HDP sekizinci yıldönümünü kutluyor: Mücadelemiz sürecek

HDP’nin 8’inci kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen etkinliklerde, partinin insanlık onuruna sahip çıktığı ve bu mücadelenin sürdürüleceğine vurgu yapıldı. 

HDP sekizinci yıldönümünü kutluyor: Mücadelemiz sürecek
15 Ekim 2020 Perşembe 16:21

banner255

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kuruluşunun 8’inci yılı dolayısıyla, birçok kentte çeşitli eylem ve etkinlik düzenlendi.  

İZMİR 

Partinin İzmir İl Örgütü’nün il binasında yapılan açıklamada, "Umutla, cesaretle, inançla, dirençle HDP 8 yaşında" pankartı açıldı. Etkinlikte konuşan HDP İl Eşbaşkanı Besriye Tekgür, yerinden yönetim ve eşbaşkanlık modelini esas aldıklarını, kadın özgürlüğünü öncelediklerini belirtti. Kürt sorunu başta olmak üzere siyasal sorunların barışçıl yöntemlerle çözümünü esas aldıklarının altını çizen Tekgür, tekçi ve otoriter yapıya karşı çoğulcu, yerelden yönetilen ve demokratik bir işleyişi benimsediklerini kaydetti. 

“Savaşa karşı barış, tecride karşı özgürlük mücadelesini sarsılmaz bir iradeyle bir an bile durmadan devam ettireceğiz” diyen Eşbaşkan Kadir Baydur, Türkiye halklarının çaresiz olmadığına vurgu yaptı. Baydur, tüm kent sakinlerini partinin 8’inci kuruluş yıldönümü dolayısıyla 17 Ekim'de İsmet İnönü Kültür ve Sanat Merkezi İzmir Kültür Parkta düzenlenecek etkinliğe davet etti. 

MERSİN

Partinin Mersin İl Örgütü, il binasında düzenlediği etkinliğe, kentteki siyasi parti temsilcileri, emek ve demokrasi bileşenleri katıldı. İl Eşbaşkanı Mehmet Alış, HDP’ye yönelik baskılara dikkat çekerek, “Kürt demokrasi mücadelesinin ortaya koyduğu ve bütün demokrasi güçleriyle birlikte Türkiye’nin değişim ve dönüşümüne katkı sunan HDP’ye yönelik baskı politikalarına karşı, halkın iradesini yok sayan bu ceberut sisteme karşı dimdik ayakta olduğumuzu, bütün baskılara karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha söylüyoruz. Bütün baskılara rağmen halklarımızla dimdik ayaktayız ve mücadelemizi daha güçlü bir şekilde devam ettireceğimizin sözünü veriyoruz” dedi. 

‘HDP TEK UMUT KAYNAĞIDIR’

HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, “Partimiz umut olma amacıyla yola çıktı ve hala Türkiye’de umut için tek ve biriciktir. Gelinen süreçte baktığımız zaman iyi ki bu parti kurulmuş ve iyi ki bu partinin içinde yer alıyoruz diyoruz” diye konuştu.

VAN

HDP Van İl Örgütü, parti binalarının bahçesinde kutlama etkinliği gerçekleştirdi. Etkinliğe, Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, Milletvekili Murat Sarısaç, il ve ilçe yöneticileri, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA DER) yöneticileri, Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY DER) yöneticileri ve çok sayıda yurttaş katıldı. “HDP; adalettir, direniştir, mücadeledir, ekolojidir, kadındır, gençtir, halktır” yazılı pankartın asıldığı etkinlik yeri, bayraklarla süslendi. 

Partinin İl Eşbaşkanı Öznur Bartın, partilerine yönelik baskının ve zulmün karşısında omuz omuza durmaları gerektiğini belirterek, baskılara rağmen partilerinin mücadelesinin süreceğine vurgu yaptı. HDP Hukuktan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede de partilerinin kuruluşunun ilk günü gibi hala mücadele yürüttüklerini belirterek, “Çınar’ımız köklerini bir taraftan nasıl asırlarca geriye götürüyorsa, bir taraftan da Kürdistan’dan Ortadoğu’ya kökünü salmış durumda. Büyük insanlık mücadelesini toplumun kişiliğinde, yaşamında, zihniyetinde birleştirmiş olan Kürt halkının ve Ortadoğu’nun güneşi Sayın Abdullah Öcalan’ın asırlardan birikip getirdiği ve bu onurlu mücadeleyi hayata geçirmenin adıdır HDP” ifadelerini kullandı.

‘HALKIMIZ SAHİP ÇIKMAKTA’

Partilerinin bugünlere kolay gelmediğini ve kötülüğün karşısında aydınlığı savunduklarını dile getiren Dede, yaşam karşısında ölümü dayatan AKP ve MHP zihniyetine karşı, partilerinin mücadelelerinin devam ettiğine dikkat çekti. “Kentler yerler bir edildi, günlerce cenazelerimiz yerde kaldı” diyen Dede, şunları söyledi: “Annelerin çocuklarına cenazeleri kargo ile gönderildi ve binlerce anne çocuklarının cenazelerine ulaşamıyor. İlk gün birlikte mücadeleye başladığımız birçok arkadaşımız hayatını kaybetti. Binlerce arkadaşımız gözaltına alındı, tutuklandı ve hala cezaevinde. Bu kadar tutuklanmaya rağmen partimiz insan onurunu sahiplenmekte vazgeçmedi. Aramızda ayrılan her bir arkadaşımızın yerleri doldu. Özellikle son yüz elli yıldır bölgemizde egemen olan cinsiyetçi, ırkçı ve dinci bir düzen yerleşti. Tüm halkların, toplumsal kesimlerin ve ezilenlerin hakkını savunmak adına ortaya çıkan ve mücadele yürüyen partimiz bütün baskılara rağmen büyümeye devam etmekte. Halkımız bütün inancıyla HDP’ye sahip çıkmakta. Baskılarını ne kadar artırırsa artsınlar gücünü büyük perspektiften alan halkımız ve partimiz bu mücadeleyi mutlaka yürütecektir.” 

Etkinlik, şiir ve müzik dinletisiyle son buldu.

ANTEP 

HDP Antep İl Örgütü’nün il binasında yapılan kutlamaya milletvekilleri Mahmut Toğrul ve Remziye Tosun, Barış Anneleri, meslek emek örgütleri temsilcileri ile çok sayıda yurttaş katıldı. Etkinlikte konuşan Remziye Tosun, “Bu ülkede her gün kadın, çocuk ve genç öldürülüyor. Sur’u, Cizre’yi, Nusaybin’i yıktılar. Bize kandan bir ülke yaptılar. HDP tüm bu savaş politikalarına karşı çıktı ve bu temelde hareket etti. Ne olursa olsun HDP geri adım atmayacak. Tek bir kişi kalsak bile zılgıtlarla bu mücadelemizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu. 

İŞKENCE, TUTUKLAMA, ÖLDÜRME…

HDP’li vekil Mahmut Toğrul, partisine yönelik saldırılara dikkat çekerek, “Biz barışta, demokraside ısrarlıyız. HDP kurulduğu günden bu yana bu topraklarda hep barışın umudu oldu. AKP-MHP iktidarı mücadelemize karşı tutuklama, kayyım, öldürme işkence ile saldırdı. Eşbaşkanlarımızı tutuklayıp cezaevine koydular. Ne yaptıysalar biz boyun eğmedik. Arkadaşlarımızla birlikte demokratik siyaseti yükseltme kararı aldık, iktidara kaybettirdik. İktidar savaşı tercih etti. Bunun için demokratik siyaseti tasfiye etmeye çalışıyorlar ama başaramayacaklar” dedi.

Kutlama etkinliği Toğrul ve Tosun’un HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın “Yıkılacak duvarlar” adlı kitabı için yapılan imza etkinliğinin ardından son buldu. 

ŞIRNAK 

Şırnak’ta da partinin il binasında düzenlenen şölene HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir ve Hüseyin Kaçmaz ile partililer ve çok sayıda yurttaş katıldı. Kadınların yöresel kıyafetleriyle renklendirdiği şölen, saygı duruşuyla başladı. Şölende HDP’nin mücadelesini konu alan sinevizyon gösterimi yapıldı. HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, "HDP'nin 8'inci yılını Mehmet Tunç şahsında tüm halkımıza kutlu olsun. Bizler nasıl ki 90'lardan beridir zulme karşı direnmişsek, bugünden sonra da direneceğiz ve mücadelemizi büyüteceğiz. Bizleri tutukladılar, bizlere saldırdılar ama yılmadık ve gün geçtikçe büyüdük ve büyüyoruz. Her geçen gün bu mücadeleye katılım daha da büyüyor. Bu kentte yıllardır özel politikalar yürüterek mücadelemizi hedef aldılar. Ama bu halk 8 yıl değil, yüzyıllardır bu zulme karşı boyun eğmedi ve eğmeyecektir. Bizler büyük bedeller verdik. Ama bu zulme teslim olacak tek bir arkadaşımız bile yok. Bizler güçlüyüz, bizler inançlıyız. 8.yılımız tüm halkımıza hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

‘HDP DEMOKRASİNİN SESİDİR’

HDP’li vekil Hüseyin Kaçmaz da zulme karşı direnişin yıllardan beri sürdürüldüğüne vurgu yaparak, şunları söyledi: “Hiç bir özgürlük bedelsiz alınmamıştır. Bugün İmralı'da Ortadoğu'nun çözümü için büyük bir mücadele veriliyor. Sadece Kürt halkının özgürlüğü için değil, Ortadoğu halklarının barışı için mücadele veriliyor. HDP, bu ideolojinin yaratımıdır. HDP bütün halkların, kadınların, ezilenin, demokrasinin sesidir. Demokrasi, özgürlük mücadelesi veren her bir birey şuanda HDP saflarında yer alıyor. Belki onlar, 'bizler bu halkı zulme alıştıracağız' diyebilirler. Ama bu halka sözümüz var; bizler bu mücadeleyi zafere ulaştırana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.” 

Şölen çekilen halaylarla son buldu.

MARDİN

Mardin’de birçok ilçede etkinlikler düzenlendi. Derik, Nusaybin ve Kızıltepe’de HDP Sözcüsü Ebru Günay ve Milletvekili Pero Dündar’ın katılımıyla gerçekleştirilen esnaf ziyaretlerinde çiçekler dağıtıldı. Halkın yoğun ilgi gösterdiği HDP’liler, ziyaretlerinde Türkiye siyasetinde belirleyici olmaya devam edeceklerinin mesajını verdi.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yıldız oğuz - 2 hafta önce
✌️✌️✌️✌️✌️✌️✌️✌️✌️✌️