HDP Eş Genel Başkanı Temelli: Kars HDP’ye yakışır

Miting ve buluşma startının verildiği Kars’ta konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Kars için yeni bir anlayışa ihtiyaç var. HDP Kars'a, Kars HDP’ye yakışır” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Temelli: Kars HDP’ye yakışır
01 Mart 2019 Cuma 17:20

banner255

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart yerel seçimlerinin miting ve halkla buluşma startını Kars’ta verdi. HDP Kars İl binası önüne yapılan halk buluşmasına, soğuk havaya rağmen çocuk, kadın, yaşlı, genç yüzlerce kişi katıldı. HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, kent girişinde HDP’nin Kars Belediyesi eşbaşkan adayları Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca’nın da aralarında bulunduğu onlarca araçlık bir konvoy tarafından karşılandı. Konvoy eşliğinde kent merkezinde giriş yapan konvoyu, il binası önünde toplanan halk slogan ve zılgıtlarla karşıladı.

‘GÜNEŞ DOĞUDAN DOĞAR’ 

Kürt, Türk, Azeri ve Terekeme yurttaşların katıldığı buluşmada sık sık “HDP ya me ye” sloganları atıldı. Halkı selamlayan eşbaşkan adaylarından Şevin Alaca, 31 Mart tarihinin Kars’ta tarih değiştireceğini söyleyerek, “Bizim ittifakımız halk ile kurulan ittifaktır. Biz halkımızla çalışmalarımızı sürdürüp, belediyi alacağız. Sonra da birlikte kentimizi yöneteceğiz” dedi. Alaca’nın ardından konuşan eşbaşkan adayı Ayhan Bilgen de, “1 Nisan’da Kars’a gelmek isteyenlere diyoruz ki şimdiden gelin, 1 Nisan’dan sonra yer kalmayabilir. Güneş doğudan doğar ve biz de buradan başlattık startımızı. Kars’ta partiler ister adaylarını çeksin, ister ittifak kursun ama bu deve bu köprüden geçmez” diye konuştu. 

 LEYLA GÜVEN’E SELAM

Alkış ve sloganlar eşliğinde konuşmasına başlayan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ise Kars’ın halkların bahçesi, kültürlerin bahçesi olduğunu söyledi. Kars halkının ayrıştırmalara, bölme çabalarına rağmen yan yana olduğunu belirten Temelli’nin konuşması söyle: “Buradan bir daha sesleniyoruz; demokratik cumhuriyeti kurana kadar yan yana olacağız. Dün Kars’ta kar vardı. Düğün salonu tutacaklardı ama valilik izin vermemiş. Bu halk ne valiler gördü. Ne yaparlarsa yapsınlar biz mücadelemizi devam ettireceğiz. Bu yoldan bundan sonra da vazgeçmeyeceğiz. Bugün adaletsizlik var, hukuksuzluk var. Bu hukuksuzluk, adaletsizlik son bulsun diye bedenini açlığa yatıranlar var. Burada Leyla Güven’e selamlarımızı gönderelim. Leyla Güven tam 114 gündür açlık grevinde, cezaevlerinde, Strasburg’da açlık grevinde. Tüm arkadaşlarımız bu demokrasi mücadelesine mücadele katıyorlar. 

TECRİDE SON VERİLMEDEN ADIM ATILMASI MÜMKÜN DEĞİL 

Bugün Türkiye’de hukuksuzluk varsa nedeni mutlak tecrittir. Bu mutlak tecride son verilmeden hukuk, adalet adına bir adım atılması mümkün değildir. Ne istiyoruz, arkadaşlarımız ne istiyor. Bu ülkenin hukuka uymasını istiyor. Sayın Öcalan’ın ailesi ve avukatları ile görüşmesini istiyorlar. Bu meşru bir taleptir. Bugün Adalet Bakanlığı, iktidar talepleri karşılanmalıdır. Buradan Adalet Bakanlığı’na, iktidara sesleniyorum, gereği neyse yerine getirilsin.

SEÇİMDEN ÖNCE KÜRT, SEÇİMDEN SONRA KURT OLURLAR

İnsan hakları konusu, adalet konusu siyasete alet edilemez. Hukuk, adalet için ne gerekliyse yapılması gereklidir. Bunun dışında yapılanlar kötülüktür. Bu kötülüğe hep birlikte dur diyelim. Adalet Bakanı dün diyor ki ‘hepimiz Kürtçe ninnilerle büyüdük’ diyor. Güzel ama bu sadece aklına seçim öncesi gelmesin. Seçim öncesi Kürt oluyor, seçimden sonra kurt oluyorlar. Bizler bir arada yaşama iradesini ortaya koymuşuz.

GİTMEK İSTEYEN BUYURSUN GİTSİN BİZ GİTMİYORUZ

Burası benim ülkem. Bu güzel ülke için siyaset yapıyoruz. Kürt halkı gibi erdemimizle siyaset yapıyoruz. Bu güzel ülke için siyaset yapıyoruz, erdemimizle siyaset yapıyoruz kimsenin hakkı değil bize erdem öğretmek. Bu erdem Kürt halkının 100 yıllık mücadelesinin sonucudur. Gitmek istiyorsanız buyurun gidin. Man Adası orada, New York’ta aldığınız dairelerinize gidin ama biz buradayız, burada da olmaya devam edeceğiz.

DERDE ÇÖZÜM YERİNE DERT KATTILAR

Bugün Kars’tan başladık. İlk adayımızı da Kars’ta açıkladık. İlk günden beri halkın içerisinde. İlk günden beri Kars’ın sorunları ile ilgileniyor, sorunlara çözüm arıyor Şevin Başkan ile. Şevin Başkan diyorum çünkü kazanacağız. Ayhan hoca ile Şevin Alaca çalışıyor. Kars’ta nereye gitseniz dert var. Mesele bu dertlere çözüm üretmektir. Onlar bu dertlere çözüm üretmek yerine derde dert katmışlar.

KARS HDP’YE YAKIŞIR

Kars için yeni bir anlayışa ihtiyaç var. Kars HDP’ye yakışır. Bunlar iktidara geldiklerin ne var ne yok sattılar. Bunlar halkın mallarını çarçur ettiler. Bu ülkede tarımı bitirdiler. Tarım adına bir şey kalmadı. Avrupa’dan demokrasi alacaklarına tarım ürünleri aldılar. Bugün hayvancılığı bitirdiler. Ülkeyi yoksullaştırdılar. Bu tarımı bitirenler, bu hale getirenler çıkmış çiftçiyi, esnafı suçlu hale getiriyorlar. Bu çektiklerimizin tek müsebbibi bu iktidardır. Bu iktidar gitmeden bu sorunlar çözülmez. Gelin hep birlikte bu sorunlarımızı çözelim. Gelin yerel demokrasi anlayışı ile çözelim. Bunu ancak biz çözebiliriz. Kars’ın sorunlarını birlikte çözeceğiz. İşsizliğe son vereceğiz, yoksulluğa son vereceğiz. Tanzim satış noktalarında halkı kuyruklara mahkum edenlere inat tüm yoksulluğu bitireceğiz.

KENDİNDEN OLANA BAŞKAN OLMAYANLARA DÜŞMAN

Bu ülkede bir cumhurbaşkanı var mı? Cumhurbaşkanı cumhurun başkanı olur, herkese eşit mesafede olur. Bunun yolu da kuvvetler ayrılığından geçer. Bugün cumhurbaşkanıyım diyen Erdoğan, AKP’nin başındadır. Sadece kendilerinden olanlara başkan, olmayanlara düşmandır. Bu ülkeyi bölüyor. Kendisine oy vermeyen herkesi ötekileştirmektedir. Onun için dedik ki bu sistemle yürünemez, bu sistem bir arada yaşama iradesine uygun değil. Biz ancak yerel demokrasi ile güçlendirilmiş parlamenter sistem ile bu sorunları aşabiliriz.

24 Haziran’dan bu yana bu sistemle yönetiliyoruz. Bundan kim memnun. Bir tek kişi var o da kendisi. Bir de küçük ortağı var. Beka diyorlar. Bu ülkeyi beka beka diye diye nereye getirdiler.

HALKIN İRADESİNİ YENİDEN İKTİDARA GETİRECEĞİZ

Bunlar iktidara gittiğinde bu ülkeye barış, huzur, demokrasi gelecek. Bu yüzden 31 Mart seçimleri çok önemli. 31 Mart’ta yerellerde iktidara gelerek halkın iradesini yeniden iktidara getirerek, kayyumları süpürüp atarak halkı yeniden iktidara getireceğiz. 

Kazanamadığımız yerlerde halkın iradesi iktidara gelene kadar var gücümüzle çalışacağız. 31 Mart’ta sandıklara, geleceğimize sahip çıkacağız ve bu ülkeyi kayyumlardan kurtaracağız. Bu faşistleri silip süpüreceğiz.

KARS’I BİZ KAZANACAĞIZ

Uzun zamandır birlikte çalıştık. Biliyoruz ki bizler yürürsek barış yolu açılır, tecrit son bulur ve ülke huzura kavuşur. Kentimizi de kendimizi de biz yöneteceğiz. Üreten biziz yöneten de biz olacağız. Bu seçimde Kars’ı da biz kazanacağız.

1 NİSAN’DA GÜNEŞ DOĞACAK

Bugüne kadar çalışmalarında kırgınlıkların en az yaşandığı parti HDP’dir. Amaç koltuk değil, mücadeleye güç katmaktır. Biz de onu yaptık ve güç kattık. 1 Nisan’dan sonra da güç katacağız. 1 Nisan’dan güneş doğacak. Şimdi küskünlükleri, kırgınlıkları bir kenara bırakıp, 1 Nisan’da sizinle birlikte büyük bir başarıya imza atacağız. Burada halaya durarak, Türkiye ya me ye Kars ya me ye diyeceğiz.”

Kars’taki buluşmanın ardından Temelli ve beraberindekiler seçim programı kapsamında Digor’un Dağpınar beldesine geçti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.