HDP’den Erdoğan’a: Seyit Rıza’nın mezarı nerede?

HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yeri, zorla göç ettirilenlerin sayısı ve ailelere evlatlık verilen Dersim’in kayıp kadınlarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sordu.

HDP’den Erdoğan’a: Seyit Rıza’nın mezarı nerede?
14 Kasım 2018 Çarşamba 19:45

banner255

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim Milletvekili Alican Önlü, Dersim isyanı lideri Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerinin bulunmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. 

Önlü, resmi açıklamalara göre; 16 bin, o dönemde yaşayan tanıkların anıları ve ifadelerine göre en az 70 bin kişinin öldürüldüğü, tarifsiz acıların yaşandığı 1938 Dersim Katliamı’nın üzerinden 80 yıl geçmesine rağmen katliamın aydınlatılmadığı ve sorumluların yargılanmadığını hatırlattı. 

‘KATLİAM TANINDI’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 23 Kasım 2011 tarihinde yaptığı konuşmayla katliamı tanıdığını belirten Önlü, “Dersim katliamı, Anadolu’nun Türkleştirilmesi ve Müslümanlaştırılması adımının son halkasını oluşturmaktadır. Dönemin Genel Kurmay Başkanı Fevzi Çakmak’ın 18 Eylül 1930 tarihinde Başbakanlığa sunduğu Dersim raporunda, bir an önce Dersim’e ‘askeri harekât’ düzenlenmesi gerektiğini belirtmiş, yine 1937/38/39 Askerî Harekâtı öncesinde başta Jandarma Genel Komutanlığı, Umumî Müfettişlik ve sair olmak üzere çeşitli idarî/askerî mercilerce Dersim’e yönelik raporlar hazırlanmış ve nihayet 25 Aralık 1935 tarihli Tunceli Vilayetinin İdaresi Hakkında Kanun çıkarılmış ve 4 Mayıs 1937 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından alınan bir karar ile Tunceli’de ‘şedit ve müessir’ bir askerî harekâtın yapılmasına karar verilmiştir. Hareket kararı sonrası, Dersim halk önderlerinden Seyit Rıza, 5 Eylül 1937 yılında Erzincan Valisiyle görüşmeye giderken pusu kurularak esir alınmış ve savunma hakkı verilmeden acelece bir yargılamayla Elazığ’ın Buğday Meydanı’nda oğlu Resik Hüseyin ve diğer 5 yoldaşıyla beraber idam edilmiştir” dedi.

 ‘SEYİT RIZA’NIN MEZARI NEREDE?’

Önlü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

“* Dersim 1937/38/39 sürecine ilişkin hakikatin ortaya çıkması ve idam edilenlerin onurlarının ve itibarlarının iade edilmesine ilişkin bir çalışmanız olacak mıdır?

* Dersim halkının önderlerinden Seyit Rıza’nın mezarının olmaması için yakıldığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise Seyit Rıza’nın bedeni nerede yakılmıştır? 

* Seyit Rıza ve yoldaşlarının mezar yerleri neresidir? Buna dair resmi bir kayıt bulunmakta mıdır? 

* 1937/38/39 tarihlerinde Dersim’de kaç yurttaşımız öldürülmüştür? 

* Dersim’de isyan ettiği iddiasıyla tutuklanan 58 kişiden 7’sinin idam edildiğini biliyoruz. Geride kalan 51 kişiye ne olmuştur? Bu kişilerin kim oldukları ve nerede olduklarına dair resmi bir kayıt mevcut mudur?

* Dersim Katliamı sonrasında kaç kişi zorla göç ettirilmiş ve bu kişiler nereye gönderilmiştir?

* Katliam sonrasında ailelerinden koparılarak evlatlık verilen Dersim’in kayıp kızlarına ilişkin resmi kayıtlar tutulmuş mudur? Kaç kız çocuğu evlatlık verilmiştir?

* Dersim adının iadesi konusunda herhangi bir çalışmanız olacak mıdır?”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.