Kılıçdaroğlu'ndan 'MHP' açıklaması: Cumhuriyet tarihinde belki de bir ilk

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Alaattin Çakıcı’nın kendisine yönelik hakaret ve tehdit içeren mektubunu değerlendirirken MHP’nin tavrına dikkat çekerek, “Meşru bir siyasi partinin yeraltı dünyasını savunması, yeraltı dünyasının faktörlerinin yanında olduğunu ifade etmesi belki de bizim Cumhuriyet tarihinde bir ilktir” dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan 'MHP' açıklaması: Cumhuriyet tarihinde belki de bir ilk
20 Kasım 2020 Cuma 17:40

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ile Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık’ı ve beraberindeki heyetleri partinin genel merkezinde ayrı ayrı kabul etti.

Kılıçdaroğlu, görüşmede Alaattin Çakıcı’nın kendisine yönelik mektubunu değerlendirirken, düşünce özgürlüğünü, demokrasiyi ve farklı düşüncelere saygıyı savunduğunu belirterek, siyasi partiler arasında çekişme, tartışma olabileceğini, hatta bu tartışmaların bazen oldukça sert zeminlerde gerçekleşebileceğini dile getirdi.

“İNSAN HAKLARINI SAVUNMAK ZORUNDAYIZ”

Kılıçdaroğlu, MHP’nin tavrına ilişkin, “Meşru bir siyasi partinin yeraltı dünyasını savunması, yeraltı dünyasının faktörlerinin yanında olduğunu ifade etmesi belki de bizim Cumhuriyet tarihinde bir ilktir. Dolayısıyla böylesine vahim bir tablo, aslında Türkiye’deki devlet yönetimindeki savrulmayı gösteriyor. Devletin iyi yönetilmediğini, savrulduğunu, belli grupların, belli odakların devleti yönlendirdiğini açıkça gösteriyor” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, geçmişte bu duruma benzer bazı olaylarda çok sayıda insanın yaşamını yitirdiğini ve büyük acıların yaşandığını hatırlatarak, Türkiye’nin aynı sürecin içine tekrar sokulmak istenildiğini savundu.

İnsanların, sivil toplum örgütlerinin ve meslek kuruluşlarının sağduyusuna güvendiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Bütün bu kışkırtmalara rağmen kararlılıkla demokrasiyi, insan haklarını savunmak, hak ihlallerine karşı çıkmak, haksızlığa uğrayanların yanında olmak gibi bir görevi üstlenmek zorundayız. Onların tahriklerine kapılmadan doğru bildiğimizi kararlılıkla, inançla ifade etmeliyiz” diye konuştu.

KESK: ÇAKICI’NIN TEHDİDİ DEMOKRASİNİN GELİŞMESİNİ ENGELLEME PROVOKASYONU

KESK Eş Genel Başkanı Bozgeyik, görüşmenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Çakıcı’nın Kılıçdaroğlu’na yönelik paylaşımını kınadıklarını belirterek, bu tehdidin Kılıçdaroğlu’nun şahsında Türkiye’deki tüm muhalefete yapıldığını ve demokrasinin gelişmesini engellemeye dönük bir provokasyon olduğunu ifade etti.

Bu konuya yönelik yasal işlemlerin acilen yerine getirilmesini talep eden Bozgeyik, “Bu çerçevede Sayın Kılıçdaroğlu ile dayanışma içinde olduğumuzu ifade ettik, kendilerine bu konuda önümüzdeki dönemde de gelişecek saldırılara karşı dayanışma içerisinde olduğumuzu açıkladık” ifadesini kullandı.

BİRLEŞİK KAMU-İŞ KONFEDERASYONU: KINIYORUZ

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Balık ise, Çakıcı’nın tehdit ve hakaret içeren paylaşımına karşı Kılıçdaroğlu’nun yanında olduklarını belirterek “Elbette bizler emek örgütüyüz. Siyasi parti değiliz, siyasi parti üyesi de değiliz ama bu ülkenin kurucu iradesi olan CHP’nin Genel Başkanı’na yapılan saldırıyı da şiddetle kınıyoruz” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.