Kılıçdaroğlu: Acaba 10 bin dolar benzeri bir olay her ay Şentop'a da mı veriliyor da susuyor?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin haftalık grup toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Kılıçdaroğlu: Acaba 10 bin dolar benzeri bir olay her ay Şentop'a da mı veriliyor da susuyor?
01 Haziran 2021 Salı 15:26

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin haftalık grup toplantısında İkizdere'den CHP'yi ziyarete gelen kadınları selamladı ve "İkizdere'den gelen kadın kardeşlerimiz sadece suyu, ağacı, havayı değil bütün canlıları kurtarmak istiyorlar. Onların verdiği mücadele sadece bugünün değil geleceğin de mücadelesidir. Onların çocukları da doğayı görmek, tüm güzellikleri içselleştirmek ister. Mantığı talan olan bir siyasi anlayış her türlü zorluğu çıkarıyor. Neredeyse bir orduyu görevlendirecek. Ama siz kadınlar isterseniz bir orduyu devirirsiniz. İkizdereliler güçlerini farkındalar. Toplumun her kesiminden destek alıyorlar. Çünkü tabiatı korumak hepimizin ortak görevi" dedi. 

"Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir ama ağaç hepimiz için, kuşlar hepimiz için, onlar yaşayacak ki biz de geleceği kurtaralım. Eko sistemi koruyalım. Öncülüğünü İkizdereli kadınlar yapıyor, biz de gurur duyuyoruz" diyen Kılıçdaroğlu, "Ayşe Begüm Onbaşı altın madalyayı kazandı, kendisine teşekkür ederiz. Başta bu sporcuya sahip çıkan Mansur Yavaş ve EGO spor kulübü yöneticilerine teşekkür ediyoruz. Anadolu Efes şampiyon oldu, bizi mutlu ettiler. Hem Ayşe Begüm Onbaşı'na hem de Anadolu Efes'i yürekten tebrik ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle oldu:

'SEN DE BENİM GİBİ SABAHIN KÖRÜNDE GİDER GÜL TOPLARSIN ERDOĞAN, AZ MI ÇOK MU GÖRÜRSÜN'

"Perşembe günü Isparta ve Burdur'daydık. Vatandaşlarla konuştuk. Sabahın 5'inde gül toplamaya gittim kadınlar ile birlikte. Sorunlarını anlattılar. Onların sorunlarını çözmek bizim boynumuzun borcudur. Aldıkları yevmiye çok düşük, sigortaları var mıdır o da tartışmalı.

Isparta'nın korunması lazım. Isparta'nın aynı zamanda gül sektörünün merkezi olması dışında merkezin büyütülmesi lazım. Elde edilen ürünler yurt dışına satılıyor, altından daha kıymetli ama siyasetçi bunu kavrayamadı. Taban fiyatın bu yıl en az 7 buçuk lira olması lazım.

Hükümet yetkililerine sesleniyor, bu rakamı pahalı buluyorsanız sen de benim gibi gidersin sevgili Erdoğan, sabahın köründe gül toplarsın az mı çok mu görürsün."

'20'YE YAKIN KÖY ALDATILMIŞ VAZİYETTE'

"Rahmetli Süleyman Demirel, Isparta'ya büyük hizmetler etti. Bunlar iktidar oldular 2011 yılında 'Su kanalları boşverin, durdurun. Kapalı devre sulama yapacağız' dediler. Tam 10 yıldır her seçimde giderler, vaatlerde bulunurlar, oylarını alırlar Ankara'ya dönerler, unuturlar.

Biz unutmayacağız, gereğini yapacağız. Onlar size önem vermedi, biz size önem veriyoruz. Onlar size yalan söylediler, biz ise asla yalan söylemeyeceğiz. Temiz, ahlaklı, dürüst siyaseti biz getireceğiz.

20'ye yakın köy aldatılmış vaziyette. Bu köylerin tamamı, ağırlıklı olarak AK Parti'ye oy veren köyler. Sen oyunu verdin, vaatler verildi sana. Bir dahaki seçimde, yalan söyleyene oy verme kardeşim." 

'HAK İSTEMENİN SUÇ OLDUĞU BİR DÖNEMDE YAŞIYORUZ'

"Çay ve fındık var tartışılan. Çay, Rize ve Artvin için stratejik ürün. Karadeniz için de fındık stratejik ürün. Bölge halkının gelir düzeyinin yükselmesinin en önemli gerekçesi bu ürüne verilecek olan hakkı olan taban fiyatının verilmesidir. Çay üreticileri isyan etti verilen fiyat düşüktür diye. Fiyatı yükseltin dediler. Polisler ellerinde coplarla müdahale ettiler. Diyorlar, Türkiye'de demokrasi var? Nerede demokrasi var? Hak istemenin suç olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Rizeli ve Artvinli kardeşlerim çay konusunda yıllarca isyan ediyorsunuz. Oy verdiğiniz AK Parti, yıllardır Türkiye'ye çay ithal ediyor. Biz alın terinin hakkını vereceğiz. Çay ithalatını yasaklayacağız. Kaçak çayı da meydanda yakacağız." 

'FINDIĞI ULUSLARARASI TEKELLERE TESLİM ETTİLER'

"Uluslararası tekellere teslim ettiler fındığı. Düzen böyle giderse önümüzdeki 10 yıl içerisinde bütün fındık üreticileri birinin tekeli olacak. Bu tablonun da değişmesi lazım. Fındık konusunda fiyatın 35 lira olması lazım. Türk lirası eridi zaten. Neredeyse 4 dolar ediyor. Bir fındık 4 dolar etmez mi? Dünyada bir numarasın. Bu fiyatı verirler mi endişem var. Vermezler. Uluslararası tekellere hizmet ediyor bunlar.

AK Parti İl Başkanı da üreticiyi tehdit ediyor. 'Ayağını denk al' diyor. Böyle diyorsa elbette sizi açlığa mahkum edecek." 

'KONYALI ÇİFTÇİLER YOL KESMİŞLER; E GÜNAYDIN, SİZ DE UYANDINIZ!'

"Türkiye Ziraat Odalar Birliği, 41 ilde kuraklık yaşandığını belirtti. Büyük bir kuraklık olduğunu hepimiz görüyoruz. Dünyada ısının giderek yükseleceğini herkes biliyor. Tarım için, su için önlem almak gerekiyor. Kim düşünecek bunu? İktidar sahipleri. 

Burdur'a gittiğimizde dediler ki Karacaören barajı var, Bucak ovasını sulayacaklar diye söz vermişler. Yapmamışlar. Her seferinde gidip oy verirsen niye yapsınlar? Unutmayacaksın kardeşim, sana söz verilmiş ve gereği yerine getirilmemişse oyunun rengini değiştireceksin.

Konyalı çiftçiler su gelmiyor diye yol kesmişler. E günaydın, sonunda siz de uyandınız! Sevgili, Konyalı çiftçi kardeşlerim size söz verilmişti yıllardır söyleniyordu, neden görevlerini yapmıyorlar? Yapmazlar, kafayı takmışlar Kanal İstanbul yapacağım diyor. İstanbul'u talan edeceğim diyor, rant var orada. Para kimin için harcanacak?" 

'YABANCI ÇİFTÇİLERİ ZENGİN EDİYORLAR'

"Mercimekten tutun nohuta kadar ithal ediyorlar. Canlı hayvan bile dışarıdan geliyor. Daha ucuza alıyoruz diyorlar. 2020 hasadı, buğdayda 1650 lira fiyat verdiler dışardan 2400 liraya getirdiler. Yüzde 46 fark var. Mısır 1325 lira verdiler, 2400 liraya dışardan getirdiler. Ayçiçeği 3300 lira fiyat verdiler, 6000 bin liraya getirdiler. Pamuk, 3850 lira verdiler dışardan 7300 liraya pamuk getirdiler. Soya 3000 bin lira verdiler, 5750 liraya aldılar. Kimi zengin ediyorlar? Yabancı çiftçileri."

'İCRA DAİRELERİNİ BİR SÜRE BIRAKIN'

"İş yerlerini açtınız, aşılamada önce bunların ve çalışanların aşı olması lazım. Bunun olması lazım, daha sağlıklı bir süreci başlatmış oluruz. İkincisi kiralarda stopaj kalkmadı bunun kalkması lazım. Esnafın ne işi var? Gayrimenkul sahibinin yükünü neden esnafın sırtına atıyorsunuz. İcra dairelerini bir süre bırakın ya, adam bir nefes alsın. Parası yok zaten bu adamın borcunu ödeyemiyor bu adam, esnaf. Bankalardan ve esnaf kefaletten alınan kredileri var bunların faizlerini erteleyin. Kredi kartı borçlarının da faizsiz ertelenmesi lazım." 

'AYASOFYA'YI ATATÜRK'E HAKARET ETMEK İÇİN Mİ AÇTINIZ?'

"Devlete büyük hizmetler vermiş kişiler hep saygı ile anılır. Çünkü bu işin partisi olmaz. Bugün aramızdan ayrılan insanlara eğer söz edeceksek, saygıdan, sevgiden söz etmeliyiz topluma. Temel kural bu olmalıdır. 

Ayasofya Camii'yi açtılar güzel. Camide görev yapan imamların, sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü anlatması lazım. Dert varsa çözümler konusunda aydınlatması lazım. Biz nasıl tarihimize saygılıysak, camilerde görev yapan imamlarında saygılı olması lazım. 

Sen Yunus Emre'yi de mi bilmiyorsun? Kinden, öfkeden beslenen bir din insanı olmaz, acıtan bu zaten. 

Ayasofya'yı Atatürk'e hakaret etmek için mi açtınız? Hayatını bu millet için vermiş. O meczup acaba İstanbul'un işgalini biliyor mu? O meczup acaba işgal altında Dolmabahçe'de Atatürk'ün 'Geldikleri gibi gidecekler' dediğini biliyor mu? Bu meczup kişi acaba Kahramanmaraş'ın kurtuluşunda ilk kurşunu atan Sütçü İmam'ı ve ne söylediğini biliyor mu acaba?"

'BAHÇELİ'NİN ÇİZGİSİ SARAY'A YAKLAŞINCA RENK DEĞİŞTİRİYOR'

Bugün sayın Bahçeli de bu konuda bir sürü laf etmiş ama asıl kızmamız gereken bu meczup mu? Bu meczup bu konuşmayı kimin önünde yapıyor? Devlet ricalinden bir Allah'ın kulu 'Yanlış söylüyorsun' dedi mi? Demedi. Bahçeli'ye soruyorum, sen kime kızıyorsun? Kendi tarihine ihanet eden bir meczubu nasıl orada tutarsınız. Atatürk bizim ortak değerimizdir. Bahçeli, 'Atatürk bizim kırmızı çizgimizdir' diyor. O çizgi, Saray'a yaklaşırken renk değiştiriyor."

'HANGİ BÜYÜMEDEN BAHSEDİYORSUNUZ?'

"TÜİK, Türkiye'nin ilk çeyrekte yüzde 7 büyüdüğünü açıkladı. En büyük yalanları söyleyen kurum. Sordum çiftçiye, 'Türkiye yüzde 7 büyümüş' diye, sizin kuraklıktan haberiniz yok herhalde dedi? İşsizlere sorduk, gelirleriniz arttı herhalde sizin de diye. Hangi büyümeden bahsediyorsunuz siz diye? Bakkala sorduk, ne büyümesi, aylardır dükkan kapalıydı diyor. 'Sizin çarşıdan, pazardan haberiniz var mı?' diyor emekli. 'Torunumun yüzüne bakamıyorum' diyor. Evlere temizliğe giden kadınlara sordum, 'Aylardır evlere temizliğe gidemiyoruz' dedi. Hangi büyümeden söz ediyorsunuz?

Büyüme kesin olmuştur. Beşli çete büyüdü. Yüzde 7 demek onlara hakarettir, yüzde 50, yüzde 60... İşleri garanti. Devlete dolarla borç verenler de köşeyi döndü. MHP şu soruyu Erdoğan'a sorma cesareti gösteriyor mu? Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde Türk Lirası geçerlidir? Ne zamandır dolarla borç almaya başladınız?

Saray beslemesi yüzde 50, yüzde 40 zaten büyüyorlar. 4-5 maaş alanlar büyüdü. Tefeciler. Mafyanın keklediği siyasetçiler. Onlar da bu işten iyi para kazandılar. 83 insan bir avuç kişiye çalıştı memleketi bu hale getirdiler." 

'BİR İNSANIN YALAN SÖYLERKEN YÜZÜ KIZARIR YAHU!'

"Devletin akılla, istişareyle, adaletle, bilgi ile yönetilmesi lazım. Siyasetçinin vatandaşına hesap vermesi lazım. Devleti yönetenler her kuruşun hesabını millete verme onurunu yaşamaları lazım. Devleti yönetenlerin halkına yalan söylememesi lazım. Yalancı olamaz. 

Yassıada'yı TOBB'un parası ile beton adasına dönüştürdüler. Oysa o adanın, Türkiye tarihinde özel bir yeri vardı. Aynen korunması gerekiyordu. Demokrasiye ihanet ettiler. İnönü'nün bir anlatımından söz ediyor. Böyle bir şey hiç duymadık. Meclis'te konuşmuş rahmetli İnönü, tutanaklara baktık böyle bir şey yok. Dışarda konuşmuştur diye sorduk soruşturduk, böyle bir konuşma hiç olmamış. Erdoğan, bu kadar yalan söylerken yüzün hiç kızarmıyor mu? Bir insan yalan söylerken yüzü kızarır yahu!"

'128 MİLYAR DOLAR NEREDE DEDİK, SUÇLU İLAN EDİLDİK'

"Finlandiya Başbakanı, 300 avroluk sabah kahvaltısını devletin kesesinden ödedi mi ödemedi mi diye polis bunu araştırıyor. '300 avro için devlet hazinesine el uzattıysan ben bunun hesabını sorarım' diyor. Peki biz, 128 milyar doları sorduk, tık yok. Şimdi soruyorum kim ahlaklı, kim adaletli? Kim kul hakkı yiyor, kim yemiyor? Buyrun beyler ne diyeceksiniz? Onlar 300 avronun hesabını soruyorlar, biz 128 milyar dolar nerede dedik suçlu ilan edildik. Soru sormak ne zamandan beri suç oldu? 

Bir ülkede suçu açığa çıkarmak için soru soruyoruz ve sorduğunuz soru suç kabul ediliyorsa orada demokrasi yoktur. Suçluların iktidarı vardır artık. Soru soruyoruz, suçlanıyoruz. Neden? İktidar suçlu o yüzden. Türkiye Cumhuriyeti suçlular tarafından yönetiliyor. Erdoğan dava açacak, açmazsan namertsin. Mahkemede kanıtlayacağım."

''BİR SİYASETÇİYİ KEKLEMİŞLER' DİYOR; BEN SÖYLEMİYORUM, MAFYA DA SÖYLEMİYOR'

"Bir ülkede suçu açığa çıkarmak için soru soruyoruz ve sorduğunuz soru suç kabul ediliyorsa orada demokrasi yoktur. Suçluların iktidarı vardır artık. Soru soruyoruz, suçlanıyoruz. Neden? İktidar suçlu o yüzden. Türkiye Cumhuriyeti suçlular tarafından yönetiliyor. Erdoğan dava açacak, açmazsan namertsin. Mahkemede kanıtlayacağım.

İçişleri Bakanı, TRT'de programa katılıyor. 'Bir siyasetçiyi keklemişler' diyor. Rüşvet veriyorlar, ayda 10 bin dolar. Ben söylemiyorum, mafya da söylemiyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturan kişi söylüyor. Suçu biliyor, suçluyu da biliyor, devletin televizyonundan açıklıyor birilerine mesaj gönderiyor. Emniyet, İstihbarat ve Jandarma İstihbarat İçişleri Bakanlığının elinde." 

'ACABA 10 BİN DOLAR BENZERİ BİR OLAY HER ŞENTOP'A DA MI VERİLİYOR?'

"Savcı çağırırsa gidip açıklayacağım diyor. AK Partili ve MHP'li kardeşlerimin dinlemesini istiyorum. Yüz kızartıcı suç bir sefer bu. TCK 279. madde 'Kamu adına sovuşturma ve kovuşturmayı gerektiren bir suçun işlendiği göreviyle bağlantılı olarak öğrenip de yetkili makamlara bilgilendirmede bulunmayı ihmal eden veya bu hususta gecikme gösteren kamu görevlisi 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır' diyor. Söyledi, 10 bin dolar. Kime, bir siyasetçiye dedi. Suçu gizlemiyor, suçluyu gizliyor. İçişleri Bakanı suçluyu neden gizliyor? Saray'a 'Bana dokunma' mı demek istiyor? Normalde suç olduğunu İçişleri Bakanı bilir. 

Şentop bu konuyu açıklamak zorundadır. TBMM'ye düşen bu kara gölgeyi kaldırmak zorundadır. Şentop konuşmuyorsa acaba 10 bin dolar benzeri bir olay her ay ona da mı veriliyor? Saray'dakiler sessiz kalabilir. Onların tamamı zaten bir yerlerden besleniyorlar." 

'83 MİLYON, YERALTI DÜNYASINDAN BİR LİDERİN NE SÖYLEDİĞİNE BAKIYOR'

Soylu'ya bakanlığı Erdoğan verdi. Peki, 10 bin dolar rüşvet verdiğini devletin televizyonunda açıklarken Erdoğan duymadı mı? Duydu. Bunu sordu mu, sormadı. Sorabilir mi? Soramaz. Erdoğan'ın bir şey daha sorması lazım. 'Çıktın, eskiden içişleri bakanlarının çocuklarının evinde para sayma makineleri vardı dedin. 17-25 ile bana bir mesaj mı vermek istiyorsun?' diye sorması lazım. Soylu, koltuğunu koruma peşinde, Erdoğan da Soylu'ya sahip çıkmak zorunda. Böyle bir tablo ile karşı karşıyayız. Eğer siz hükümeti yeraltı çetelerine teslime ederseniz, böyle bir tablo çıkar ortaya. 

Mafya, yeraltı çetelerini güçlerini siyasi iktidarı ele geçirerek alırlar. Zindaşti uyuşturucu kaçakçısı nasıl çıktı hapishaneden? Elde ettiler siyasetçiyi. Devleti yönetenleri kontrol ettiğiniz anda, devleti yönetmeye başlarsınız. 83 milyon insan yeraltı dünyasından bir liderin ne söylediğine bakıyor. Böyle bir tablo Türkiye'ye yakışıyor mu? Memleketi bu hale kim getirdi?"

'MİLLET SENİ İSTEMİYOR, ZORLA GÜZELLİK OLMAZ'

"Bu iktidar Türkiye'nin gördüğü en vasat, en beceriksiz, en dar görüşlü iktidardır. Sadece ailesini ve yakın çevresini düşünen, Türkiye'yi düşünmeyen iktidardır. Bu iktidar illegal organizasyonlarla iç içe geçmiştir. Beceriksiz ve etkisiz bir iktidardır. Bu iktidar bizim omuzlarımıza ciddi yükler getiren bir iktidardır. O nedenle diyoruz bir an önce seçime gitmeliyiz. Halkın huzura, beraber yaşamaya, barışa ihtiyacı var. Her evde huzurun, bereketin olması lazım. Türkiye'nin mafyadan beslenen, para alan siyasetçilere ihtiyacı yok. 

Ben seçim diyorum, Erdoğan kaçacak delik arıyor. Kimden kaçıyorsun? Milletten, halktan kaçınır mı? Vatandaş seni istiyorsa zaten bir daha geleceksin bana ders vereceksin. 

Hiçbir Osmanlı Padişahına nasip olmayacak kadar sarayların var senin, çetelerin var. Binlerce trollerin var. Etrafında beslemelerin var. Türkiye Cumhuriyeti'ni çiftlik gibi yönetiyorsun. Kanun, anayasa tanımıyorsun ama gel arkadaş sandığı koyalım dediğim zaman kaçacak delik arıyorsun. Neden kaçıyorsun? Millet seni istemiyor, zorla güzellik olmaz. Memleketi mahvettin, perişan ettin. Erdoğan sen mi büyüksün, millet mi? Millet senden büyük.

Seçim istedin mi, gel diyeceksin, sandığı koyacaksın. Der mi? Diyemez. Biliyor neden diyemeceğini, millet büyüktür.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.