İYİ Partili Usta: Erdoğan, 'Bir ekonomi nasıl çökertilir' kitabını yazmaya başladı

Usta, 'Erdoğan, 'bir ekonomi nasıl çökertilir', onun kitabını yapmaya başladı. Yakında çıkacak, kaçırmayın' ifadelerini kullandı.

İYİ Partili Usta: Erdoğan, 'Bir ekonomi nasıl çökertilir' kitabını yazmaya başladı
17 Kasım 2021 Çarşamba 19:30

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ekonominin kitabını yazdık" sözlerini anımsatarak, "Bu hal devam ederse sayın Erdoğan, ‘Bir ekonomi nasıl çökertilir’, onun kitabını yazmaya başladı zaten. Kitap yakında çıkacak, kaçırmayın. Vatandaş diyor ki şimdi, ‘Ya Allah’tan ekonomist, ya doktor olsaydı ne yapacağız? Cana geleceğine mala gelsin’ diyor. Vatandaş bunu söylüyor sizin için" dedi.

Ticaret Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçesine ilişkin görüşmeler Plan ve Bütçe Komisyonu’nda devam ediyor. İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, söz alarak bütçe teklifini değerlendirdi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarını anımsatan Usta, “‘Faizi savunanlarla beraber olamayız’ diyor. Tabii kime ne mesaj veriyor bilmiyorum ama ben iki tane şey anladım buradan. Bir; yarın Para Politikası Kurulu var, oraya bir mesaj verdi. ‘Faizi indirin kardeşim’ dedi. Ondan sonra, ‘Faiz indirmezseniz gidersiniz, sizden öncekilerin başına ne geldiyse sizin başınıza da o gelir’ demek istedi, çok net bir şekilde bağımsız Merkez Bankası’na TBMM’den mesaj gönderdi. Aslında buna ihtiyaç yok tabii, telefonla veya yanına çağırıp bu mesajı da veriyordur ama bütün piyasanın gözünün içine baka baka yaptı bunu” diye konuştu. 

'BU ÜLKEYE YAZIK EDİYORSUNUZ'

Usta, döviz kurundaki hareketliliğe dikkat çekerken, “10,40’lardaydı sabah, hatta 10,45’lere kadar çıkmıştı, sonradan bir miktar, 10,35’lere gevşemişti. Cumhurbaşkanı'nın bu konuşmasından sonra, az önce baktığımda, tabii saniyelik değişiyor, tekrar 10 kuruş daha artmıştı. Yazıktır ya, konuştuğunuz laflarla bu ülkeye yazık ediyorsunuz” diye hükümeti eleştirdi. 

'BİR EKONOMİ NASIL ÇÖKERTİLİR, KİTABINI YAZMAYA BAŞLADI'

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ekonominin kitabı yazdık” sözlerine atıf yapan Usta, “Bu hal devam ederse sayın Erdoğan, ‘Bir ekonomi nasıl çökertilir’ onun kitabını yazmaya başladı zaten. Kitap yakında çıkacak, kaçırmayın. Vatandaş diyor ki şimdi, ‘Ya Allah’tan ekonomist, ya doktor olsaydı ne yapacağız? Cana geleceğine mala gelsin’ diyor. Vatandaş bunu söylüyor sizin için" dedi. 

'HER GÜN FİYAT DEĞİŞİYOR'

Usta, “Fiyatın olmadığı yerde ticaret filan da olmaz. Fiyat yok bugün fiyat. Şimdi eskiden vade vardı, vade bitti, yani vadeli mal bile satılmıyor. Peşin satılıyordu, o da bitti. Şimdi parasını verseniz de alamıyorsunuz. Diyor ki adam, ‘Ben bir bağlantımı yapayım önce, ondan sonra sana peşin paraya satayım’. Türkiye’yi bu hale getirdiniz ya. Sizin devraldığınız Türkiye böyle bir Türkiye değildi. Kusura bakmayın. Şu anda peşin parayla mal alamıyorsunuz. Çünkü bağlantısını yapmak durumunda. Bağlantısında her gün fiyat değişiyor. Bu hale geldi, esnaf da bu halde, sanayicisi de” diye konuştu. 

'TÜM ZAMANLARIN EN BÜYÜK REKORU OLAN 256,5 MİLYAR DOLAR İTHALATTAN NİYE BAHSETMİYORSUNUZ'

İYİ Partili Usta, Bakan Muş’a ithalata ilişkin şunları söyledi: 

“Tüm zamanların en büyük rekoru olan 256,5 milyar dolar ithalattan niye bahsetmiyorsunuz sayın Bakan? En son TİM’deki yeni videonuzu dinledim. Bir tane ithalat yok. Yahu ithalat, ihracat birlikte olur. Bunu öğrenmediniz mi siz hala? 19 yıllık dönme, 2003-2021, toplam yaptığınız ihracat, -bunlar böyle yapılmazdı ama siz TL’yi bile 20 yıllık periyotla karşılaştırdığınız için sizin usulünüzden gidiyoruz, bizi de kendinize benzettiniz, doları da reelleştirmek lazım, çünkü enflasyon var- 2,5 trilyon dolar ihracat yapılmış, 2003-2021 yılları arasında. Yani 2021 Ocak-Eylül olarak alıyorum, 2,493. Yapılan ithalat 3,6 trilyon dolar. 1,1 trilyon dolar ticaret açığı verilmiş. Sizden önceki hükümetlerin aynı dönemde verdikleri ticaret açığı 207 milyar dolar.” (ANKA)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.