Kılıçdaroğlu'ndan Osman Kavala tepkisi: En büyük adaletsizlik

Kavala'nın tutukluluğunun devamına karar verilmesine tepki gösteren CHP lideri Kılıdaroğlu, 'Bir kişinin haksız yere uzun süre hapiste tutulması en büyük adaletsizliktir' dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan Osman Kavala tepkisi: En büyük adaletsizlik
18 Ocak 2022 Salı 14:18

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulunuyor.

CHP lideri Kılıdaroğlu sözlerine, "İnanın çocuklar motorlarımızı maviliklere süreceğiz. Gittiğim her yerde rahatlıkla ifade ediyorum önümüzdeki seçimin geleceklerini belirleyecek olan gençler, bizden daha fazla demokrasiyi, özgürlüğü daha çok istiyorlar. Çünkü onlar özgürlük nedir yeter kadar kavrayamadılar baskıdan özgürlüğün tadına varamadılar. Ve onlar motorlarını maviliklere sürmek istiyorlar. Bizim de görevimiz onlar motorlarını maviliklerine sürsün diye her türlü desteği vermek, bunu yapacağız" diye başladı.

Osman Kavala'nın tutukluluğunun devam kararına da değinen CHP lideri, "Adalet kadar önemli bir kavram yoktur dünyada. Bir kişinin haksız yere uzun süre hapiste tutulması en büyük adaletsizliktir. Kaldı ki adaleti dağıtmak için kurumlar oluşturmuşuz, mahkemelerimiz var yetmemiş uluslararası hukuku Anayasamıza koymuşuz. Ama maalesef AYM kararlarının uygulanmadığını hepimiz biliyoruz. Adaletin olmadığını biliyoruz. Osman Kavala AYM kararına rağmen 1541 gündür hapiste. Ama onun hapiste olması sadece onun kişisel bir sorunu değildir, bu Türkiye'nin en temel adalet sorunudur" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle: 

Maalesef AYM kararlarının uygulanmadığı hepimiz biliyoruz. Uluslararası mahkemelerin verdiği kararların uygulanmadığını biliyoruz. Osman Kavala, 1541 gündür hapiste. 

Bir gerçeğe adalet camiasının dikkatini çekmek isterim. Özellikle İstanbul'dakilere. Genç bir avukata yetki veriliyor. Bütün yolsuzluk yapanlar, kendileriyle ilgili olumsuz haberleri medyadan çıkarmak istiyorlar. Genç bir avukata yetki verildi. Hakimlere talimat verildiğini biliyorum. İş büyürse avukatın da adını açıklayacağım.

Yolsuzluk dosyalarını yok etmek, unutturmak istiyorlar. Feriştahınız gelse yok edemezsiniz. 

Kara kış geldi. Belediye başkanlarımız ellerinden gelen katkıyı gösteriyorlar. 

187 bin 320 aileye nakdi yapıldı. 767 bin 740 aileye ısınma yardımı. 

İstanbul'da belediye başkanı metro yapmak istiyor, bir kişi imza atmıyor. Devletin geleneği içinde zorluk çıkarmak yoktur.

Bir taksici şöyle diyor; 'Deprem ne ki ondan daha kötü durumla karşı karşıyayız.'

Bir AK Partili milletvekilinin yaptığı toplantıda, yine AK Partili bir çiftçinin çıkıp 'açım aç' demesi... Normalde AK Partili milletvekilinin 'nedir kardeşim derdin' demesi lazım gerçekle yüzleşmesi lazım. Ama tek yaptıkları o çiftçiyi salondan atmak. 

Ama biz bunu yapmayacağız, bütün eleştirilere açık olacağız. 84 milyon vatandaşımızdan biri şikayet ediyorsa, onu dinleyeceğiz.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.