HDP, Güven ve Farisoğulları için AYM’ye gidiyor: Paralel anayasa var

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın milletvekilliklerinin düşürülme kararının iptali ve iadesi için Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını açıkladı.

HDP, Güven ve Farisoğulları için AYM’ye gidiyor: Paralel anayasa var
10 Haziran 2020 Çarşamba 15:04

banner255

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan’ın yemin töreninde yaptığı konuşmaya işaret eden Oluç, “Konuşmada iki önemli veri sundu. Bunlardan bir tanesi 2019 yılında 43 bin civarında kişisel başvuru yapıldı ve bu başvuruların yaklaşık 40 bini sonuçlandı dedi. Bireysel başvuruyu uygulayan hiçbir ülkede bizim kadar başvuru yapılmıyor dedi. Neden acaba? Çünkü bu başvuruların ve verilen kararların yarıdan fazlasının da adil yargılanma hakkına ilişkin olduğunu söyledi AYM Başkanı Zühtü Arslan” dedi.

PARALEL ANAYASA VAR’

Türkiye’de yargıda çok büyük sorun yaşandığına dikkat çeken Oluç, AYM Başkanı’nın açıklamalarının yargıda tuzun koktuğunu gösterdiğini dile getirdi. Oluç, HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları ile CHP’li Enis Berberoğlu’nun milletvekilliklerinin düşürülmesini ve kayyım atamalarını değerlendiren Oluç, şöyle devam etti: “Demokratik hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasına dair bütün uygulamalar bunun göstergesidir. Bu anayasa uygulanmıyor ama bir paralel anayasa var. Sarayın bir paralel anayasası var. O anayasa uygulanıyor. Yani hukukun üstünlüğü değil, üstünlerin hukukunun geçerli olduğu bir paralel anayasa uygulanıyor. AYM başkanının söyledikleri buna dair çok önemli veriler sunuyor. Bu konuda AYM’ye 2 çağrı yapmak istiyoruz. AYM hukukun üstünlüğü, evrensel, demokratik hukuk ilkelerine uygun davranılması Türkiye’nin imzaladığı uluslararası sözleşmelere, var olan anayasa ve uluslararası demokratik sözleşmeler doğrultusunda adım atılmalı, Sarayın paralel anayasası doğrultusunda adım atmamalıdır. Ama bir çağrımız da HSK'yedir. HSK'nin de aslında neye hizmet ettiği ortadadır. İkinci çağrımız orayadır. Hiç umutlu değiliz, bağımsız ve tarafsız davranacağız konusunda.”

AYM’YE BAŞVURU

Oluç, Güven ve Farisoğulları’nın Anayasa’ya aykırı bir şekilde milletvekilliklerinin düşürülmesi durumuna ilişkin AYM’ye başvuruda bulunacaklarını söyledi. Oluç, “Bizim tespitimize göre geçtiğimiz hafta atılan adım Anayasanın 2. 10. 13. 25. 26. 67. ve 83. maddelerine aykırıdır, TBMM İçtüzüğünün 133. maddesine aykırıdır. AİHS'in 10. 11. ve 12 . maddelerine aykırıdır. Biz bu nedenle demokratik iradenin çiğnenmesinden ulusal ve uluslararası mevzuat ve TBMM teammüllerine aykırılıktan dolayı, bu uygulamanın iptali ve milletvekilliklerinin iadesi için başvuru yapacağız” diye konuştu.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.