Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a sert sözler: Sana maşa görevi verdiler, farkında bile olmadın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısında konuşuyor.

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a sert sözler: Sana maşa görevi verdiler, farkında bile olmadın
10 Mart 2020 Salı 14:25

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerine 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde düzenlenen 18. Feminist Gece Yürüyüşü'ndeki polis şiddetini eleştirerek başladı:

'İNSANLAR SİLAHSIZ VE ŞİDDETSİZ HER TÜRLÜ YÜRÜYÜŞÜ YAPABİLİRLER'

"8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde elbette kadınlar sıkıntılarını meydanlarda anlatırlar, erkek egemenliğine karşı çıkarlar, bunu yaparken de kimseye saldırmazlar. Kadınlar, İstanbul'da yürümek istediler. Ama yürüyüşe yasak getirdiler. Hangi gerekçeyle? Yasak geldiği zaman Türkiye'nin demokrasisi gelişmiş mi olacak? Tam aksine. O nedenle biz yasakçı zihniyetlere karşıyız. İnsanlar silahsız ve şiddetsiz olmak kaydıyla her türlü yürüyüşü yapabilirler.

1934 yılında kadınlara seçme-seçilme hakkı verildi. 1935’te Cenevre’de bir kadın gazeteci şunu yazar: Ne yalan söyleyeyim, Türk kadınını çok kıskanıyorum. Eşitlik var. İsviçre’de bunun için çok çalıştık tam dört kez mücadelemiz baltandı. Kadınlar dünyada seçme seçilme hakkına çok daha sonraları kavuştu. Buradan Mustafa Kemal Atatürk’e bir kez daha şükran borçluyuz. Ne kadar büyük olduğunu görüyoruz. Fransa’da tam on yıl sonra İtalya, Arjantin ve Meksika’da 1946 yılında veriliyor. Çin’de 1945’de, İsviçre’de 1971 yılında bu haklara sahip oluyorlar. Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygıyla anıyoruz."

'SANA MAŞA GÖREVİ VERDİLER, FARKINDA BİLE OLMADIN'

Siyasi iktidarın Suriye ve Libya'da yürüttüğü askeri harekatlara ve bu nedenle başta Avrupa ülkeleri, Rusya ve ABD ile yaşadığı krize değinen Kılıçdaroğlu, "Bizim Türkiye'miz hiç bir emperyal gücün karşısında diz çökmeyecektir. Ve bizim Türkiye'miz hiçbir emperyal gücün maşası olmayacaktır. Bizim Türkiye'miz 21'nci yüzyılın en büyük ülkesi olacaktır. Buna yürekten inanıyorum. Suriye konusunda 'Bizim Orta Doğu bataklığında ne işimiz var' dedik. Aklı olan herkes bizim bu sorumuzu anlar. Sırtımızı sıvazlayıp bizi Suriye bataklığına sokanlar sonra bizi yalnız bıraktı. Suriye sınırındaki mayınlar temizlenip 49 yıllığına bir ülkeye verilmek istendi. Biz mahkemeye götürdük. Şimdi soruyorum, Suriye sınırına yabancı bir devlet gelip yerleşseydi bugün Türkiye’nin durumu ne olurdu? 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve AKP iktidarının Suriye'ye yönelik savaş politikalarına ilişkin sorular yönelten CHP lideri KIlıçdaroğlu, Erdoğan'a 'Sana maşa görevi verildi sem farkına bila varmadın' diye seslendi:

Neden Büyük Orta Doğu Projesi’nin eş başkanlığı görevini aldınız? Maşa görevini kim verdi size? Tarih bilgisinden yoksun olanlar balıklama atladı. ÖSO ile sizin ne işiniz var? Neden bu işe soyunuyorsunuz? ÖSO’yu ABD ile birlikte kurduk diyorlar. Evet sana maşa görevi verdiler farkında bile olmadın. ÖSO’nun hamisi oldun, maaş verdin, eğittin?Neden Büyük Orta Doğu Projesi’nin eş başkanlığı görevini aldınız? Maşa görevini kim verdi size? Tarih bilgisinden yoksun olanlar balıklama atladı. ÖSO ile sizin ne işiniz var? Neden bu işe soyunuyorsunuz? ÖSO’yu ABD ile birlikte kurduk diyorlar. Evet sana maşa görevi verdiler farkında bile olmadın. ÖSO’nun hamisi oldun, maaş verdin, eğittin."

'MECLİS'TE KAVGA İSTEMİYORUZ'

Geçtiğimiz hafta Meclis'te AKP'li veki,llerin CHP'li vekillere saldırmasına da değinen KIlıçdaroğlu, "Biz Meclis'te kavga istemiyoruz' dedi: "Erdoğan'ın bu kürsüde söylemeye terbiyemin müsaade etmediği cümleleri kullanmasına karşılık, aynı cümleyi grup başkan vekilimiz kendine iade edince ortalığı ayağa kaldırıyorlar. Biz Meclis’te kavga istemiyoruz. Parlamento'nun çatısı altında yapılan tüm konuşmalarda 'mutlak sorumsuzluk' vardır. Bu her konuşanın canının istediği gibi konuşması anlamına gelmez. Sayın Erdoğan'ın bana yönelik olarak kullandığı kelimeleri asla kabul etmiyorum, cevap da vermiyorum.

VEFA SALMAN BİR YOLSUZLUK YAPMIŞ İSE…

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman'ın 'yolsuzluk' suçlamasıyla görevden alınmasını eleştiren Kılıçdaroğlu, "Salman bir yolsuzluk yapmış ise kimse merak etmesin onunla ilgili ilk işlemi yapacak parti Cumhuriyet Halk Partisi'dir" dedi:

"Yalova Belediye Başkanımız Vefa Salman. İki kez engellediler, başaramadılar. Halkın oyuyla yenemedikleri için, idari kararlarla Salman’ı nasıl uzaklaştırabiliriz de kendimizden birini atarız dediler. Vefa Salman bir yolsuzluk yapmış ise kimse merak etmesin onunla ilgili ilk işlemi yapacak parti Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Yolsuzluğu şikayet edip, görevden alınan bir belediye başkanı olarak Vefa Salman tarihe geçecektir. Belediyede çalışan memur yolsuzluğu tespit ediyor, başkana söylüyor. Anında soruşturma açıyor. Bakanlık ne yapıyor? Belediye başkanını görevden alıyor, AKP’li birini başkan atıyor. Bu, Yalova halkına saygısızlıktır. Hangi partiden olursa olsun halkın oyuyla seçilen belediye başkanlarının başımızın üstünde yer vardır. Yalova halkının seçtiği belediye başkanını değil İçişleri Bakanı’nın belirlediği başkanı getirdiler. Milletin iradesinin gereğinin yapılması lazım."

'MECLİS'TE KAVGA İSTEMİYORUZ'

Geçtiğimiz hafta Meclis'te AKP'li veki,llerin CHP'li vekillere saldırmasına da değinen KIlıçdaroğlu, "Biz Meclis'te kavga istemiyoruz' dedi:

"Erdoğan'ın bu kürsüde söylemeye terbiyemin müsaade etmediği cümleleri kullanmasına karşılık, aynı cümleyi grup başkan vekilimiz kendine iade edince ortalığı ayağa kaldırıyorlar. Biz Meclis’te kavga istemiyoruz. Parlamento'nun çatısı altında yapılan tüm konuşmalarda 'mutlak sorumsuzluk' vardır.  Bu her konuşanın canının istediği gibi konuşması anlamına gelmez. Sayın Erdoğan'ın bana yönelik olarak kullandığı kelimeleri asla kabul etmiyorum, cevap da vermiyorum.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.