Kılıçdaroğlu Van'da: Bu memleketi kimseye soydurtmayacağız

CHP lideri, partisinin Van'da gerçekleştirdiği Belediye Başkanları Çalıştayı'nda SADAT yöneticisi Ersan Ergun'un 'Bu vatanı sandıkta teslim etmeyiz' sözlerine tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu Van'da: Bu memleketi kimseye soydurtmayacağız
28 Mayıs 2022 Cumartesi 14:49

banner225

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Van’da düzenlediği Belediye Başkanları Çalıştayı’nda konuştu. Konuşmasında kayyım uygulamasına, yoksulluğa ve Erdoğan'ın "Bu ülkede açlık yok" sözlerine değinen Kılıçdaroğlu, SADAT yöneticisi Ersan Ergür'ün "Biz bu vatanı Türkiye düşmanlarıyla iş birliği yapanları sandıkta teslim etmeyiz" ifadesine ise "Bizim adımız Cumhuriyet Halk Partisi. Biz savaş meydanlarında kurulan bir partiyiz. bir avukat bürolarında kurulan bir parti değiliz. Bizi tanımıyorlar. Sizin feriştahınız gelse bizi korkutamaz." sözleriyle karşılık verdi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Sadece Van'ın değil Türkiye’nin kaderini değiştireceğiz.

"Kayyum uygulamasına karşıyız. 2. yy'a çağrı beyannamesinde bunu açık ve net ifade etmişiz. 

"Bizim belediyelerin olduğu yerlerde diğer partilerin belediyelerinden hizmet alan vatandaşlarıma da söylemek isterim bütün ibadethaneler tertemizdir. Cem evi, kilisesi, camisi neresiyse insanlar Allah'a dua etmek istiyorlarsa en temiz, uygun ortamda bu ibadetlerini yapıyorlar. Sosyal yardımlar ve kreşler fakir mahallelerden başlayarak yapılıyor. Oy versin vermesin hiçbir ayrım yapılmıyor. 

ENGELLEMELERİN HİÇBİRİ CHP'Lİ BELEDİYELERİN HİZMET ETMESİNE ENGEL OLAMAYACAK

Baskılar, tehditler var. Bunu en isi belediye başkanlarımız bilir. Soruşturmalar var. Belediye başkanlarımızın başarılarını kıskananlar var. Akıllı bir yönetim belediye başkanlarının başarılı olmasını ister en azından sosyal patlamanın önüne belediye başkanları geçiyor diye düşünür. Ama o kadar ciddi bir ön yargıya sahipler ki CHP'li belediyeler nasıl başarısız olur onun arayışı içindeler. Polis baskınları, ihbarlar, şikâyetler haksız eleştiriler. Buradan vatandaşlarıma açık ve net ifade etmek isterim. Bu engellemelerin hiçbiri CHP'li belediyelerin hizmet etmesine engel olamayacaktır. CHP'li belediyelerin olduğu yerde hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecektir. 

VANLILARDAN DESTEK BEKLİYORUM 

Dün vicdansızlık yapmayın aç falan yok demiş Erdoğan. Hayatımda Türkiye gerçeklerinden kopuk hiç kimseyi görmedim! Bugün Vanlı bir kardeşim medya aracılığıyla Kılıçdaroğlu acaba bizim eve gelebilir mi dedi. Gittim. Bu mahallede buna benzer çok ev var, yoksulluk diz boyu dediler. Eğer sosyal devlet sosyal devletliğini yapmazsa, siyasi otorite sosyal devletin yapması gerekeni yaptırmazsa, bölge halkını bana oy vermedi diye cezalandırırsa Vanlılardan şunu bekliyorum; bize katılacaksınız. Bize destek vereceksiniz. 

POLİS BASKINLARIYLA ALGI YARATMAYA ÇALIŞIYORLAR

Ön yargı ile gelip, cezalandırma amacıyla doğruları yanlış bilip gelip, polis baskınları yapıp algı yaratmaya çalışıyorlar. CHP'li belediyeler üzerine baskı yapıp algı yaratmaya çalışıyorlar. Belediye başkanlarımızdan istedim kaç soruşturma geçirdiler diye. Çanakkale Merkez Belediyemiz 2019'dan bu yana 78 kez denetlenmiş. Mudanya 35 kez, Çeşme 42 kez. Yani belediye balkanını nefes alamaz hale getiriyor. Buna benzer Bolu'dan tutun, İzmir Büyükşehir, denetleniyor. Denetlemeyi yapanlara da CHP'li belediyelerde acaba bir açık bulabilir miyiz deyip talimat verip müfettiş gönderenlere de şunu söylemek isterim; biz halka hesap vermeyi namuslu bir görev kabul eden bir anlayıştan geliyoruz. 

'SANDIKTA TESLİM ETMEYİZ' DİYEN SADAT YÖNETİCİSİNE: SENİN BOYUNU POSUNU GÖRMEK İSTERİM

(SADAT yöneticisi Ersan Ergür'ün "Biz bu vatanı Türkiye düşmanlarıyla iş birliği yapanları sandıkta teslim etmeyiz" ifadesine) Senin boyunu posunu görmek isterim ben. Arkanda birileri var ona güveniyorsan asla ve asla ona güvenmeyeceksin. Güveneceğin birisi varsa onu da açık ve net söyleyeyim bu ülkede kuvayi milliyeciler vardır. Bu ülke sahipsiz bir ülke değildir. Sizler öyle kalkıp tehditle şantajla yok efendim sandıktan çıksa da biz sizi iktidar yapmayız. Ne derlerse desinler. SADAT'ın önüne gittiğimde korkudan içeriye kaçtılar. Bizim adımız Cumhuriyet Halk Partisi. Biz savaş meydanlarında kurulan bir partiyiz. bir avukat bürolarında kurulan bir parti değiliz. Bizi tanımıyorlar. Sizin feriştahınız gelse bizi korkutamaz. 

DIŞARIYA KAYNAK AKTARILDIĞINI GAYET İYİ BİLİYORUM

Dışarıya kaynak aktarıldığını da gayet iyi biliyorum. Ensar'dır Türgev'dir. Bakın bizim belediye başkanlarımızın kooperatifleri var. kadın kooperatifleri var üretim yapıyorlar , malları alıyorlar satıyorlar her şey belgeli. Hiçbir belediye başkanımız bir vakıf kurdurayım çocuğuma Amerika'da bir başka çocuğuma da bir başka vakıf kurdurayım buradan paraları oraya transfer ederim. Bunu dile getirdiğimiz zaman da kıyameti koparıyorlar. Bu memleketi kimseye soydurtmayacağız. Makamı ve mevkii ne olursa olsun her karanlık odağın üstüne gitmek bizim görevimizdir. "

'MEMLEKETİ KİMSEYE SOYDURMAYACAĞIZ'

Kılıçdaroğlu, "Dışarıya kaynak aktarıldığını da biliyorum. Ensar'dır, TÜRGEV'dir. Bu memleketi kimseye soydurtmayacağız. Makamı, mevkisi ne olursa olsun her karanlık odağın üstüne gitmek bizim görevimizdir" ifadelerini kullandı.

'DEMİRTAŞ'IN KAVALA'NIN SERBEST BIRAKILMASINI İSTİYORSANIZ BİZE KATILACAKSINIZ'

"Vanlı kardeşlerim bu bölgede huzur içinde yaşamak istiyorsanız bize katılın" diyen Kılıçdaroğlu, "Van'ın büyümesini, bölgenin yıldızı olmasını istiyorsanız bize katılın. Kayyum uygulamasına son verilmesini, seçimle gelenin seçimle gitmesini istiyorsanız, oyunuzun değeri olsun istiyorsanız bize katılacaksınız. Düşüncesini ifade etti diye hapse atılan kişileri ya da düşüncesinden ötürü kimsenin hapse atılmasını istemiyorsanız, Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılmasını istiyorsanız, Osman Kavala'nın serbest bırakılmasını istiyorsanız bize katılacaksınız" diye konuştu.

 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.