HDP’den Diyadin açıklaması: Saldırı devletin planlı bir oyunu

HDP’den Diyadin açıklaması: Saldırı devletin planlı bir oyunu

HDP’den Diyadin açıklaması: Saldırı devletin planlı bir oyunu
03 Temmuz 2019 Çarşamba 10:58

banner225

Diyadin Belediye eşbaşkanlarının polis tarafından darp edilmesini kınayan HDP, saldırının tesadüf olmadığını ve olaydan önce bölgede yüzlerce polisin bulunmasının durumun planlı bir oyun olduğunu ortaya koyduğunu ifade etti. HDP, konuya ilişkin hukuki süreç başlatacaklarını belirtti. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu Eşsözcüsü Selahattin Aslan, Diyadin Belediye eşbaşkanları Evren Demir ve Betül Yaşar’ın polisler tarafından darp edilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, AKP iktidarının 31 Mart seçimlerinde siyasi bir hezimet yaşadığı ve HDP’nin kazandığı belediyelere yönelik hukuk dışı uygulamalarına her gün yenisini eklediği belirtildi. Belediyelerin halkın sorunlarıyla ilgilenip çözüm geliştirilmesinin engellenmeye çalışıldığına vurgu yapılan açıklamada, “Bu girişimlerin sonucu olarak dün de Diyadin Belediyemizde AKP iktidarının güdümünde hareket eden kolluk kuvvetleri, belediye binası içinde haddini aşan bir saldırı girişiminde bulunmuşlardır” denildi.
POLİS KAMERA KAYITLARINA EL KOYDU
Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Belediye binasına girmek isteyen Mehmet Hayri Oruç adlı vatandaşımız arama noktasına geldiği sırada, üzerini arayan kolluk kuvveti vatandaşın karnına yumruk atıp saldırıda bulunmuştur. Yaşanan bu durum üzerine araya girmek isteyen Diyadin Belediye eşbaşkanlarımız Evren Demir ve Betül Yaşar da benzer şekilde polisin saldırısına maruz kalmıştır. Yaşanan olayın hemen ardından yüzlerce polis coplar ile belediye binasının içine girip adeta terör estirmiş, Diyadin halkının iradesine yönelik haddini ve hududunu aşan eylemlerde bulunmuşlardır. Yaşanılan bu olayı kamuoyundan gizlemek isteyen kolluk kuvvetleri belediye binasının içinde bulunan kamera kayıtlarına da el koyarak gasp etmişlerdir.
BELEDİYEYLE HALK ARASINDAKİ BAĞ ZAYIFLATILMAK İSTENİYOR
Yüzlerce polisin olay yaşanmadan önce belediye binasının çevresinde bulunması, bu olayın tesadüfi gelişen bir olay olmadığını, belediyelerimiz üzerinde hüküm sürmek isteyen devletin planlı bir oyunu olduğunu göstermektedir. Devletin güvenlik gerekçesi ile belediye binalarına yerleştirmek istedikleri x-ray cihazı ve polis kontrol noktalarının bugün yaşanan bu olaydan da anlaşılacağı üzere güvenlik endişesi ile yapılmadığı çok aşikardır. Hayata geçirilmek istenen bu uygulama ile belediyelerimiz ve halkımız arasındaki bağ zayıflatılmak istenmektedir.
'SALDIRIYI KABUL ETMİYOR VE KINIYORUZ'
Halkımıza ait olan belediye binasında yaşanan bu olayda darp edilen Mehmet Hayri Oruç’a geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Halkın oyları ile seçilmiş ve Diyadin halkının iradesini temsil eden Belediye eşbaşkanlarımız Evren Demir ve Betül Yaşar’a yapılan bu hadsiz saldırıyı kesinlikle kabul etmiyor ve kınıyoruz. Yaşanılan bu olaydan sonra hukuki işlemlere başlayacağımızı ve bu sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı belirtiyoruz. Belediye eşbaşkanımız başta olmak üzere, parti yöneticilerimize ve belediyeyi ziyaret eden halkımıza yönelik bu hududunu aşan yönelimlerin boşa olduğunu belirtiyor, belediyelerimizin halkımızın hizmetinde çalışmalarını daha da güçlü bir şekilde devam ettireceğini belirtiyoruz.”


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.