HDP'li Önlü: Bizden selamı kesenler bile bu katliamın etrafında kenetlendiler

HDP'li Alican Önlü, 'Aslında Deniz'in hikayesi Kürdün hikayesi, mücadelesi, yaşadığıdır. Bu mücadelenin her aşamasını, her eziyetini çekmiştir' dedi.

HDP'li Önlü: Bizden selamı kesenler bile bu katliamın etrafında kenetlendiler
22 Haziran 2021 Salı 16:25

banner255

HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, ARTI TV canlı yayınında HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik saldırıyı ve fail Onur Gencer’in 24 saatte tutuklanmasını değerlendirdi.

'BU AŞAMA AŞAMA GELİŞEN BİR KATLİAM'

"İl binamızın önünde polis ablukası değil, karakol var. Bu karanlık bir olay değil, karanlık güçlerin yaptığı bir olay. Artık o kadar ırkçı, faşist ve cihatçı bir karakter kazandılar ki kendilerini hiçbir şekilde gizleme gereği duymuyorlar. Bizim 'Katil yok, katiller var' ve 'Provokasyon değil siyasi cinayet' sözlerimizi çok erken doğruladılar, kendilerini deşifre ettiler" diyen Önlü, "MHP lideri Bahçeli'nin bugün yaptığı konuşmasındaki dilin uzun süredir devam eden propagandanın devamı olduğunu söyleyen Önlü, "Bu aşama aşama gelişen bir katliam, siyasi cinayettir" dedi. 

'BU KÜRDE KARŞI POLİTİKADIR'

Önlü, "Bu cinayeti tüm çıplaklığıyla gösteren iki fotoğraf var aslında. Sağlık Bakanlığı'na bağlı birimde çalışıyor deniliyor. Geçmişte de Esedullah timleri, JİTEM, kontrgerilla devletin bünyesinde çete ve katil haline getirildiler. Bu kişi de bir devlet memuru olarak görev yapıyordu. Diğeri ise bu karşı kliğin Kürde karşı düşmanlığının hangi boyutta olduğunu Rojava'da düşmanlığın sürdürülmesi gösteriyor. Deniliyor ki bu vahşi bir kişidir. Hayır, bu bir politikadır. Daha önce defalarca yaşandı. Bu Kürde karşı politikadır" diyerek şu ifadeleri kullandı:

'DENİZ'İN HİKAYESİ KÜRDÜN HİKAYESİ, MÜCADELESİ, YAŞADIĞIDIR'

"Katilin gizlendiği yer neresi çıkıyor? Valinin yönetim kurluu başkanı olduğu otel çıkıyor. Bu kişiyi 24 saat içerisinde tutuklamaları aslında bir şeylerin itirafıdır. Bu katliamı gerçekleştiren sadece o kişi değil ki? Faili o değil. Bütün olarak bir yapı, bir politika. İzmir'in seçilmesi, Deniz'in seçilmesi. Aslında Deniz'in hikayesi Kürdün hikayesi, mücadelesi, yaşadığıdır. Çocukluğundan beri bu mücadelenin içindedir. Bu mücadelenin her aşamasını, her eziyetini çekmiştir. O katilin insanlıktan çıkmış hali aslında karşı gücün bizatihi kendisidir. Deniz de bizatihi Kürdün kendisidir. Mücadele eden kadınların, demokrasi güçlerinin kendisidir. Bu katliamdan sonra hedeflenen şeye ulaşılmamıştır. Bizim üzerimizden muhalefeti ve toplumu korkutarak şekillendirmek istiyorlar. Ama bırakın korkutmayı, ilçe binalarımız 24 saat açık hale geldi. Bu bir cevaptır. Bizden selamı kesenler bile bu katliamın etrafında kenetlendiler. Ama bu yetmez. Bu katliam artık bir demokrasi ittifakının toplumsallaşmasının zamanının geldiğini gösterdi." 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.