Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: Yeni sığınmacı anlaşmasına imza atamayacaksın!

Kılıçdaroğlu: Saray iktidarı ne yapıyor? Taliban'la konuşacağım diyor. Afganistan’la aramızda 2.940 km mesafe var, sığınmacı İran’dan geliyor, İran yerine neden Taliban’la konuşuyorsun?

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: Yeni sığınmacı anlaşmasına imza atamayacaksın!
17 Ağustos 2021 Salı 15:52

banner255

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Afganistan konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, "Taliban'la konuşacağım diyor. Afganistan’la aramızda 2.940 km mesafe var, sığınmacı İran’dan geliyor, İran yerine neden Taliban’la konuşuyorsun? Bir kez daha söylüyorum, yeni sığınmacılar getirecek hiçbir anlaşmaya imza atamayacaksın Erdoğan" dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’e girerek kontrol altına alması üzerine sosyal medya hesabı üzerinden artabilecek sığınmacı sorununa ilişkin açıklama yaptı.

Avrupa liderlerinin, "Afganistan sığınmacı sorununu Türkiye ile halletmeliyiz" demeye başladığını aktaran Kılıçdaroğlu, "AB neden İran’la değil de Türkiye ile konuşalım diyor? Komşu değiliz, neden biz? Siz verin bu sorunun yanıtını sevgili halkım. Sizce İran böyle bir Sığınmacı Anlaşmasına ‘evet’ der mi?" diye sordu.

‘NEDEN İRAN YERİNE TALİBAN İLE KONUŞUYORSUN?’

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının tamamı şu şekilde:

"Avrupa liderleri ‘Afganistan Sığınmacı sorununu Türkiye ile halletmeliyiz’ demeye başladılar. AB neden İran’la değil de Türkiye ile konuşalım diyor? Komşu değiliz, neden biz? Siz verin bu sorunun yanıtını sevgili halkım. Sizce İran böyle bir Sığınmacı Anlaşmasına ‘evet’ der mi?

Saray iktidarı ne yapıyor? Taliban'la konuşacağım diyor. Afganistan’la aramızda 2.940 km mesafe var, sığınmacı İran’dan geliyor, İran yerine neden Taliban’la konuşuyorsun? Bir kez daha söylüyorum, yeni sığınmacılar getirecek hiçbir anlaşmaya imza atamayacaksın Erdoğan!"

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Afganistan’daki gelişmeler üzerine “Türkiye’nin Taliban’ın incancıyla ters bir yanı yok. Daha iyi anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum” açıklaması yapmış, ‘şeriat devleti miyiz’ eleştirileriyle tepki çekmişti. Taliban’ın Afganistan’ı kontrol altına almasına ilişkin bugün açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Taliban ile diyalogda olduklarını belirterek, örgütün mesajlarını olumlu karşıladıklarını söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.