Kılıçdaroğlu: Selahattin Demirtaş'ın bir an önce serbest kalması en büyük arzum

Kılıçdaroğlu, "Demirtaş'ın açıklamaları HDP'nin Türkiye partisi olması yolunda atılan çok ciddi bir adım. Devamının gelmesi lazım. Demirtaş'ın bir an önce serbest kalması en büyük arzum" dedi.

Kılıçdaroğlu: Selahattin Demirtaş'ın bir an önce serbest kalması en büyük arzum
26 Temmuz 2022 Salı 12:05

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP'nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş'ın son açıklamalarını değerlendirdi, Demirtaş'ın ve Osman Kavala'nın bir an önce serbest bırakılması çağrısını yineledi.

Partisinin Balıkesir'de düzenlediği miting öncesi kaldığı otelde T24'ten Murat Sabuncu'ya konuşan Kılıçdaroğlu, Demirtaş'ın "PKK'nin Türkiye'ye karşı silahları tümden susturmasını bırakmasını isterim, HDP, PKK'nin uzantısı, sözcüsü ya da destekçisi değildir" açıklamasına dair şunları söyledi:

"Demirtaş'ın yaptığı açıklamalar son derece önemli. Bu açıklamaların Mithat Bey tarafından da farklı bir üslupla dillendirilmesi de çok önemli. HDP'nin Türkiye partisi olması yolunda atılan çok ciddi bir adım. Bunun devamının gelmesi lazım. Bunun partinin diğer organları tarafından da dillendirilmesi lazım.

Şöyle söyleyebilirim: Selahattin Demirtaş haksız yere tutuklu, siyasi bir tutuklu zaten. Bir an önce serbest kalması benim en büyük arzum. Demirtaş içeride olmasına rağmen inandığı yoldan dönmeyen, kararlılıkla demokrasiyi savunan, parlamentonun etkin bir kurum olmasını dile getirdiği görüşleri var. Bu görüşler gayet önemli. Bu arada sadece o değil Sayın Osman Kavala da bir an önce serbest kalmalı. Haklarındaki serbest kalmalarına dair yargı kararlarının uygulanması gerekiyor."

"CHP, AKP VE MHP TABANINDAN KESİNLİKLE OY ALIYOR"

Murat Sabuncu'nun "Muhafazakâr kesim CHP'ye ya da adayına oy vermez, tartışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusuna "Katılmıyorum" yanıtını veren Kılıçdaroğlu, devamında özetle şunları söyledi:

"Adaletli bir insana, adaleti savunan bir partiye oy vermezler, demek yanlış. Eski algı zaten büyük ölçüde kırıldı. O kesimlerle oturuyoruz, konuşuyoruz. Bir de bizim tarihimizi bilmiyorlar. Kuşaktan kuşağa intikal eden efsanelerle büyümüş olanlar da var. İlk Elmalılı Hamdi Yazır'a Kur-an mealini hazırlatan, ilk ilahiyat fakültelerini kuran, Diyanet İşleri Başkanlığını kuran Cumhuriyet Halk Partisi. CHP'nin temel özelliği dini siyasete alet etmemesi. Dolayısıyla ben muhafazakâr kesimin biz kendimizi iyi anlattığımız müddetçe, geçmişteki bazı hataları telafi ettiğimiz müddetçe, örneğin başörtüsü bunlardan birisidir, bize daha sempatiyle yaklaştıklarını görüyorum."

"CHP, AKP ve MHP tabanından da oy alıyor mu, alabilecek mi yani" sorusuna ise CHP lideri, "Kesinlikle alıyor. Bunu net söyleyebilirim" yanıtını verdi.

"ANKETLERE AÇIP BAKMIYORUM BİLE"

Anketlere açıp bakmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Gazetelerde, haber sitelerinde yayımlanınca şöyle bir bakıyorum. Bizim için anket değil alan önemli. Alana gidiyorsunuz, görüyorsunuz zaten. Oradaki perişanlığı, bir arayış içinde olanları görüyorsunuz. Bizim sorunumuz anket değil, bizim sorunumuz vatandaşla kurulacak sağlıklı tutarlı bir güven ilişkisi. Bu ilişkiyi kurmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

"CUMHURBAŞKANI ADAYINI KENDİ ARAMIZDA BELİRLEYECEĞİZ"

Cumhurbaşkanı adayının neye göre belirleneceği sorusuna ise Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanı adayının niteliklerini zaten altı lider imzalayarak belirledi. O niteliklere uygun adayı oturup konuşarak kendi aramızda belirleyeceğiz zaten" yanıtını verdi.

YİNE "SANDIĞI BEKLEYİN" DEDİ

Sabuncu'nun "Ekonominin koşulları insanları zorluyor. İktidara yakın çevrelerden kimileri bile provokasyon olacağı iddialarını dile getiriyor. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da önümüzdeki kış yaşanabileceklerden duyduğu kaygıyı dile getirmişti. Siz risk görüyor musunuz" sorusuna Kılıçdaroğlu'nun yanıtı yine "Sandığı sabırla bekleyin" oldu.

Bir buhran dönemi yaşandığının, çok büyük sıkıntıların varlığının farkında olduklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Ama bunun düzelmesinin yolu iktidarı sandıkta değiştirmek gerekiyor" sözlerini sarf etti.

"Risk konusunu nasıl görüyorsunuz? SADAT'ın önüne gidip açıklama yapmanız risk gördüğünüz için mi" sorusuna ise Kılıçdaroğlu'nun cevabı, "Bu tür riskleri ortadan kaldırmak için. Herkes haddini bilecek. Herkes demokrasinin ne olduğunu, demokrasinin faziletini öğrenecek. İktidarın birilerine sırtını dayayarak toplumu ajite etmesine izin vermeyeceğiz" oldu. (EVRENSEL)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.