HDP yürüyüşüne engel girişimlerine tepki

HDP’nin "demokrasi yürüyüşü"nün engellenme girişimlerine tepki gösteren siyasetçi ve hukukçular, engellemenin Anayasa’nın tanıdığı gösteri ve yürüyüş hakkına aykırı olduğunu hatırlattı. 

HDP yürüyüşüne engel girişimlerine tepki
14 Haziran 2020 Pazar 09:45

banner255

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü” sloganıyla 15 Haziran’da Edirne ve Hakkari’den başlatacağı ve Ankara’da sonlandıracağı yürüyüş öncesi Edirne, Tekirdağ, Kocaeli ve Van valilikleri kentlere giriş ve çıkışları yasakladı. İstanbul ve Kocaeli’nden bulunan hukukçu ve siyasetçiler yürüyüşü engelleme girişimlerine tepki gösterdi.

ÖHD: YASAK KARARI ANYASA’YA AYKIRI

Valiliklerin almış olduğu yasaklama kararlarıyla Anayasa’nın tanıdığı gösteri ve yürüyüş hakkının askıya aldığını ifade eden Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Eş Genel Başkanı Ayşe Acinikli, uzun zamandır HDP’nin belediyelerine kayyımların atandığını ve 2 milletvekilinin vekilliklerinin düşürüldüğünü buna karşı tepki göstermenin de doğal olduğunu belirti. Yapılan hukuksuzluklar karşısında tepki geliştirmenin demokrasinin gereği olduğunu dile getiren Acinikli, “HDP’nin yapmak istediği yürüyüş gayet barışçıldır. Aslında 2911 gösteri ve yürüyüş kanununa da uygun bir eylemdir. Valiliklerin almış olduğu yasaklama kararları tamamen iktidarın baskısından kaynaklı olduğunu söyleyebilirim. Meşru olarak yapılmak istenen gösterinin engellenmesi hem hukuka hem de demokrasiye aykırıdır” dedi. 

‘TEHDİT ARACINA DÖNÜŞTÜ’

Türkiye’de uzun zamandır toplantı, gösteri ve yürüyüş hakkının rafa kaldırıldığını hatırlatan Acinikli, son dönem de yapılan bütün barışçıl gösterilerde hiçbir olay çıkmamış olsa bile sonrasında insanların bu eylemlerden yargılana bildiğini belirtti. İktidarın toplantı ve gösteri hakkını yok saydığını ifade den Acinikli, bu hakkın iktidarın elinde bir tehdit aracına dönüştüğünü sözlerine ekledi. 

‘GÖSTERİ VE YÜRÜYÜŞ HAKKI ASKIYA ALINDI’

HDP’nin yapmak istediği yürüyüşün Anayasanın 2911 sayılı gösteri yürüyüşleri kanunun kapsamında olduğunu söyleyen ÖHD Üyesi Avukat Kureyş Bilgiç, bu tür eylemleri yapmak için bir yerden izin alınmasına gerek olmadığını ifade etti. Kocaeli ve diğer kentlerin valiliklerinin aldığı yasaklama kararlarının tamamen keyfi olduğunu ifade eden Bilgiç, alınan bu kararlarla gösteri ve yürüyüş hakkının askıya alındığını söyledi. 

‘SALGININ BAHANE EDİLMESİ İNANDIRICI DEĞİL’

HDP yürüyüşünün geçeceği kentlerden biri olan Kocaeli’nde valiliğin yapılacak tüm eylem ve etkinlikleri salgını bahane ederek yasakladığını dile getiren HDP Kocaeli İl Eş Başkanı Mehmet Selim Akboğa, valiliğin yasaklama gerekçesinin inandırıcı olmadığını ifade etti. Pandemi döneminde çok hassas yaklaştıklarını dile getiren Akboğa, ancak bu eylem için tüm tedbirlerini aldıklarını, valiliğin böyle bir bahane ile demokrasi yürüyüşünü yasaklamasının kabul edilemez olduğunu ifade etti. Valiliğin Kandıra cezaevinin önüne çok sayıda insanın geleceği pandemi döneminde bunun risk oluşturacağı için böyle bir kararı aldıklarını kendilerine ilettiğini dile getiren Akboğa, “Burada amaç toplumu izole etmektir. Yapmak istediğimiz demokratik bir eylem ve bunun içinde kimseden izin almamıza gerek yoktur. Bu bizim en doğal hakkımızdır. Valilik bu kararı ile hakların sesini kısmak istiyor. Yürüyüşte verilecek mesajın Kocaeli bölgesinde duyulmamasını istiyor” diye konuştu.

‘YASAK KARARI KABUL EDİLEMEZ’

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, ise şunları söyledi: “Yapmak istediğimiz demokrasi yürüyüşüne birçok kentte yasaklamaların getirildiğini görüyoruz. Ama bizler provokasyon için değil demokrasi için yürüyoruz. İktidarın bu ülkeyi bir cehenneme çevirmesine karşı demokrasi ve hukuk talebi ile yürüyoruz. Bu taleplere karşı Anayasayı çiğneyen yasaklar getiriliyor. Normalde yasada önceden haber vermeksizin toplantı ve gösteri yürüyüşleri her vatandaşın doğal hakkıdır” dedi. Hukuksuz bir şekilde yapmak istedikleri eylem ve etkinliklerin yasaklandığını sözlerine ekleyen Gergerlioğlu, “Bu kabul edilecek bir hadise değil. Sonuçta birçok hukuksuzluk yapıyorlar, anayasayı çiğnediler, millettin iradesini gasp ettiler, belediyelere kayyımlar atayarak milletvekillerinin vekilliklerini düşürerek siyasi bir darbe yaptılar ve bunlar hukuki değil siyasi kararlardı. Hepimiz bunu çok iyi biliyoruz. Yapılan bu hukuksuzluklara karşı demokratik ve barışçıl eyleme karşı aşırı tedbirler getirerek önlemeye çalışıyorlar. Bunlar kabul edilecek şeyler değil.” 

‘PROGRAMIMIZA DEVAM EDECEĞİZ’

Mülki amirlerin iktidarın isteği doğrultusunda kararlar almalarının suç olduğunu ve ilerde hukuki olarak yargılanmalarına neden olacağını vurgulayan Gergerlioğlu, “Biz kendi programımızı uygulamaya çalışacağız. Bu programı partimizin MYK’sı karar veriyor. Bu anlamda her hangi bir değişiklik yok barışçıl yürüyüşümüzü planladığımız şekilde devam ettireceğiz” diye belirtti.  


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.