HDP sordu: Muş'ta bir doktorun ağır çalışma koşulları yüzünden intihar ettiği doğru mu?

'Bakanlığınız çalışma koşullarından kaynaklı intihar ettiği iddia edilen Dr. Mustafa Salğın’ın durumundan haberdar mıdır?'

HDP sordu: Muş'ta bir doktorun ağır çalışma koşulları yüzünden intihar ettiği doğru mu?
07 Eylül 2020 Pazartesi 16:15

Muş Milletvekili Şevin Coşkun, Muş Devlet Hastanesi’nde görevli Dr. Mustafa Salğın’ın ağır çalışma koşulları üzerine intihar girişiminde bulunduğu iddiasını Meclis gündemine taşıdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Şevin Coşkun, Hasköy Devlet Hastanesi’nden geçici görevlendirmeyle Muş Devlet Hastanesi'ne atanan Dr. Mustafa Salğın'ın ağır çalışma koşulları nedeniyle intihar girişiminde bulunmasını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya sordu. Coşkun, "Sağlık emekçileri uzun saatler boyunca yoğun bir şekilde çalıştırılmakta, salgın döneminin gereksinimi olan dinlenme olanakları kısıtlanmakta, mesai saatleri uzamakta, temaslı sağlık emekçileri ve hatta pozitif sağlık emekçileri çalışmaya devam etmektedir” dedi.

Bakan Koca'nın yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesinde sağlık emekçilerini koruyucu önlemlerin yetersiz olduğu vurgulanarak, "Bu koşullara bağlı olarak birçok sağlık emekçisi istifa etmekte veya emekliye ayrılmaktadır. Salgın süreci psikolojik olarak en çok sağlık emekçilerini etkilemiştir" denildi.

BAKANLIK, DR. SALĞIN'IN DURUMUNDAN HABERDAR MIDIR?

Önergede, Dr. Mustafa Salğın’ın 3 Eylül’den bu yana yaşam mücadelesi verdiği hatırlatılarak şunlar soruldu:

- Bakanlığınız çalışma koşullarından kaynaklı intihar ettiği iddia edilen Dr. Mustafa Salğın’ın durumundan haberdar mıdır?
 
- Muş Devlet Hastanesi’nde Covid-19 nedeniyle geçici göreve çağrılan kaç sağlık çalışanı bulunmaktadır?
 
- Pandemi sürecinde Türkiye genelinde kaç doktor intihar girişiminde bulunmuştur?
 
- Muş il genelinde toplam kaç sağlık emekçisi Covid-19 servislerinde çalışmaktadır? Toplam kaç sağlık emekçisi enfekte olmuş, kaçı yaşamını bu nedenle yitirmiştir?
 
- Mart ayından bu yana kaç sağlık personeli Suriye’ye gönderilmiştir?
 
- Sağlık emekçilerinin Suriye’ye gönderilme gerekçeleri nelerdir? Suriye’ye doktor gönderilmesi Bakanlığınızın emriyle mi gerçekleşmektedir?
 
- Muş İl Sağlık Müdürlüğü’nün il genelinde Covid-19 rakamlarını paylaşmaması Bakanlığınızın bilgisi dâhilinde midir? Muş genelinde kaç Covid-19 vakası bulunmakta, kaçı evde, kaçı yoğun bakımda tedavi edilmektedir? Bu nedenle kaç hasta yaşamını yitirmiştir?
 
- Sağlık emekçilerinin yaşama ve çalışma koşullarını iyileştiren hizmet politikaları üretmeyi planlıyor musunuz?
 
- Atamasının yapılmasını bekleyen ve ihraç edilen sağlık emekçilerinin bu süreçte atama ve göreve iadeleri ile ilgili herhangi bir çalışmanız bulunmakta mıdır?”


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.