İmamoğlu'nun MOBESE görüntülerinin servis edilmesi Meclis gündeminde: Talimatı kim verdi?

TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Üyesi Yüksel Mansur Kılınç, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun MOBESE görüntülerinin servis edilmesini Meclis gündemine taşıdı.

İmamoğlu'nun MOBESE görüntülerinin servis edilmesi Meclis gündeminde: Talimatı kim verdi?
27 Ocak 2022 Perşembe 15:04

banner255

Meclis Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu’nun CHP Sözcüsü Yüksel Mansur Kılınç, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu’nun bir balıkçı restoranına giriş görüntülerinin servis edilmesini TBMM gündemine taşıdı. CHP’li Kılınç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya "Görüntüleri, MOBESE sisteminden kim ya da kimler tarafından alınmıştır? Görüntülerin alınması talimatını kim vermiştir" diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun restorana giriş görüntülerinin 027-G-34SRY-0 numaralı MOBESE kamerasından yasa dışı şekilde alınarak sosyal medyada paylaşıldığını belirtti. Konuyu Meclis gündemine taşıyan Kılınç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle önerge verdi.

‘KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNA KARŞI SUÇ İŞLENDİ’

ANKA’nın haberine göre Anayasanın 20. Maddesinde kişisel verilerin korunmasını isteme hakkının anayasal bir hak olarak teminat altına alındığını hatırlatan Kılınç, İmamoğlu’nun restorana giriş görüntülerinin MOBESE sisteminden alınarak yayınlanmasının Ceza Muhakemesi Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kişisel Verileri Koruma Kanunu'na göre suç olduğuna işaret etti.

‘GÖRÜNTÜLERİN ALINMASI TALİMATINI KİM VERDİ?’

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 24 Ocak 2022 günü Sarıyer ilçesinde bir restoranda görüntüleri nasıl çekilmiştir? Görüntülerin 027-G-34SRY-0 numaralı MOBESE kamerasına ait olduğu doğru mudur?” diye soran Kılınç, önergesinin devamında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya şu soruları yöneltti: 

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yukarıda anılan görüntüleri, MOBESE sisteminden kim ya da kimler tarafından alınmıştır? Görüntülerin alınması talimatını kim vermiştir? İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yukarıda anılan kamera görüntülerini alan, yayınlanmasını sağlayan kişiler tespit edilmiş midir? Bu kişiler hakkında idari soruşturma yapılmış mıdır? Haklarında savcılığa suç duyurusu yapılmış mıdır? Siyasi parti liderlerinin, belediye başkanlarının yasa dışı şekilde takip edildiği, telefonlarının dinlendiği, görüntülerinin çekildiği şeklindeki iddialar ile ilgili İçişleri Bakanlığı tarafından gerekli inceleme ve soruşturmalar yapılmakta mıdır? İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamındaki üst düzey kamu görevlisinin görüntülerinin yasa dışı şekilde elde edilmesinin, sosyal medyada yayınlanmasının siber güvenlik ve kamu güvenliğine oluşturduğu riskler tespit edilmiş, gerekli önlemler alınmış mıdır?”

NE OLMUŞTU?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Birleşik Krallık Büyükelçisi Dominick Chilcott ile buluşma anlarına ilişkin MOBESE kayıtlarının paylaşılmasına tepki göstermiş, "Bu konunun devletimizin imkanları kullanılarak bir Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu (MOBESE) kamerasının görüntülerinin böylesi bir magazinsel, kaotik bir sürecin parçası yapılacak şekilde servis edilmesinin, sağlanmasının karşısında ben takipçi olacağım. Bu çok çok önemli bir meseledir. Kişisel de bir meseledir. Ben bu konudaki düşüncemi İstanbul Valisi sayın Ali Yerlikaya’yla dün paylaştım. Tereddütlerimi gidermekle görevli olduğunu söyledim. Çünkü ona bakan yetkililer var. Kaldı ki özellikle kamera sistemleri, bir suçun önlenmesi, bir suçlunun tespiti, bir kazanın tespiti için kullanılır. Biz de burada kamera sistemi kullanıyoruz. Ama buradan hiçbir arkadaşım, hiçbir görüntüyü bir yere servis edemez. Bunun kuralları vardır. Şunu söyleyelim; Genel Başkanımız da bazı takip, dinlenme vs iddiaları da dile getirdi. MOBESE gibi hususların ne için kullanılacağı yazıyor. Bu sürecin bir parçası olarak servis ediliyor ve birileri bunları kullanıyor. Bu önemli bir meseledir. Bunu yapan kimse, bunun talimatını veren kimse, buna müsaade eden hangi sistemse… Takipçisi olacağımı, hukuki mücadelemi ısrarla sürdüreceğimi buradan bildireyim” açıklamasında bulunmuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise bugün İmamoğlu'nun MOBESE görüntüsünün kullanılıp servis edilmesine ilişkin sorulan soruya "Dedikodu” yanıtı vermekle yetinmişti.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.