolitan Sağlık ve Eğitim Hizmetleri adlı şirketteki görevlerini 21 Temmuz 2018'de bırakmıştı.

Yine 10 Temmuz 2018'de Kültür ve Turizm Bakanı olarak atanan Mehmet Nuri Ersoy sahibi olduğu Ets Ersoy Turistik Servisleri Anonim Şirketi'nin yönetim kurulu başkanlığı görevinden bir gün sonra yani 11 Temmuz 2018'de ayrılmıştı.

Geçen ağustos ayında istifa eden eski Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da, bakanlık koltuğuna oturduktan sonra 2002 yılında 10 bin liraya kurduğu Maya Okulları'ndaki hissesini kardeşi Oktay Selçuk'a devretmişti.

ERDOĞAN DA TİCARİ HAYATI BIRAKMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan da eleştiriler üzerine ticari hayatına son vermişti. Kardeşi Mustafa Erdoğan ve eniştesi Ziya Ülgen ile birlikte Ülker ürünlerinin İstanbul Anadolu yakasındaki dağıtımını yapan Emniyet Gıda, İhsan Gıda ve Yenidoğan Gıda olmak üzere üç ayrı anonim şirkette toplam yüzde 30 hissesi bulunan Erdoğan, 2003 yılında hisselerini 1.2 milyon liraya devretmişti.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.