Kılıçdaroğlu'ndan TÜİK'in enflasyon verilerine tepki

TÜİK'in 'makyajladığı' verilerinde bile üretici enflasyonunun yüzde 80'e dayandığını belirten Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a seslendi: Dokunduğun her şeyi eline yüzüne bulaştırdın.

Kılıçdaroğlu'ndan TÜİK'in enflasyon verilerine tepki
03 Ocak 2022 Pazartesi 11:42

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı 2021 yılı enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmede bulundu. Sosyal medya hesabından TÜİK’in verilerindeki çelişkilere dikkat çeken CHP lideri “Makyajladıkları rakamlarda bile üretici enflasyonu yüzde 80'e dayanmış. Bu daha az üretim, daha fazla hayat pahalılığı demek” ifadelerini kullandı. Açıklamasında, “Ekonominin sorumlusu benim ben” sözleriyle ekonomideki krizin sorumluluğunu üstlenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da seslenen ana muhalefet lideri “Ey Saraydaki ekonomi dehası, dokunduğun her şeyi eline yüzüne bulaştırdın” eleştirisinde bulundu.

TÜİK, Aralık 2021 enflasyonunu yüzde 13,58, 2021 yılı enflasyonunu ise yüzde 36.8 olarak açıkladı. Yıllık enflasyon bu veriyle son 19 yılın zirvesine yükseldi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, TÜİK’in enflasyon oranlarını sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla eleştirdi.

‘MAKYAJLADIKLARI VERİLER DE BİLE HAYAT PAHALILIĞI VAR’

Kılıçdaroğlu’nun TÜİK’in enflasyon verilerine ilişkin yaptığı açıklama şöyle:

“TÜİK yıllık tüketici enflasyonunu yüzde 36,08 seviyesinde ilan etti. Makyajladıkları rakamlarda bile üretici enflasyonu yüzde 80'e dayanmış. Bu daha az üretim, daha fazla hayat pahalılığı demek. Ey Saraydaki ekonomi dehası, dokunduğun her şeyi eline yüzüne bulaştırdın!”

METAL İŞVERENLERİNE SESLENDİ: TAKİPTEYİZ

Açıklamasında metal sektöründeki sanayicilere de seslenen CHP lideri, işverenlerin zam teklifini eleştirerek şunları kaydetti:

“Bu arada metal sanayicileri, emekçilere %17 zam teklif etmişsiniz. Bu TÜİK'ten bile beter teklifinizi not ettik. Köleniz değildir emekçiler, bu gayriciddi tavrınızdan hemen vazgeçin ve emekçilerin alın terlerinin karşılığını verin. Pazarlıkları yakından izliyoruz, bilginiz olsun.”


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.