Kılıçdaroğlu: Erdoğan, ‘Kim bu mafyaya teslim olan adam' diye sormuyorsa o işe ortak demektir

İBB'nin Ataköy-Olimpiyat Metro Hattı, Bahariye ve Masko İstasyonları Açılış Töreni'ne katılan Kılıçdaroğlu gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu: Erdoğan, ‘Kim bu mafyaya teslim olan adam' diye sormuyorsa o işe ortak demektir
30 Mayıs 2021 Pazar 13:54

banner255

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, suç örgütü lideri Sedat Peker’in açıklamaları üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun öne sürdüğü ‘Peker’den 10 bin dolar alan siyasetçi’ iddiasına ilişkin AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslendi.

Kılıçdaroğlu, "Erdoğan, İçişleri Bakanı’nı çağırıp 'Kim bu rezil adam, kim bu mafyaya teslim olan adam' diye soruyor mu? Sormuyor. Cumhurbaşkanlığı koltuğunu işgal eden zat, o kişiyi çağırıp hesabını sormuyorsa o işe ortak demektir" diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından düzenlenen Ataköy-Olimpiyat Metro Hattı, Bahariye ve Masko İstasyonları Açılış Töreni'ne katılan Kılıçdaroğlu, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhur İttifakı’nın hazırlıklarını sürdürdüğü anayasanın mevcut şartlarda yapılamayacağını kaydeden Kılıçdaroğlu, erken seçim çağrısında bulunarak; "Açıklama yapıyorlar; ‘Efendim yeni bir anayasa yapacağız.’ Eee ne olacak? 'Eğer bize destek vermezlerse referanduma gideceğiz.’ Parlamento vesayet altındayken anayasa mı yapılır? Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı makamında oturan zatın siyasi parti liderlerini tehdit etmemesi lazım. Tehdidin olduğu bir yerde anayasa mı yapılır? Eğer sen halkın hakemliğini istiyorsan, referandum istiyorsan, gel kardeşim, koyalım sandığı millete soralım ‘Erken seçim istiyor musun istemiyor musun?’ İstiyorsa erken seçime gidelim. Bu kadar açık bu kadar net" dedi.

‘PARLAMENTO VESAYET ALTINDAYKEN ANAYASA MI YAPILIR?’

“Anayasa değişiklikleri sıradan değişiklikler değildir” diyen Kılıçdaroğlu konuya dair şu ifadeleri kullandı:

“Anayasaların yapılmasındaki iklim toplumsal uzlaşmaya bağlıdır. Kimsenin kimseyi suçlayamadığı, ama her düşüncenin özgürce ifade edildiği bir ortamda anayasa hazırlanır. Bir sivil darbe döneminde ‘Gelin anayasayı yapalım, biz oturduk beraber yaptık. Siz de gelin bize destek verin.’ Hangi desteği. Arzumuz nedir? Türkiye’nin normalleşmesi, huzura kavuşması lazım. Türkiye’nin kavga ortamından süratle çıkması lazım. Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı makamında oturan zatın siyasi parti liderlerini tehdit etmemesi lazım. Tehdidin olduğu bir yerde anayasa mı yapılır? Demokrasi hepimiz için. Benim gibi düşünmeyen insan da düşüncesini açıkça ifade edebilmeli. Benim gibi düşünmeyen insanın ağzına bandı çekip veya yargı aracılığıyla tehdit edip, hapishanelere atıp, tutuklayıp gözaltına alıp. Bütün bunlar olurken ‘beyler gelin anayasa yapalım.’ Hangi anayasa kimin anayasası? Halkın anayasası olacak. Halkın destek verdiği bir anayasa olacak. Özgür bir ortamda yapılacak anayasalar. Parlamento vesayet altındayken anayasa mı yapılır? İki partinin vesayeti altında parlamento."

‘RÜŞVET ALANLARIN TBMM ÇATISI ALTINDA YERİ YOKTUR’

Kılıçdaroğlu, konuşmasında; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından dile getirilen "Mafyadan her ay 10 bin dolar rüşvet alan siyasetçi" konusuna da değinerek "Yolsuzluk yapıyor kişi. Söylüyor. İçişleri Bakanı söylüyor. Bu ülkenin İçişleri Bakanı diyor ki ‘bir siyasetçiye her ay 10 bin dolar rüşvet veriyor.’ Kim veriyor? Mafya veriyor. ‘Araştıralım bunu’ diyoruz. ‘Araştırmayın bunu’ deniyor. Bu ne demektir? Siyasetin mafyanın emrine girmesi demektir” ifadelerini kullandı.

Soylu’nun gündeme getirdiği iddiayı Erdoğan’ın sormadığını belirten Kılıçdaroğlu, “Bir mafya bir siyasetçiyi her ay 10 bin dolarla besliyorsa orada demokrasi olmaz, orada, insan hakları olmaz. Temiz toplum istiyoruz. Ahlaklı toplum istiyoruz. Düzgün toplum istiyoruz. Ahlaklı siyaset. Mafyadan her ay 10 bin dolar rüşvet alan adamın olduğu bir ülkede hangi temizlikten söz edeceğiz. Hala merak ediyorum. Ayda 10 bin dolar rüşvet kim tarafından dillendiriliyor? İçişleri Bakanı tarafından. Ben değil, halk değil mafya da değil. Ben merak ediyorum kim bu adam?

Erdoğan, İçişleri Bakanı’nı çağırıp 'Kim bu rezil adam, kim bu mafyaya teslim olan adam?’ diye soruyor mu, sormuyor. Böyle bir şey duydunuz mu? Bir ülkenin cumhurbaşkanı kendi atadığı bakanın söylediği bir siyasetçiye 10 bin dolar verildiğini duyduğu anda ne yapar? Temiz adamsa, ahlaklı adamsa İçişleri Bakanı’nı çağırıp ‘Kim bu adam? Böyle bir adamın siyasette yeri yoktur’ demesi lazım.

Milletvekiliyse parlamentonun derhal harekete geçmesi lazım. Nerede? Özellikle AKP ve MHP’ye oy veren saygıdeğer vatandaşlarımıza sesleniyorum. Ahlak hepimiz için temel bir kuraldır. Rüşvetçinin, rüşvet alanların TBMM çatısı altında yeri yoktur, olmamalıdır. Eğer bir kişi, en tepede oturan kişi, yani Cumhurbaşkanlığı koltuğunu işgal eden zat, o kişiyi çağırıp hesabını sormuyorsa o işe ortak demektir. Bu ne anlama gelir? Devletin mafyaya teslim edilmesi anlamına gelir. Ben buna tahammül edemiyorum. Aklı olan, ahlakı olan, vicdanı olan hiçbir vatandaşın da buna tahammül ettiğini düşünmüyorum” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.