"Kabul edilmeyen istifanın arka planında Albayrak'la mücadele var"

İsim vermek istemeyen iki AKP'li yetkili, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bakan Soylu'nun istifasını neden kabul etmediği ile ilgili konuştu.

"Kabul edilmeyen istifanın arka planında Albayrak'la mücadele var"
15 Nisan 2020 Çarşamba 10:48

banner255

Reuters ajansı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun kabul edilmeyen istifasını AKP yetkililerine sordu. İsmi açıklanmayan bir yetkili, "Albayrak ile Soylu arasında bir süredir mücadele yaşandığı ve bazı meseleler olduğu, artık bir sır değil. Soylu'nun istifası tüm bu birikmenin bir patlamasıydı" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun pazar günü istifasını açıklamasını ancak bu istfanın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından kabul görmemesinin yankıları sürüyor. Reuters ajansı, ismi açıklanmayan AKP yetkililerine dayandırdığı haberinde, Soylu’nun istifasının arka planında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’la yaşadığı iddia edilen gerilimin bulunduğunu öne sürdü.

‘BİR PATLAMAYDI’

‘Türkiye İçişleri Bakanı’nın istifası Erdoğan’ın partisi AKP içindeki gerilimleri ifşa etti’ başlıklı haberde, “Soylu, Erdoğan’ın kabinesinin önde gelen bir üyesi olarak, bazı parti üyelerince cumhurbaşkanının etkili damadı Berat Albayrak’a potansiyel bir rakip olarak görülüyor ve bu kişiler hafta sonunda yaşananları bu açıdan okuyor” denildi.

Gazete Duvar'ın aktardığı habere göre Reuters’a isim vermeden konuşan bir AKP yetkilisi, “Albayrak ile Soylu arasında bir süredir bir mücadele yaşandığı ve bazı meseleler olduğu, artık bir sır değil. Soylu’nun istifası tüm bu birikmenin bir patlamasıydı” dedi.

‘KENDİ POZİSYONUNU GÜÇLENDİRDİ’

Bu yetkili Soylu’nun, haftasonundaki sokağa çıkma yasağının Erdoğan’ın onayıyla alınmasına rağmen sorumluluğu üstlenerek ve ardından da Cumhurbaşkanı tarafından kamuoyu önünde destek alarak ‘kendi pozisyonunu güçlendirdiği’ yorumu yaptı. Yetkili, “Halk, taban ve parti, Soylu’nun terörle mücadelede yorulmadan çalıştığının ve başarılı olduğunun farkında. Kim ne derse desin gücü var ve bu güç, istifa meselesiyle konsolide oldu” diye konuştu.

‘PARTİ İÇİNDEKİ İKTİDAR MÜCADELESİ PAZAR GÜNÜ DEĞİŞTİ’

Yine ismi açıklanmayan ikinci bir AKP yetkilisi ise ‘Soylu’yu kaybetmenin partiye bir darbe vurmuş olacağı’ yorumu yaptı. Bu yetkili, “Soylu, parti içindeki önemli merkezlerden biri… Parti içindeki iktidar mücadelesi pazar günü itibarıyla değişti. Fakat bunlar, AKP’ye zarar veren görüntüler haline gelmeye başladı” ifadelerini kullandı.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
racibey - 2 yıl önce
Dünyanın hiçbir ülkesinde Başbakan veya Başkandan habersiz istifa olmaz. Dolayısıyle üst makam biliyorsa istifadan dönülmez. Tek taraflı istifa varsa görev ciddiyeti gereği yine dönülmez. Bu 3. tür bir yöntem galiba bana fazla geldi. çözemedim vAllahi.