Kılıçdaroğlu: Sandık sonunda gelecek, dönem değişim dönemi, dönem bahar dönemi

Evinin elektrikleri kesilen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Faturayı bir hafta sonra ödeyeceğiz, önemli olan sesimizi duyurmaktı' dedi.

Kılıçdaroğlu: Sandık sonunda gelecek, dönem değişim dönemi, dönem bahar dönemi
22 Nisan 2022 Cuma 10:04

banner225

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fox TV canlı yayınında İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtladı. Evinin elektrikleri kesilen Kılıçdaroğlu, elektrik insan hakkıdır, bu nedenle bu eylemi gerçekleştirdiğini belirtti. Emeklilerin bayram ikramiyesi ve önümüzdeki günlerde bir araya gelecek olan 6’lı partinin gündemine de değinen Kılıçdaroğlu, “Umutsuz değilim, Türkiye'yi güzel günler bekliyor. Sandık sonunda gelecek, sandığa giderken elinizi vicdanınıza koyun. Dönem değişim dönemi, dönem bahar dönemi” ifadesini kullandı.

‘ELEKTRİK FATURASINI ÖDEYEMEYEN MİLYONLARIN SESİ OLMAK İSTEDİM’

Kılıçdaroğlu'nun konuşmaları şöyle:

"Eşimin telefonuna borçlar geliyor düzenli olarak, elektrikleri faturalarını ödemeyeceğiz diye de açıklama yapmıştım. Elektrikler kesildiği zaman bana haber ver dedim eşime. Genel merkezdeyken eşim bana haber verdi. İlgili şirket görevini yapıyor. Elektrik faturasını ödeyebilecek kapasiteye sahibim herkes biliyor, ama ben elektrik faturasını ödeyemeyen milyonların sesi olmak istedim. Bunun koltuklarında rahat oturan beşli çetenin ve Saray sosyetesinin bunu bilmesini istedim. Elektrik insan hakkıdır. Bu nedenle bu eylemi gerçekleştirdim.

‘BU BİREYSEL BİR EYLEM, KİTLESEL BİR EYLEM DEĞİL’

Komşularımız bir tüple aydınlatma araçları getirmişlerdi. Karanlık tabii, ama evi biraz aydınlattık. Bütün komşularıma yürekten teşekkür ederim. Bu bireysel bir eylem, kitlesel bir eylem değil. Direniş aslında.

‘FATURAYI BİR HAFTA SONRA ÖDEYECEĞİZ, ÖNEMLİ OLAN SESİMİZİ DUYURMAKTI’

Doğrusu, otomatik ödeme talimat verildi gelen faturalar öyle yatırılıyor. Çok fazla tutmuyor, bin küsur lira galiba. Konu ödeyip ödememe değil, önemli olan ödeyemeyen yurttaşların sesi olmaktı. Elektriği kesilen bir evde annenin çektiği acıyı en iyi anneler biliyor. Faturayı bir hafta sonra ödeyeceğiz, önemli olan sesimizi duyurmaktı. Biz sesimizi duyurduk ama Saray duydu mu acaba? Saray oligarkları duydu mu acaba? AK Parti'ye yakın bazı arkadaşlar 'Biz sizin elektrik faturanızı ödeyelim' diyerek ucuz kahramanlık yapıyorlar. Hala ne yaptığımı, niçin yaptığımı kavrayamamışlar. Elektrik faturası dediğiniz benim için düşük bir rakam ama bu faturayı ödeyemeyen milyonlar var, bundan haberleri yok. Saray'ın aktrolleri aile destekleri sigortasını getirmezler, o sözü veriyorum biz getirdiğimiz zaman hiçbir aile karanlıkta kalmayacak.

Ankara Çukurambar'da bir evdeyiz. Ağırlık vaktimizin büyük ölçüde geçtiği yer benim çalışma odam, eşim mutfakta. Bazen bir araya geliyoruz, sohbet ediyoruz. Arada bir misafirlerimiz, torunlarım çocuklarımız geliyor. Önemli olan yediğiniz her lokmayı hakkediyorsanız, bu ülkenin 84 milyon insanı düşünüyorsanız, o zaman zaten siyasetçi olarak görevinizi yapmış oluyorsunuz. Eşimde mutluyuz, gayet huzurluyuz.

‘DEVLETİN İYİ YÖNETİLMEDİĞİNİ GÖSTERMEK İSTEDİM’

Millet İttifakı'nın sayın genel başkanları aradılar. Farkındalığın ne kadar önemli olduğunu ifade ettiler. Elektrik kesilmesinden ötürü, bir evin sessiz kalması dünyayla bağlantısını kesiyor. Elektriksiz bir evin, 21. YY'da bizim hakketmediğimiz bir manzara olduğunu onlar gördüler. Geniş kitlelerin görmesini istiyorum. Devletin iyi yönetilmediğini göstermek istedim. Evimin önüne kalabalıkların gelmesini istemedim. Bu bireysel bir çaba. Henüz bir eleştiri kulağıma gelmedi ama olabilir eleştiri gelebilir. Önemli olan mağdurun sesi olmaktır.

‘BELLİ BİR GRUP OLAĞANÜSTÜ ZENGİNLEŞİYOR’

İktidara sesleniyorum. Elektrik çeki verin. Aslında yaptığım her eleştirinin arkasına mutlaka bir öneri getiriyorum. Yaptılar ama gecikerek yaptılar. İzlenen politika, yani neoliberal politika devletin fakirleşmesi ama bir avuç insanın zenginleşmesi... Belli bir grup olağanüstü zenginleşiyor. Elektrik dağıtım şirketlerini götürüp bir gruba verdiler. Dolayısıyla veriyorsunuz olağanüstü karlar kazanıyorlar. Vatandaş ödeye ödeye bir hal oldu ama buna rağmen bunlar görevlerini yapmıyorlar. Beşli çetenin elde ettiği milyarları yurtdışına götürdüğünü, nerelerde tuttuklarını da biliyorum. Oligarkların kazandığı bir Türkiye değil, halkın kazandığı Türkiye hedefliyorum. Bunu yapacağız. 4 milyon abonenin elektriği kesik. Olağanüstü zamlar yapıldı. 2021'in rakamlarına göre. 2022'nin rakamlarına göre büyük bir facia var demektir, bu rakamları açıklamıyorlar. Devlet dediğiniz vatandaşın hakkını hukukunu korur. Bunu yapacak olan Saray'dır. Sabırla bekleyin... Bu ülkeye demokrasiyi getireceğiz.

‘ASGARİ ÜCRETİN NETİ KADAR İKRAMİYE VERDİN DEDİK’

Asgari ücretin neti kadar ikramiye verdin dedik. Ya verebiliriz gibi açıklamalar yapıldı. Sonra Erdoğan, pozitif açıklamalar yaptı. Sonra dediler ki biz hayır yapmayacağız. Eğer siz gerçekten emekli olduğunuzda rahat yaşamak istiyorsanız, o zaman sizin ödediğiniz vergileri bir avuç kişiye tahsis bu düzene son verin. Sandığa giderken elini vicdanına koy. Kendini, çoluk çocuğunu düşün. Artık yeter, artık insaf. Asgari ücret açlık sınırının altında olur mu? Asgari ücreti açlık sınırının altında tutarsanız orada insanlar perişan demektir. Bunları değiştireceğiz, hiç kimse endişe etmesin. Biz isteriz ki halkımız saraylarda otursun. Bu düzeni değiştireceğiz.

‘DÖNEM DEĞİŞİM DÖNEMİ, DÖNEM BAHAR DÖNEMİ’

6 lider bir araya geleceğiz. Elbette ki Türkiye'nin sorunlarını konuşacağız. Bu toplantıda, seçim güvenliği konusunu masaya yatıracağız. Seçim güvenliğini nasıl sağlayacağımızı konuşacağız. Seçim yasasını konuşacağız. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş sistemiyle ilgili konuşulacak. 24'ünde tekrar bir araya geleceğiz, ekonomiyi, dış politikayı konuşacağız. 6 lider geziyorlar, oturup konuşuyoruz. Umutsuz değilim, Türkiye'yi güzel günler bekliyor.

Son sözüm şu, az kaldı. Sabredin. Sandık sonunda gelecek, sandığa giderken elinizi vicdanınıza koyun. Dönem değişim dönemi, dönem bahar dönemi."


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.