HDP Van adaylarını tanıttı: 31 Mart'ta sokaklarda kayyumların kırıntısı bile kalmayacak

Partisinin kentte düzenlediği aday tanıtım programında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, "31 Mart'ta tüm bunları kayyumlarıyla birlikte tarihin çöplüğüne süpürüp atacağız. Sokaklarda bunların kırıntısı dahi kalmayacak. Ondan sonra hep birlikte kentimizi, şehrimizi, mahallemizi, sokağımızı biz yöneteceğiz" dedi.

HDP Van adaylarını tanıttı: 31 Mart'ta sokaklarda kayyumların kırıntısı bile kalmayacak
25 Ocak 2019 Cuma 18:08

banner255

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Van büyükşehir ve ilçe belediye eş başkan adaylarının tanıtımı renkli görüntülerle gerçekleşti. HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin de katıldığı tanıtım töreni sabah saatlerinde belediye eş başkan adaylarının Gevaş ilçesinde bulunan Hitit Petrol'de karşılanması ile başladı. Yol ayrımında toplanan yurttaşlar davul zurna eşliğinde halay çekti. Temelli ve belediye eşbaşkan adaylarının alana gelmesi ile birlikte coşku da arttı. Ardından yüzlerce araçlık konvoyla kent merkezine doğru hareket edilirken, yol boyunca halk konvoya büyük ilgi gösterdi.  

Konvoyun kent merkezinden geçmesi polislerce engellenirken, sadece milletvekili araçları ve seçim otobüsüne izin verildi. Otobüsün kent merkezine girmesi ile birlikte yüzlerce yurttaş sokaklara çıkarak Temelli ve beraberindekileri alkış ve sloganlarla karşıladı.  Ardından Temeli ve beraberindekiler Ninova Düğün Salonu’na düzenlenen tanıtım toplantısına katıldı. “Bijî Berxwedana zindana” sloganlarının atıldığı etkinlik saygı duruşu ile başladı. 

‘KÜRTLER BİR ARAYA GELEMEZ TEZİNİ YIKTIK’

 “Kayyum idaresi değil halk iradesi” yazılı pankart ile tutuklu belediye eş başkanlarının posterlerinin asıldığı salonda ilk olarak İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkanı Mehmet Kamaç halkı selamladı. Tarihi bir süreçten geçildiğini söyleyen Kamaç, Ortadoğu’da Kürtlere yönelik saldırılara değindi.  Kürtlerin tarihinin acılarla dolu olduğunu söyleyen Kamaç, Kürtlerin Zilanlardan, Dersimlerden, 33 kurşunlardan Enfallerden, uluslararası komplolardan geçerek bugünlere geldiğini belirtti. “Dağlar bir araya gelir ama Kürtler bir araya gelemez” tezini 31 Mart yerel seçimleri üzerinden adım atarak yıktıklarını söyleyen Kamaç, “Seçimin sonu ne olursa olsun Kürt kimliğini kazanmıştır. İşimiz yerel seçim ittifakıyla bitmiyor. Seçimlerde kayyumlar marifetiyle halk iradesinin ayaklar altına alınmasının hesabını soracağız. Temel misyonumuz bu ittifakı daha da geliştirmek, güçlendirmek ve daha kalıcı hale getirmek, bugün herhangi bir sebeple bu ittifakta yer alamayan partilerimiz ve farklı kesimlerimizi bu ittifakın birer parçası haline getirmektir” dedi.

'BOYUN EĞMEDİK, EĞMEYECEĞİZ'

Ardından kısa bir konuşma yapan HDP il Eşbaşkanı Ümit Dede ise, 31 Mart yerel seçimlerinin Kürt halkının ve Ortadoğu halklarının özgürlük mücadelesinin bir parçası olduğunu söyledi. Bugünlere kolay gelmediklerini söyleyen Dede, "Kürt halkına diz çöktüreceğiz' diyen bu alçakça politikalar karşısında asla diz çökmedik. Ne 12 Eylül’de ne 90’larda bu baskılara boyun eğmedik, bugün de eğmeyeceğiz" diye konuştu. 

'AÇLIK GREVLERİ TECRİDİN SONLANMASI İLE BİTER'

Sezai Temelli de konuşmasına 79 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven’e selam göndererek başladı. Türkiye ve Dünya'nın birçok kentinde açlık grevinde bulunanları selamlayan Temelli, “Tüm bu açlık grevlerinin sonlanması ancak tecridin sonlanmasıyla mümkünüdür. Bunu gerçekleştirmek için bugün bedenlerini açlığa yatıran bu arkadaşlarımızın Leyla Güven’in sesine ses katma zamanıdır. Bu sabah Leyla Güven tahliye edildi. 24 Haziran’dan bugüne kadar hukuksuz bir şekilde cezaevinde alıkonulmaktaydı. Bugün bu hukuksuzluğa nispeten son verildi. Neden cezaevinde binlerce HDP’li var? Bir suçları oldukları için değil bir sevdaları oldukları için cezaevindeler. Leyla Güven'in açlık grevi halen devam ediyor. Tüm açlık grevindeki arkadaşlarımız ve Leyla Güven tecridin sonlanmasını istiyor. Tecrit demek savaş, tüm bir ülkenin baskı ve şiddet altında yaşaması demektir. Ortadoğu’daki savaş senaryolarını görüyorsunuz. Bunların hepsinin tecritle alakası var. Eşit yurttaşlık temelinde herkesin yan yana gelebileceği yerel demokrasi ile güçlendirilmiş bir parlamento olması gerekiyor. Bu bir fikriyattır. Bu fikriyata sahip çıkmak zorundayız. İşte bu fikriyat tecrit altındadır. Bu fikriyatın sahibi Öcalan’a selam olsun” dedi.

'SARAY, SAVAŞ VE ŞİDDETTEN BESLENİYOR'

En kısa zamanda kötü gidişata ve saray ittifakına hep birlikte son vereceklerini söyleyen Temelli, saray iktidarının, savaştan, şiddetten, yolsuzluktan beslendiğini söyledi. İktidarın, iktidarlarını sürdürmek için halkları birbirine düşman ettirme peşinde olduğunu söyleyen Temelli, “Kürt meselesi çözülmeden, Ortadoğu sorunu çözülmez ve barış inşa edilemez. Kürt meselesi bu nedenle küresel bir meseledir ve bütün sorunların merkezindedir. Bugüne kadar ırkçı söylemleri yükselterek iktidarda hile ve şaibe ile bir nebze tutunabildiler. Ancak bu meşruiyet her zaman sorgulanacaktır. Çünkü biliyoruz ki o yüzde 52 oylarda çalınmış oylar vardır.  İktidarda kalabilmek için savaş politikalarını dayatmaya devam ediyorlar. Rojava’da var olan barış iklimini bu yüzden yok sayıyorlar. Rojava’da halklar birlikte üretiyor ve tüketiyor ama buna tahammül edemeyenler Efrin’de olduğu gibi bu düzeni yok sayıyor." diye konuştu.

'BELEDİYELERDE KADIN İSTİHDAMINI ARTTIRACAĞIZ'

Türkiye’de demokrasi ve barış isteniyorsa demokrasi ve barışın önünde duran iktidardan kurtulmak gerektiğinin altını çizen Temelli, konuşmasına şöyle devam etti; "Bu nedenle 31 mert seçimleri kritiktir. Gereken önemi vermeliyiz ve 7/24 çalışmalıyız. 31 Mart'ta tüm bunları kayyumlarıyla birlikte tarihin çöplüğüne süpürüp atacağız. Sokaklarda bunların kırıntısı dahi kalmayacak. Ondan sonra hep birlikte kentimizi, şehrimizi, mahallemizi, sokağımızı biz yöneteceğiz. Hep birlikte yerel demokrasiyi inşa edeceğiz. Kentlerimize barış ve demokrasi gelecek. Tıpkı geçmişteki yaratmış olduğumuz değerleri bugüne taşıyacağız.  Eşit temsiliyetle HDP'yi var ettik ve bu eşit temsiliyet esasıyla yerel yönetimlerde iktidara geldik. Belediyelerde kadın istihdamını artıracağız. Sözümüzden dilimizden bu eril zihniyeti hep birlikte kovacağız. Bu adaletsizliğe, bu yoksulluğa, bu işsizliğe hep birlikte son vereceğiz. Ortak zenginliklerimizi hakça, adaletçe paylaşarak emeğin kentini var edeceğiz."

'31 MART'TA YİNE YANILACAKLAR'

Seçim ittifakına da değinen Temelli, bunun çok anlamlı bir adım olduğunu söyledi. Ulusal birlik bağlamında güçlü adımlar atmaya devam edeceklerini söyleyen Temelli, “ Biz yan yana geldikçe Türkiye’ye, Ortadoğu'ya, dünyaya demokrasi ve barış da gelir. Hile ve şaibe yapıp, devletin bütün gücünü kullanacaklar. Ama bu halk konvoylarıyla, halaylarıyla kentlerine sahip çıkacak. Valisi, kaymakamı, içişleri bakanı ve polisleri, emniyeti ile bu halkın önünde durabileceklerini sanıyorlar. Asla duramayacaklar. Neden bunu yapıyorlar çünkü korkuyorlar. Seçimleri böyle kazanacaklarını sanıyorlar ama geçmişte nasıl yanıldılarsa 31 Mart’ta da yanılacaklar" diyerek konuşmasını tamamladı. 

'BU KOLTUĞA OTURANLAR BU HALKA HİZMET ETMELİDİR'

Temelli'nin ardından konuşan Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Musatafa Avcı, “Ne yaparlarsa yapsınlar, ellerinde ne kadar güç varsa üzerimize gelsinler, ellerine çantalarını verip onları bu kentten göndereceğiz. Bu halka zulüm eden bunun hesabını verecektir. Önümüzde zor ve zahmetli bir süreç var. Bu seçimde el ele vermeliyiz. Birbirimizin koluna girmeliyiz. Arkadaşlarımız zindanlarda direniyor. Ne yaparlarsa yapsın başımızı onların önünde eğmeyiz. Koltuk daimi değildir, kimsenin babasının da değildir. Bu koltuğa oturanlar bu halka hizmet etmedikten sonra bir anlamı yok. Ben sizin huzurunuzda Bekir Kaya’ya selam söylüyorum. Kendi onuru için ayaklarının üzerinde duran diz çökmeyen Kaya’ya selam gönderelim. Seçimlerden 2 ay sonra ne kadar hırsızlık yapmışlarsa deşifre edeceğiz. Mutlaka 31 Mart seçimlerinde kazanacağız” diye konuştu. 

'O ZİNDAN LEYLA’NIN DEĞİL, LEYLA’YI MAHKUM EDENLERE ZİNDAN OLMUŞTUR'

Diğer Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Bedia Özgökçe Ertan ise, "Leyla yoldaşımız bugün tahliye edildi. Ondan korktukları için tutukladılar, yine korktukları için tahliye ettiler. Leyla ve yoldaşlarınız mahkum ederek amaçlarına ulaşmak isteyenler yanıldılar, yanılacaklardır. O zindan Leyla’nın değil Leyla’yı mahkum edenlere zindan olmuştur. Leyla kadındır, devrimcidir. 'Jin Jiyan Azadi' felsefesinin hayat bulmuş halidir Leyla.  Leyla’da halkın temsilini parlamentoda yerel ve uluslararası düzeye getirdi. Onun talebi onu seçenlerin talepleriyle aynıdır. Her devrimci gibi Leyla’da duruşundan taviz vermemiştir. Tecrit son bulmalıdır. Leyla’nın talebi de tespiti de budur" diye konuştu. Özgökçe Ertan, belediyeyi alarak tekrar halkla buluşturacaklarını söyledi. 

Toplantı eşbaşkan adaylarının tek tek tanıtılması ile sona erdi. 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.