HDP Kadıköy'deki infazı Meclis'e taşıdı: Mobesenin hard diskleri incelendi mi?

Polis Çetin Kaya'yı 'dur' ihtarına uymadığı iddiasıyla öldürmüştü.

HDP Kadıköy'deki infazı Meclis'e taşıdı: Mobesenin hard diskleri incelendi mi?
02 Aralık 2021 Perşembe 13:18

banner255

İstanbul'un Kadıköy ilçesinde Çetin Kaya'nın elleri kelepçeli halde ensesinden vurulmuş birşekilde öldürülmesi olayı için Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verildi.

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Çetin Kaya'nın 30 Kasım akşamı saat 22.00 sıralarında Kadıköy Göztepe Fahrettin Kerim Gökay Caddesi'nde polisin dur ihtarına uymadığı iddiası ile polis tarafından öldürüldüğünü belirtti. Ersoy, Çetin Kaya'nın ters kelepçe takıldıktan sonra yakın mesafeden ensesinden vurulduğunu ve öldürüldüğü sırada ise polisin fail olduğu pek çok dosyada olduğu gibi “mobeselerin kayıt almadığını" vurgulayarak, bu olayın üstünün örtülmemesi için takipçi olacaklarını söyledi. 

Ersoy, “Polis şiddetinin artması, şiddet uygulayan polislerin değil şiddete uğrayan yurttaşların yargılanması, aracından indirilen silahsız yurttaşa üstelik ters kelepçe takılması sonrasında yakın mesafeden ateş edilmesi kabul edilemez” dedi. 

Ersoy, olaya ilişkin hazırladığı soru önergesinde Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:

"1.Çetin Kaya isimli yurttaş, silahsız olarak ters kelepçe ile gözaltına alındıktan sonra, neden yakın mesafeden ateş edilerek öldürülmüştür? 

2.Emniyet mensubu polislerin görevi yargısız infaz yapmak mıdır? 

3.Olay anında Mobese kayıtları incelenmiş midir? Kayıtların silindiği haberleri hakkında herhangi bir inceleme başlatılmış mıdır? Hard disklere el konulup emniyet dışında tarafsız bir kurumun incelemesine sunulmuş mudur?

4.Mobese kaydı alınmamış ise sistemi devre dışı tutan memurlar hakkında idari işlem yapılmış mıdır?

5.Polisin fail olduğu dosyaların neredeyse tamamında Mobese ve karakol kamera kayıtlarının olmaması bir tesadüf müdür?"


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.