Hükümet Sözcüsü: Her 'hayır' diyen terörist değildir

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş,  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Hayır'cılar 15 Temmuz'un yanında konum almaktadır" sözlerine ilişkin olarak "FETÖ ve PKK bağlantıları hayır'a destek veriyor demek başka bir şey. Her 'hayır' diyen terörist değildir" dedi.

Hükümet Sözcüsü: Her 'hayır' diyen terörist değildir
13 Şubat 2017 Pazartesi 15:34

banner255
Hükümet Sözcüsü, ayrıca Cumhurbaşkanı'nın Bahreyn ziyareti öncesinde havalimanındaki " Mümbiç ve Rakka sonraki hedeftir" açıklamasına ilişkin olarak da "DEAŞ, PKK, YPG Türkiye'ye tehdit olarak faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. O yüzden Cerablus'ta başlayan operasyon El Bab'a kadar uzandı. ürkiye, uluslararası koalisyonla mutabakat sağlanırsa,  yeni adımlar atılırsa, hem Mümbiç hem Rakka'nın temizlenmesi konusunda adım atabilir" yorumunu yaptı. Çiftçilerin kredi borçlarının yapılandırılacağını da belirten Kurtulmuş "Müjde olarak söyleyebilirim ki, çiftçi kardeşlerimiz ziraat bankası ve tarım kredi kooperatiflerine olan kredi borçları yeniden yapılandırılacak" dedi.
 
Bakanlar Kurulu Toplantısı'ndan sonra konuşan Kurtulmuş'un açıklamaları şöyle:

Burada anlatmak vaktimizi alır ancak bu üç projede entegre projedir. İçme suyu, atık su projelerini, meteoroloji tesislerini, ceviz ormanları, badem ormanları gibi yeni ormanların kurulmasını, şehir ormanların kurulması gibi projeleri içeren entegre projelerdir. Üç bölgede, her biri 8 ilimizi kapsayan projelerdir.

Bu 24 ilimizde hem sulanabilir alanların oranı artırılacak, hem enerji üretimlerini, hem sulama kanallarının hem de içme suyu meselesinin halledilmesi öngörülmektedir. Bu havzaların her birinde 40-50 yıllık su ihtiyacı giderilecek. Her bir çevrede, her bir gelişim projesi çerçevesinde yüzlerce, binlerce tesisin işletmeye alınması öngörüşüyor. Akdenizde 1091, Ege'de 2065, Konya Ovası'nda 873 gelişim tesisin açılması planlanıyor. İnşallah bu bölgelerin tarımsal kalkınmasına büyük destek sağlayacak.

"Çiftçilerin kredi borcu yapılandırılacak"

İkinci sunum ise Faruk Çelik tarafından yapıldı. Çeşitli konuları içeren çok kapsamlı bir sunum paylaşıldı. Çeşitli kanun değişikliklerini öngören bir tarım paketi paylaşıldı. Bunların içerisinde birkaç tanesini paylaşmak isterim. Türkiye'de hayvan kaydının alınmasına yönelik ilave tedbirler. İnsan sağlığını tehlikeye atan ürünlere dair cezai işlemlerin artırılması. Müjde olarak söyleyebilirim ki, çiftçi kardeşlerimiz ziraat bankası ve tarım kredi kooperatiflerine olan kredi borçları yeniden yapılandırılacak. 


Çok şükür bugün Türkiye'nin geldiği iktisadi durum göz önüne alındığında Türkiye'nin uzay ajansı kurması elzem hale gelmiştir. Türkiye uzay ajansının kurulmasını sağlayacak bir yapıya kavuşacağız, bu hususta çalışmalarımız hızlanacaktır. Bu alanlardaki yasa teklifleri olgunlaştırarak TBMM'ye getirilecektir.

 "Mümbiç hem Rakka'nın temizlenmesi konusunda adım atabilir"

Değerli arkadaşlar, Türkiye'nin Suriye'de yürüttüğü operasyonlar laf olsun diye yapılan operasyonlar değildir. Öncelikle bu operasyonlara Türkiye'nin ulusal güvenlik ihtiyacı olarak bakmak gerekir. Türkiye'ye karşı uzun aylar boyunca devam eden güvenlik tehditlerini hep beraber yaşadık. Oradan füze, roket atanlar, Türkiye'ye karşı saldırılarını sürdürenler oldu. DEAŞ, PKK, YPG Türkiye'ye tehdit olarak faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. O yüzden Cerablus'ta başlayan operasyon El Bab'a kadar uzandı. İnşallah ÖSO ve Türk ordusunun zaferiyle bu operasyonlarının sonuçlanacağını ümit ediyoruz.

ABD ile Türkiye'nin bir anlaşması vardı. YPG ve PYD Fırat'ın doğusuna çekilecekti. Sahadaki bu mücadele yeni güvenlik şartlarıyla sürdürülüyor. Bu denetimler çeşitli kurumlar tarafından takip ediliyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın, benim de ifade ettiğim gibi Türkiye, uluslararası koalisyonla mutabakat sağlanırsa,  yeni adımlar atılırsa, hem Mümbiç hem Rakka'nın temizlenmesi konusunda adım atabilir. Türkiye, DAEŞ'in Rakka'dan temizlenmesi için uluslararası camia ile varılacak bir anlaşma çerçevesinde adım atabilir. Bunu önümüzdeki günlerde yaşanacak gelişmeler belirleyecektir. O yüzden şöyle bir operasyon olacak dememiz mümkün değildir. 

Türkiye'nin böyle bir konjonktürde referanduma gidiyor olması. Önce anayasa değişiklik paketinin milletvekili oylarıyla kabul edilip halkoylamasına sunulacak olması dahi demokrasi adına bir kazanımdır. Bu kampanyanın içerisinde hayır diyenler de, evet diyenler de olacaktır.

"Her 'hayır' diyen terörist değildir"

Ortada çok açık bir gerçek var. Günlerdir PKK'nın üst düzey yöneticilerinin hayır'a yönelik çalışmalarının artırılması yönünde görüşlerinin beyan ettiğini görüyoruz. FETÖ'nün hayır kampanyasına destek veren bir çalışma ve gayret içerisinde olduğunu görüyor ve biliyoruz.
FETÖ ve PKK bağlantıları hayır'a destek veriyor demek başka bir şey. Bütün hayır diyenler terörist algısı oluşturmak başka bir şey. Ne Başbakanımız, ne Cumhurbaşkanımız böyle bir algıya neden olacak herhangi bir söylemde bulunmamışlardır. Devletin düşmanı olan örgütlerin sistematik olarak 'hayır'a destek verdiğini ifade etmişlerdir. Lafı yanlış anlamaya gerek yoktur. Herkes lafı doğru algılasın. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.