HDP'li Günay: Kürtlerin demokratik kazanımlarının tasfiyesiyle sadece Kürt siyaseti kaybetmeyecektir

HDP Sözcüsü Ebru Günay, gerçekleştirdiği basın toplantısında Öcalan üzerindeki tecrit ve Kürt karşıtı politikalarına karşı demokratik Türkiye kamuoyunu ortak mücadeleye davet etti.

HDP'li Günay: Kürtlerin demokratik kazanımlarının tasfiyesiyle sadece Kürt siyaseti kaybetmeyecektir
29 Nisan 2021 Perşembe 14:27

banner225

HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, Kürt meselesinde çözümsüzlüğün ve Öcalan üzerindeki tecritin tehlikeli bir boyuta ulaştığının altını çizdiği konuşmasında, "Kürt meselesinin içine sürüklendiği çözümsüzlük düzeyi ve buna bağlı olarak Öcalan üzerindeki tecrit ve işkence sisteminin boyutları, sadece kabul edilemez değil tehlikeli bir hal almıştır artık. Oy uğruna AKP ve MHP’nin Kürt karşıtı soykırım siyasetine onay verenler bilmelidir ki, Kürtlerin demokratik kazanımlarının tasfiyesiyle sadece demokratik Kürt siyaseti kaybetmeyecektir. Kürt halkı ve Öcalan üzerindeki tasfiye, kayyım ve tecrit politikası; demokratik Kürt direnişini kırarsa, bütün ülke tek adam rejiminin sorunsuz at koşturduğu bir alana dönüşecektir" dedi. 

Halkların Demokratik Partisi Sözcüsü Ebru Günay HDP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde sürdürülen katı tecridin yol açtığı sorunlarına değinen ve ilgili çevrelerin bu konudaki “gayri ciddi” yaklaşımlarını eleştiren Günay, "Öcalan, ortaya koyduğu demokratik çözüm perspektifiyle sadece iktidarın değil bütün inkarcı, şoven ve katı milliyetçi anlayışların hedefindedir" dedi. 

'TÜRKİYE'NİN SORUNLARI HER GEÇEN GÜN DAHA DA AĞIRLAŞIYOR'

Türkiye'nin toplumsal sorunlarının gün geçtikçe daha fazla ağırlaştığının altını çizen Günay, "Herkesin, hepimizin bildiği ve çok yakından takip ettiği gibi maalesef ki Türkiye’nin siyasal, toplumsal, ekonomik sorunları her geçen gün daha da ağırlaşıyor. Bu iktidar zihniyeti sorun üretiyor, mutlak iktidarını sürdürmek için ülkeyi ateşe atıyor, uçuruma sürüklüyor ve bu tabloyu bir kader gibi dayatmaya, halklarımızı bu sorunlarla yaşamaya mahkûm etmeye çalışıyor. Türkiye’de demokrasi, hukuk, insan hak ve özgürlükleri büyük bir saldırı altında. Sendikaların, ilgili çevrelerin, meslek örgütlerinin ve bizlerin yıllardır işaret ettiği hakikat artık uluslararası kurumlar tarafından da raporlanıyor" dei.

'YOKSULLUK VE İŞSİZLİK BAŞAT SORUN HALİNE GELDİ'

Uluslararası kuruluşların raporlarına yansıyan verileri söyleyen Günay şöyle konuştu: 

"En son dünya bankası, IMF gibi kuruluşların raporunda da açık bir şekilde ortaya konulduğu üzere açlık, yoksulluk, işsizlik toplum için başat ve can yakıcı bir sorun olarak varlığını sürdürüyor. Halklarımız yoksullaşırken, milyonlarca insan işsiz, aç ve açıkta kalırken, bir avuç iktidar yandaşı, servetlerine servet katıyor, haksız kazanç elde ediyor. Ülkenin zenginlikleri aile şirketi mantığı ile iktidar ve yandaşlarına peşkeş çekiliyor. Yandaşa saraylar saltanatlar, yoksullaşan halka da patates, soğan çuvalları dağıtılıyor. Pandemi koşullarında toplumumuz, ölüm ile açlık arasındaki ikileme sürükleniyor."

'ÇOCUKLARIMIZ ÖLÜYOR...'

AKP iktidarının Kürt meselesinde çözümsüzlüğü dayattığını ve savaştan beslendiğini vurgulayan Günay sözlerine şöyle devam etti: 

"Hepsinden önemlisi de, içeride dışarıda topluma savaş dayatılıyor; çocuklarımız ölüyor. İnsanlarımız hayatını kaybediyor. İktidar bu tabloyu normalleştirmek için Kürt sorununda çözümsüzlüğü dayatıyor, savaştan besleniyor. 40 yıldır sorunu büyüten sınır ötesi operasyonlar yeni bir şeymiş gibi, çözümmüş gibi pazarlanıyor tekrardan. Kendisinden olmayan, kendisi gibi düşünmeyen herkese bir etiket gibi yapıştırdığı “terör” kavramıyla ömrünü uzatmaya çalışıyor. Bunun için Kürt sorununun sürmesini, sürdürülmesini, insanların hayatını kaybetmesini, cenazeler üzerinden siyaset yapmayı bir iktidar bekası olarak görüyor. Yine bunun ilk adımı olarak tecridi bir rejim olarak bütün ülkeye dayatıyorlar."

'KÖTÜLÜK SIRADANLAŞMAYA BAŞLADI'

Biz başından beri Kürt sorununda dayatılan çözümsüzlüğün ve tecridin Türkiye halklarına verdiği zarar konusunda uyarılarda bulunduk, dilimiz döndüğünce bunu anlatmaya çalıştık. Demokrasinin, hak ve özgürlüklerin olmadığı bir ülkede ekmeğin de, huzurun da mümkün olmayacağına işaret ettik. Evet arkadaşlar; ne yazık ki bu uyarılarımız yeterince dikkate alınmadı; her şeyi sıradanlaştıran, olağan karşılayan son derece gayri ciddi, lakayt bir akıl tutulmasıyla karşı karşıyayız. 

'KÖTÜLÜKLERİN KAYNAĞINI KURUTMAK HEPİMİZİN GÖREVİ'

Türkiye'nin demokratik kamuoyunu ve Kürt halkını ortak zeminde mücadeleye çağıran Günay sözlerine şöyle devam etti: 

"Yaşanan bu vahim tablo karşısında, demokratik cumhuriyet seçeneğinde buluşmak isteyenlerin elinde tek bir ölçü var: Hukuk herkes için ve herkese adalet! İktidarın ürettiği bu kötülüklerin kaynağını kurutmak demokrasi güçlerinin ve hepimizin görevidir. 

'KÜRT HALKININ DEMOKRATİK İRADESİNE SAVAŞ AÇAN BU ANLAYIŞA DUR DEMEYE DAVET EDİYORUZ'

Her meseleyi ve gelişmeyi kendisini ayakta tutmanın ve ömrünü uzatmanın aracı haline getiren bu iktidar oyunlarını hep birlikte bozmak zorundayız. Mevcut rejim, bütün günahlarını en fazla Kürt sorununun çözümsüzlüğü üzerinden örtbas edeceğini düşünüyor ve buna inanıyor. Biz bu tablo karşısında her ilgili çevrenin, mevcut gidişattan rahatsız olan her kesimin ciddiyetle, meselelerin birbiriyle ilişkisini doğru bir şekilde ele alması gerektiğini düşünüyoruz. Demokratik muhalif her güç ve her çevre, Kürt halkının demokratik iradesine savaş açan ve bu savaş siyasetiyle herkesi adeta kurşun asker misali arkasına dizmeye çalışan bu anlayışa dur demeye davet ediyoruz. 

İkinci yüzyılına girerken, tarihsel sorunlarını çözememiş Türkiye, demokratik Türkiye değil, tekçi rejimin topluma yaşam şansı tanımadığı Türkiye olacaktır. Tek adam siyasetine mahkum olmuş Türkiye, her kaynağı, zenginliği sermaye düzenine peşkeş çekilmiş, bağımlı bir Türkiye’dir. 

'CUMHURİYET, KÜRT MESELESİNİ ÇÖZMEDEN BAĞIMLILIKTAN KURTULAMAYACAKTIR

Cumhuriyet, Kürt meselesini çözmeden dün olduğu gibi bugün de gelecekte de uluslararası bu sömürü düzenine daha fazla bağımlı olmaktan kurtulamayacaktır. Kürt meselesinin demokratik çözümünü politik programına almayan partilerin, bırakalım bağımsızlıkçı olmasını, küresel emperyalizmin taşeronluğundan başka oynayacak rolleri maalesef yoktur.

Kürt sorununun çözümsüzlüğü ve onun üzerinden ortaya çıkan milliyetçi savaş siyaseti, doğa talanı, kadın katliamları, işsizlik, yoksulluk ve toplumsal değerlerimizin çürümesi gibi sonuçların en temel nedenlerinden biridir. 

'KÜRTLERİN DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK TALEPLERİ HALKLARIN DEMOKRATİK İRADESİYLE EN SAĞLIKLI ÇÖZÜMÜNÜ BULACAKTIR'

Kürt meselesi dış güçlerin karıştırdığı bir sorun değil, kendi içinde çözüm iradesi oluşturulmadıkça dış güçlere bağımlılığı artıran bir Türkiye meselesidir. Özetle bu toprakların yerleşik halklarından olan Kürtlerin demokrasi ve özgürlük talepleri, yine bu toprakların halklarının demokratik iradesiyle en sağlıklı çözümünü bulacaktır; buna inancımız tamdır. Partimizin varlık gerekçelerinden birisi de budur. Aklıselim ve Türkiye halklarının çıkarını düşünen her siyaset, bu gerçekçi zeminde ortaklaşmak zorundadır. 

'KÜRT MESELESİ PARTİLER ÜSTÜDÜR'

Bu yönüyle Kürt meselesi, partiler üstü bir meseledir ve partilerin dar ve güncel oy çıkarlarına kurban edilmeyecek kadar hayatidir. Kürt meselesini çözememiş bir Türkiye nefes alamaz bir Türkiye’dir. 

Yıllardır Kürt meselesini, Türkiye’yi zayıflatacak değil güçlendirecek bir Demokratik Cumhuriyet perspektifiyle ele alan Sayın Öcalan, ülkeyi her geçen gün daha fazla dışa bağımlı hale getiren bu iktidar tarafından mutlak tecrit altında tutulmaktadır. Oysa ki Öcalan, özellikle çözüm süreci de gösterdi ki Kürt meselesinin demokratik çözümü konusunda en reel ve en makul önerileri olan politik bir aktördür. 

'ÖCALAN, DİKTATÖRLÜK HEDEFİNE KARŞI EN ERKEN UYARILARI YAPAN AKTÖRDÜR'

Son yıllarda yaratılmak istenen algının aksine Sayın Öcalan, AKP’nin ve yaratılmak istenen tekçi sistemin kötülük düzeyi ve diktatörlük hedefi konusunda en erken uyarıları yapan ve bunun karşı politikasını oluşturan aktördür. Yoksa Erdoğan’ın iki dudağı arasında yönetilen bir ülkede tüm zamanların en katı, en hukuksuz en ahlaksız bir tecrit sisteminin içine alınır mıydı? 

Buradan açıkça belirtiyoruz: Öcalan, ortaya koyduğu demokratik çözüm perspektifiyle sadece iktidarın değil bütün inkarcı, şoven ve katı milliyetçi anlayışların hedefindedir. 

MİLLİYETÇİLİK ZEHİRİ

İktidara bu kadar kötülük yükleyenlerin İmralı ve Sayın Öcalan ile ilgili tutumlarda Erdoğan ve AKP siyasetiyle aynılaşmaları milliyetçi handikaplarının trajedisidir. Bize anti-emperyalizm konusunda akıl vermeye çalışanların, İmralı rejiminin bir emperyalizm projesi olduğu ve bu ülkenin başına örülen çorap olduğunu görmemeleri, siyasi öngörüsüzlüklerinden değil olsa olsa milliyetçilik zehriyle zehirlenmiş olmalarından kaynaklanıyor. 

'BU ÜLKEYE EN BÜYÜK KÖTÜLÜĞÜ YAPANLAR...'

Kürt meselesinin doğrudan temel muhataplarından birisi olan Öcalan’ı bu meselenin demokratik çözümünden ayrı ele alan ve düşman hukukunu savunanlar, bu ülkeye en büyük kötülüğü yapmaktadırlar. 

'ÖCALAN ÇÖZÜM KONUSUNDA TEMEL AKTÖRDÜR'

Öcalan, sadece hukuki hakları tesis edilmesi gereken bir mahpus değil Kürt meselesinin demokratik çözümünde ve dolayısıyla Demokratik Cumhuriyet inşasında dikkate alınması gereken temel politik aktörlerdendir.

'KÜRT SORUNUNDA ÇÖZÜMSÜZLÜK TEHLİKELİ BİR HAL ALMIŞTIR'

Kürt meselesinin içine sürüklendiği çözümsüzlük düzeyi ve buna bağlı olarak Öcalan üzerindeki tecrit ve işkence sisteminin boyutları, sadece kabul edilemez değil tehlikeli bir hal almıştır artık. Oy uğruna AKP ve MHP’nin Kürt karşıtı soykırım siyasetine onay verenler bilmelidir ki, Kürtlerin demokratik kazanımlarının tasfiyesiyle sadece demokratik Kürt siyaseti kaybetmeyecektir. Kürt halkı ve Öcalan üzerindeki tasfiye, kayyım ve tecrit politikası; demokratik Kürt direnişini kırarsa, bütün ülke tek adam rejiminin sorunsuz at koşturduğu bir alana dönüşecektir. 

'KÜRT HALKININ ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİYLE, TÜRKİYE HALKININ DEMOKRASİ MÜCADELESİ ORTAK'

Tarih, Kürt halkının özgürlük mücadelesiyle Türkiye halklarının demokrasi mücadelesini hiçbir zaman birbirine bu kadar mecbur bırakmadı ve kaderlerini bu kadar ortaklaştırmadı. Dolayısıyla bugün İmralı tecrit ve işkence sistemi karşısında demokratik tepki göstermek ortak demokratik geleceğimize sahip çıkmak demektir. İmralı’da hukukun tesis edilmesinin mücadelesini vermek, ülkenin hukuk rayına tekrar sokulmasının da mücadelesi olacaktır. 

Kardeşi Mehmet Öcalan ile yaptığı telefon görüşmesinin, sadece hayatına dair haberlerin çıkması üzerine yaptırılmasının tehlikelerine işaret eden Öcalan’ın çağrısı da Kürt halkının yanı sıra Türkiye halklarına ve demokrasi güçlerinedir. 

Sayın Öcalan’ın mesajı çok nettir: yaptırılan telefon görüşmesi korsan bir görüşmedir. Tıpkı son çözüm sürecinin inkar edilmesinde ve gerçeklerin ters yüz edildiği Kobanî davasında görüldüğü gibi bu korsanlık oyununa her gelindiğinde hukuk zemininden çıkılacak ve bir komplo, bir darbe zeminine girilecektir. 

'BÜTÜN TOPLUMA FAŞİZMİ DAYATAN BİR İKTİDARLA KARŞI KARŞIYAYIZ'

Bir korsan rejim olarak inşa edilen İmralı’da bugün bu korsanlığın derinleştiğini ve Ada’nın bir hukuk-politik kırım mekânı haline getirildiğini görüyoruz. Hukuk zaten İmralı adasında egemen siyasetin bir aracıydı, gelinen aşamada ise gizleme, örtme gereği bile duyulmadan politik bir infaz rejiminin en hoyratça yöntemlerle geliştirildiğini görüyoruz. Sadece İmralı’da değil, bütün topluma kendisini açık faşizm olarak dayatan bir iktidar gerçeğiyle karşı karşıyayız.

İktidar, Kürt halkının örgütlü mücadelesini tasfiye etmeden kendisini kalıcılaştıramayacağının son derece farkında ve tüm hamlelerini buna göre yapıyor. Sayın Öcalan ve Kürt halkı üzerinden yürütülen politikalar çok tehlikelidir ve iktidarı uyarıyoruz. Öcalan, gerek kendisinin ve gerekse Kürt meselesinin hukuk dışı ve iktidarın politik çıkarlarının öncelendiği bir düzlemde tutulmasının tehlikelerine işaret ediyor.

'ÖCALAN HERKESİ CİDDİYETE DAVET EDİYOR'

Aslında Öcalan her kesimi ciddiyete davet ediyor. Böylesi bir tarihsel soruna bu kadar basit ve güncel çıkarlar temelinde yaklaşmanın herkese kaybettireceğinin ısrarla altını çiziyor ki, gelişmeler de her seferinde bu uyarıları doğruluyor. 

'İMRALI, İKTİDARIN KOMPLOCU VE DARBECİ POLİTİKASININ MERKEZİ OLMUŞTUR'

Gelinen aşamada İmralı’da hukuk, insanlık değerleri ve demokratik normlar bütünüyle askıya alınmış ve İmralı adası, iktidarın komplocu ve darbeci politikasının merkezi olmuştur. İmralı ada hapishanesi, bu komplocu ve darbeci rejimden kurtarılmadıkça ne Kürt sorunu çözülecek ne de Türkiye demokrasisi komplolar ve darbeler rejiminden kurtulacaktır. Asgari demokratik standartlarda buluşan ve AKP/MHP ortaklığının karşısında olan her siyasal yapı ya da güç, her türden değeri kendi çıkarları için iğdiş eden bu iktidar karşısında İmralı rejimine daha ilkeli yaklaşmak zorundadır. Bu kadar şaibeli bir iktidarın İmralı’da yarattığı şaibelere teşne olan kimi çevrelerin, güncel siyasetin pragmatist sularında yüzmektense Öcalan üzerindeki hukuksuzlukların ortadan kaldırılmasına dair asgari demokratik tavırları bile faşizmin geriletilmesinde önemli katkılar sunacaktır. 

'MESELELERE YENİ BİR GÖZLE BAKMAYA İHTİYACIMIZ VAR'

Bu kötülük ittifakı karşısında ezberleri terk etmeye, meselelere yeni bir gözle bakma sorumluluğumuz var. AKP/MHP iktidarının coğrafyanın bütününe dayattığı savaş politikası karşısında Öcalan’ın yıllarca büyük emekle örmeye çalıştığı toplumsal barış mücadelesinin, faşizme karşı mücadeleyle; Kürt meselesinin çözümsüzlüğünün yoksulluk, ekolojik tahribatlar ve kadın katliamlarıyla ilişkisini daha güçlü kuran, bunun ortak programını ve pratik birlikteliğini daha fazla büyüten bir yaklaşıma ihtiyacımız var. 

'SIRADAN YAKLAŞIMLARI KABUL ETMİYORUZ'

Biz HDP olarak İmralı tecridine başta olmak üzere dayatılan hiçbir sıradan yaklaşımı, ciddiyetsizliği asla kabul etmiyoruz. Muhalefetin görevi sorunlara alışmak, normal karşılamak değil, çözmektir. Biz, topluma açlık ve sefalet, kendilerine saraylar saltanatlar reva gören yaklaşımı, buna örtü yaptıkları savaş siyasetlerine alışmayacağız. Bize dayatılan bütün toplumsal sorunları aşmaya ve çözmeye gücümüz var. 

ÜÇÜNCÜ YOL DİRENİŞİ

İlgili herkesi de bu ciddiyetle meselelere yaklaşmaya; tüm demokrasi güçlerini ve yurttaşları her türden tekçiliği, milliyetçiliği ve eşitsizliği reddeden bir üçüncü yol direnişi ve inşasını önüne koyan bir toplumsal siyasal mücadelede buluşmaya çağırıyoruz. Kürt halkı ve vicdan sahibi Türkiye demokrasi güçleri bu düşmanca politikayı ve tecridi kabul etmiyor ve etmediğini her koşulda gösterecektir.  

'1 MAYIS'TA ALANLARDAYIZ' 

Açıklamayı yaptığımız saatlerde partimizin de aralarında bulunduğu emek ve demokrasi güçleri Taksim Kazancı yokuşunda 1 Mayıs anması gerçekleştiriyorlar. Yarın emek ve demokrasi güçlerinin temsilcileri ile bizler de Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs etkinliklerine katılacağız. Bugün aynı zamanda bütün il ve ilçe örgütlerimizde 1 Mayıs etkinlikleri yapılıyor. Buradan tüm emekçilerin, işçilerin 1 Mayıs’ını kutluyorum." 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.