HDP, iktidarın karnesini açıkladı

Kovid-19 sürecinde gençlerin karşı karşıya kaldıkları sorunlara dair yaptıkları toplantıda "2020 İktidar Karnesi"ni açıklayan HDP Gençlik Meclisi, iktidarın irade gaspı, yolsuzluk, kadına yönelik şiddet, polis şiddeti derslerinden “100” puan aldığını belirtti.

HDP, iktidarın karnesini açıkladı
27 Mayıs 2020 Çarşamba 14:07

banner255

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi, partilerinin Diyarbakır İl Örgütü binasında düzenledikleri basın toplantısı ile pandemi sürecinde gençlerin yaşadıkları sorunları açıkladı. HDP Gençlik Meclisi üyelerinin yanı sıra HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ da açıklamaya katıldı.

‘BECERİKSİZLİKLERİ İLE SALGIN YAYILDI’

HDP Gençlik Meclisi Yürütme Kurulu üyesi Metin Yılmaz, bilim ve teknolojinin geldiği aşamaya rağmen salgına çözüm bulunamamış olmasını düşündürücü bulduklarını söyledi. Türkiye’de pandemi sürecinin daha vahim ilerlediğine dikkati çeken Yılmaz, iktidarın salgın konusunda “başarı” hikayeleri yaratmaya, doğrudan sorumlusu olduğu can kayıplarını gizlemeye çalıştığını, "beceriksizliği" ile salgının yayıldığını ifade etti.

İktidarın salgını fırsata çevirerek, infaz düzenlemesi ile kendi yandaşlarını serbest bıraktığına değinen Yılmaz, “İktidar gibi düşünmeyen herkesi hedef haline getirecek adımlar atıldı, binlerce insan virüsün kol gezdiği cezaevlerinde ölüme mahkum edildi. Hatta birkaç gün önce kadına yönelik şiddete karşı mücadele eden kadın aktivistleri, faşist AKP-MHP iktidarı tarafından hukuksuzca tutuklanmıştır” diye konuştu. 

‘SÜREÇ EN ÇOK GENÇLER ETKİLEDİ’

İktidarın uygulamaları ve izlediği politikaların bu süreçte en çok gençleri etkilediğine vurgu yapan Yılmaz, “Saray rejimi 20 yıllık iktidarı boyunca gençleri sindirmeye, vasıfsız kılmaya, a-politize etmeye çalışmıştır. Her geçen yıl artan faşizmin hedefinde toplumun en dinamik gücü olan gençler yer almaktadır. Gençlere geleceksizlik, umutsuzluk dayatılmaktadır. Koronavirüsün yayıldığı bir dönemde gençler için zaten zor olan yaşam koşulları daha da zorlaştırılmıştır. Artan politik baskılar, ideolojik saldırılar, eğitim alanındaki sorunlar, işsizlik, yoksulluk, taciz, tecavüz ve istismar gibi sorunlar büyüyerek gençlerin hayatını hedeflemektedir” değerlendirmesinde bulundu. 

‘EĞİTİM HAKKI GASP EDİLDİ’

İktidarın uzaktan eğitim sistemini de "başarısızlıkla sonuçlanan bir sistem" şeklinde yorumlayan  Yılmaz, “Alt yapı sorunları çözülmeden uzaktan eğitim sürecine geçilmesiyle milyonlarca gencin eğitim hakkı gasp edilmiştir. Bu sisteme giriş yapabilmek için internet ve bilgisayar gerekmektedir fakat milyonlarca öğrenci bu imkanlardan yoksundur ve sisteme giriş yapamamaktadır. Özellikle Kürdistan’da bulunan milyonlarca öğrencinin sisteme hiç giriş yapmadığı tespit edilmiştir” ifadelerini kullandı. Yılmaz, benzer sorundan kaynaklı milyonlarca üniversite öğrencisinin de mağdur edildiğini söyledi.

‘YÜZDE 63’ÜNDE İNTERNET YOK’

Yapılan bazı araştırmalara göre, lisans öğrencilerinin yüzde 63’ünün evinde internet bağlantısı bulunmadığını dile getiren Yılmaz, öğrencilerin yaşadıkları mağduriyetleri ise şu şekilde sıraladı: “Öğrencilerin üçte birinin bilgisayar veya tableti yoktur. Araştırmaya katılan öğrencilerin dörtte biri internetlerinin veya bilgisayarlarının olmaması nedeniyle eğitimlerini sürdüremediklerini ifade etmişlerdir. Lisans öğrencilerinin, salgın sürecinde üniversite yönetimlerinden ve özellikle dijital içerik/öğretim materyallerden memnuniyetsizlik duyduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca 18 bin lisans öğrencisiyle yapılan bir araştırmaya göre de; öğrencilerin yüzde 66’sının interneti olmadığı, yüzde 63’ünün de bilgisayar/tableti bulunmadığını ortaya çıkmıştır.”

İŞSİZLİK VE GENÇLER

Türkiye’de yaşanan ekonomik krizden de en çok etkilenen kesimin gençler olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Bugün Türkiye’de her 3 gençten biri işsizdir, gençlerdeki işsizlik oranı yüzde 25’i geçmiştir. Pandemi süreci ile beraber bu oranın neredeyse 2 katına çıkacağı tahmin edilmektedir. Çalışmakta olan milyonlarca genç ise açlık sınırının altında, güvencesiz ve sağlıksız koşullarda çalışmak zorundadır. Bu güvencesiz ve sağlıksız koşullarda çalışmak zorunda kalıp iş cinayetlerine kurban giden kişilerin çoğunluğunu gençler oluşturmaktadır. 2020 yılı işsizlik rakamlarına bakıldığında üniversite mezunu gençlik işsizlik oranı yüzde 32’dir. Sadece bu veri bile eğitim sisteminin çarpıklığı ve gençlerin yoksulluğa mahkum edildiğini göstermektedir” diye konuştu. 

112 GENÇ GÖZALTINA ALINDI

HDP’li belediyelere atanan kayyımların, öğrencilere verilen eğitim burslarını faizi ile geri istediklerine anımsatan Yılmaz, gençlere dönük gözaltı ve tutuklama operasyonlarına değindi. Yılmaz, “İktidar her alanda gençleri açlık ve işsizlikle terbiye etmeye çalışmaktadır. Pandemi sürecinde bile gençlere dönük baskı, tutuklama ve sindirme operasyonları hızını kesmemiştir. Gençlerin bir söz dahi kurmasına tahammül edemeyen iktidar sürekli saldırmaktadır. Bu süreçte sırf düşüncelerini sosyal medya üzerinden ifade ettikleri için 433 kişi gözaltına alınmıştır ve bunların çoğunluğunu gençler oluşturmaktadır. Salgın boyunca Van’da 60, İstanbul’da 47, Muş’ta 4, Ağrı’da 1 genç gözaltına alınmıştır. HDP PM üyesi ve HDP Gençlik Meclisi Yürütme üyesi Büşra Kuyun, Van’da polis olduğunu iddia eden kişiler tarafında kaçırılmış ve tehdit edilmiştir. Bu süreçte çıkarılan ayrımcı infaz yasası siyasi mahpuslar cezaevlerinde ölüme mahkum edilmiştir” dedi.

GENÇ HASTA MAHPUSLAR

Cezaevlerinde kalamayacak durumda olan çok sayıda genç hasta tutuklunun olduğunu söyleyen Yılmaz, “20 yaşında kanser ve KOAH hastası olan Berfin Doğan, bu hasta mahpuslardan sadece biridir. Muhalif gençlere özellikle HDP Gençlik Meclislerine dönük bu yönlü kindar saldırıların kabul edilebilir bir tarafı yoktur” diye konuştu. 

‘MÜCADELEMİZİ YÜKSELTECEĞİZ’

AKP’nin salgın sürecinde "kendi iktidarını ve faşist politikalarını kalıcı hale getirmeye" çabaladığını belirten Yılmaz, şöyle devam etti: “İktidar başta gençler olmak üzere tüm toplumun sağlığını ve geleceğini hiçe saymaktadır. AKP-MHP faşist bloğu gençler ve toplum için virüsten daha tehlikeli bir konuma gelmiştir, bizler için asıl virüs bu zihniyetin ta kendisidir. Yıllardır toplumu ve gençleri zehirleyen bu anlayış, açlığın, yoksulluğun, asimilasyonun, yozlaştırmanın asıl kaynağıdır. Bizler, toplumu asıl virüs olan bu zihniyetten arındırmak için örgütlü mücadelemizi yükselterek devam ettireceğimizi bir kez daha vurguluyoruz."

İKTİDAR SINIFTA KALDI

HDP’li Dersim Dağ ise, 2020 yılının “İktidar Karnesi”ni paylaştı. Dağ, iktidarın eğitim, kadın, toplumsal eşitlik, demokrasi, hukuk, adalet toplumsal dayanışma, sendikal hak ve özgürlüklere yaklaşım, ekonomi ve insani değerlere saygı derslerinden “0” aldığını, irade gaspı, yolsuzluk, kadına yönelik şiddet, polis şiddeti derslerinden ise “100” puan aldığını belirtti. Dağ, AKP iktidarının bu yıl yine sınıfta kaldığını söyledi.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.