HDP’nin ‘Demokrasi Buluşması’nın ikinci aşaması İstanbul’da başladı

HDP’nin “Demokrasi Buluşması” kapsamında başlattığı “Hep Birlikte Savaşa ve Yoksulluğa Hayır Buluşması” programının İstanbul ayağı coşkuyla başladı. HDP’li Mehmet Rüştü Tiryaki, “20 Haziran tarihinde Hakkari’den Edirne’den başlattığımız demokrasi yürüyüşünü yoksulluğa ve savaşa hayır demek için demokrasi buluşmaları ile taçlandırıyoruz” dedi.

HDP’nin ‘Demokrasi Buluşması’nın ikinci aşaması İstanbul’da başladı
17 Temmuz 2020 Cuma 22:55

banner225

Hakların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, “Demokrasi Buluşması”  kapsamında başlattığı programa ilişkin “Hep Birlikte Savaşa ve Yoksulluğa Hayır Buluşması” şiarıyla Fatih'te bulunan Saraçhane Parkı’nda halk ve demokrasi güçleriyle bir araya geldi. Polis açıklama öncesi parkı ablukaya alınırken, parkın giriş kapılarında arama yapılarak içeriye girişlere izin verildi. Giriş kapısında HDP flamaları, bayrakları ve pankartların içeriye engellenmesi üzerine tartışmalar yaşandı. Tüm engellemelere rağmen HDP ve birleşen partilerin flamaları, bayrakları ve dövizleri alana alındı.

HALAYLARLA ALANI RENKLENDİRDİLER

Kitlenin flama, bayrak ve dövizlerle fiziki mesafeyi gözeterek halaya durması parkı renklendirdi. Açıklamaya Hakların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüleri İdil Uğurlu ve Sedat Şenoğlu, HDP milletvekilleri Dilşat Canbaz, Mehmet Rüştü Tiryaki, Musa Piroğlu, Garo Paylan, Oya Ersoy, HDP İstanbul İl Örgütü Eşbaşkanları Elif Bulut ve Erdal Avcı, 78'liler Derneği Sözcüsü Celalettin Can, Barış Anneleri, HPD MYK ve PM üyeleri, emek ve sendika örgütlerinin temsilcileri ve yüzlerce yurttaş katıldı. Açıklamada, sık sıkı, "Biji berxwedana zindana", " Jin jiyan azadi",  "Kadın yaşam özgürlük", " HDP umuttur, umut dimdik ayakta", "Savaşa değil emekçiye bütçe" sloganları atıldı.

BULUT: UMUT DİMDİK AYAKTA

Açıklamada ilk olarak söz alan HDP İstanbul İl Örgütü Eşbaşkanı Elif Bulut, HDP’nin umut olduğunu ve umudun dimdik ayakta olduğunu söylemek için burada toplandıklarını söyleyerek, “Savaşa karşı barışa susamışlar olarak buradayız. Yoksulluk kaderimiz değil, diye burada buluştuk” diyerek, HDP’nin İstanbul’da ileriki günlerde yapacağı programlar hakkında bilgilendirmelerde bulunarak, katılım çağrısında bulundu.

AVCI: DARBELERE KARŞI YÜRÜYORUZ

Ardından söz alan HDP İstanbul İl Örgütü Eşbaşkanı Erdal Avcı da, ülkenin kırk yıllık kronikleşmiş iki sorunu olduğunu söyledi. Kronikleşen savaş ve yoksullukla ilgili çözüm önerilerini sunmak için kampanya başladıklarını ifade eden Avcı, “Savaş ve yoksulluk kuşkusuz kardeş değiller, bu ülkenin kaderi de değiller. Bizler; savaş bitirilmeden hiçbir şekilde ekonomik düzlüğe çıkmanın, toplumsal huzura varmanın, toplumsal barışı inşa etmenin mümkün olamayacağını defalarca kez söyledik.  Hiçbir iktisatçı hiçbir siyaset bilimci aksini iddia edemez, aksini iddia edenin; savaş kışkırtıcı, silah baronu ve barış düşmanı olduğunu biliyoruz. Bu sebeple savaşın bu topraklarda bitmesi için büyük ve kutsal barışın gelebilmesi için müzakerelerin, çözüm sürecinin tekrar başlatılması, halkların umudu bu ülkenin barışının canlandırılması insanlığın, tarihin ve bu coğrafyadaki kadim kültürlerin bizden beklentisi ve vebalidir” dedi.

Çözüm önerilerinin toplumun gündeminde canlı tutmak için bir yola çıktıklarını vurgulayan Avcı, “Darbelere karşı olan yürüyüşümüzü 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne kadar coşkulu bir şekilde yürüteceğiz” diye konuştu.

EMEK ÖRGÜTLERİNDEN DESTEK MESAJLARI

Zeytinburnu Direnişçisi Kenan Güngördü de, “804 gündür yalnızca işim için direnmedim. Adalet için de direndim. HDP’nin bu yürüyüşü umuttur. Demokratik Cumhuriyeti inşa edene kadar mücadeleye devam” mesajını verdi.

Daha sonra söz alan emek ve sendika örgütleri de HDP’nin başlatmış olduğu bu mücadeleye desteklediklerini ve mücadele kararlılıklarını yineledi.

KÖSE: ORTAK MÜCADELE ÇAĞRISI

HDP Merkez Emek Komisyonu Sözcüsü Şaziye Köse de, kapitalizm krizde olduğunu ve bu krizin otoriter rejimlerle faşizmin kurumlaştığını söyledi. Kapitalizmin yaşadığı krizleri açarak konuşmasını sürdüren Köse, bu krizden çözüm önerileri aradıklarını ve bu yolun ortak mücadeleden geçtiğini vurgulayarak, ortak mücadelesi çağrısında bulundu. 

‘FAŞİZME KARŞI OMUZ OMUZA’ SLOGANLARIYLA TEPKİ

Köse’nin konuşmasının devam ettiği sırada polisin fiziki mesafeyi gerekçe göstererek, alanı boşaltmak istemesine kitle “Faşizme karşı omuz omuza”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla tepki gösterdi. Yapılan görüşmelerin ardından açıklamaya devam edildi.

HDK EŞ SÖZCÜSÜ UĞURLU: ÇÖZÜM ADRESİ BELLİ

HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu ise milyonların taleplerini dillendirmek için alanda olduklarını söyleyerek, iktidarın bu durumu hazmetmediğini belirtti. Yaşanan sorunlarının nedeninin belli olduğunu ve bu sorunların çözüm adresinin de belli olduğunu ifade dene Uğurlu, “Çözüm, devrilen masaya dönmek ortak bir mutabakat sağlamaktır” dedi. 

TİRYAKİ: KİMSE SESİMİZİ KISAMAZ

HDP Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, konuşmasına polislerin sürekli anons yapmasına tepki göstererek başladı. Tiryaki, “Görüyorsunuz; konuşmalarımızı bir biçimde kısıtlamak için kesintisiz anons yapıyorlar. Bu anonsların hiç birisi emin olun bizi susturamaz, hiç kimse sesimizi kısamaz” dedi.

‘TENCERE KAÇ PARAYA KAYNIYOR BİLİYOR MUSUNUZ?’

Tiryaki konuşmasına şu sözlerle devam etti: “AKP, 2002 yılında iktidara geldiğinde 3Y’ye (yolsuzluk, yoksulluk, yasaklar) karşı olduklarını diyorlardı. Bu 18 yılda gördük nasıl bir iktidar olduklarını. Tarihin en yasakçı yönetimlerinden birini sergilediler. Sadece Van’da 2020 gündür toplantı yasak, basın açıklaması yasak, protesto haklarının tamamı yasak! AKP, yolsuzluklara karşıyız diyerek iktidara geldi, Türkiye ekonomisinin en büyük payını 5 şirket arasında bölüştürdü. İşte bunlar bugün bize, biz yolsuzlukla mücadele ediyoruz diyorlar. Bir de her yerde yüksek sesle bağırıyorlar, ne diyorlar; ‘siz bir tane kurşun kaç para biliyor musunuz’ diyorlar. Biz bir kurşun kaç para bilmek istemiyoruz, siz açlık ve yoksullukla mücadele eden insanların tencereleri kaç paraya kaynıyor siz onu biliyor musunuz?” diye sordu.

‘BİZ DİMDİK AYAKTA OLACAĞIZ’

AKP’nin ekonomik politikalarını eleştirerek konuşmasını sürdüren Tiryaki, “Dünyanın her tarafında Kürtlere savaş açmış bir iktidardan söz ediyorduk ama emin olun bu iktidar sadece Kürtlerle savaşmıyor; varlık politikası olarak savaşın dünyanın dört bir yanında yürütüyor. Ermenistan’la Azerbaycan arasında bir çatışma çıkıyor 4 tane parti meclisi bir araya gelerek Azerbeycan’ı kınıyor. Oysa biz her zaman her yerde; barışı savunduk Azerbeycan ve Ermenistan arasında da barışı savunuyoruz” diye belirtti.

Tiryaki,  son olarak, “20 Haziran tarihinde Hakkari’den Edirne’den başlattığımız demokrasi yürüyüşünü işte bugün yoksulluğa ve savaşa hayır demek için demokrasi buluşmaları ile taçlandırıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanında yeniden sokaktayız, yeniden direniyoruz ve demokrasiyi haykırmaya devam edeceğiz. AKP ve MHP gidecek ve biz dimdik ayakta olacağız” ifadelerini kullandı. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.