HDP Grup Başkanvekili Oluç ile Meclis Başkanvekili arasında 'kumpas' tartışması

HDP Grup Başkanvekili, Gergerlioğlu’nun gözaltına alınma sürecine değinirken, slogan atılmadığını belirterek, 'Hakkımızda sahte delillerle kumpas üretiliyor. Nerede? Meclis çatısında' dedi.

HDP Grup Başkanvekili Oluç ile Meclis Başkanvekili arasında 'kumpas' tartışması
23 Mart 2021 Salı 22:05

TBMM Genel Kurul Toplantısı’nda, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç’la, AKP’li TBMM Başkanvekili Sadi Süreyya Bilgiç arasında kumpas tartışması yaşandı. Oluç, Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun gözaltına alınma sürecine değinirken, iddia edildiği gibi slogan atılmadığını belirterek, “Meclis Başkanlığı böyle bir siyasi kumpasın parçası hâline gelebilir mi? Bizim hakkımızda sahte delillerle, uyduruk delillerle kumpas üretiliyor. Nerede? Meclis çatısında. Bakın, bu meselenin peşini bırakmayacağız ve bu meselenin açığa çıkarılması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Gözaltına alınma sürecinde yaşandığı iddia edilen slogan atma olayının tümüyle yalan olduğunu belirten Oluç, "Yalanın bu kadarı olabilir mi? Şimdi, Sayın Meclis Başkanı size sesleniyorum: Hani diyorsunuz ya ‘FETÖ'cü taktikler kullanılıyor’ diye. İşte, FETÖ'cü taktik budur. Mecliste sahte delil üretmek ve suç uydurmaktır. Kim yapıyor bunu? Kim yapıyor? Altında imzası var bu polis memurlarının. Şimdi, bu tutanak, bu sahte, uydurulmuş olan tutanağa bağlı olarak Meclis Başkanı açıklama yapıyor ve bu sloganın atıldığını iddia ediyor. Ya, böyle bir şey olabilir mi?” diye konuştu.

BİLGİÇ: İFADELER GERÇEĞİ YANSITMIYOR, KABUL ETMİYORUZ

Genel Kurulu yöneten TBMM Başkanvekili, AKP Isparta Milletvekili Sadi Süreyya Bilgiç ise Oluç’un sözlerini Meclis Başkanlığı olarak tümüyle reddettiklerini belirterek, “Başkanlığa yönelik olarak ‘suç uydurma, sahte delil üretme, FETÖ'cü taktik, kumpas’ gibi kullanmış olduğunuz bu ifadelerin hiçbir tanesi tarafımızdan kabul edilmemektedir ve gerçeği de yansıtmamaktadır” dedi.

BİLGİÇ: TBMM TARAFINDAN UYDURMA VİDEO SERVİS EDİLMEDİ

Milletvekilliği düşürülen Gergerlioğlu'nun Meclis dışına çıkmayarak, 17 Mart’tan itibaren birtakım eylemler gerçekleştirdiği, sosyal medya üzerinden açıklamalar yaptığını belirten Bilgiç, “Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına da bildirilen, iletilen husus tamamen budur. Dediğiniz gibi, TBMM tarafından hiçbir şekilde, herhangi bir şekilde uydurma bir videonun veyahut da başka bir şeyin servis edilmesi gibi bir husus da asla da söz konusu değildir. Onun için bu ifadelerinizi, kusura bakmayın, üzüntüyle karşıladığımızı ve…TBMM’ye yakışmadığını da bir kez daha buradan vurgulamak istiyorum” dedi.

ALTAY: TEZGAH KURULMUŞSA ÇOK AYIP. PARLAMENTO’NUN İTİBARI YERLE YEKSAN OLMUŞ OLUR

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay konuya ilişkin şunları söyledi: “Böyle bir şey yapılmamış da yapılmış gibi bir tutanak düzenlenerek HDP Grubuna bir ithamda bulunulmuşsa bu vahim ötesidir. Her iki halde de Parlamentonun itibarı yerle yeksan olmuş olur. Başkanım, ben şunu söylemek istiyorum: Ben var da diyemiyorum, yok da diyemiyorum ama bir şey söylüyorum, orta yerde bir iddia var, iddiayı dile getiren de Meclis’te grubu bulunan bir siyasi partinin Grup Başkanvekili. Meclis’in görevli polis memurları yanlış yapmaz mı? Herkes yanlış yapabilir. Eksik yapmaz mı? Herkes yapabilir. İddia o ki beş yıl önceki bir görüntü dün, bugün atılmış gibi yani Gergerlioğlu'nun kararından sonra yapılmış gibi eğer oraya böyle bir tezgah kurulmuşsa bu çok ayıp”. (ANKA)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.