HDP'den tutuklamalara tepki: Ankara Adliyesi’nde suç işlendi

HDP Sözcüsü Ebru Günay, siyasetçilerin somut delil yokken, hukuki dayanaktan yoksun bir şekilde tutuklandığını belirterek, 'Ankara Adliyesi’nde suç işlendi' dedi.

HDP'den tutuklamalara tepki: Ankara Adliyesi’nde suç işlendi
02 Ekim 2020 Cuma 13:11

banner225

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, bugün toplanan Merkez Yürütme Kurulu (MKY) gündemi ve güncel gelişmelere dair parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

“Kobanê soruştarması” kapsamında gözaltına alınan 20 siyasetçiden 17’sinin tutuklanmasının hiçbir hukuki dayanağının olmadığını kaydeden Günay, “Ankara Adliyesi’nde suç işledi” dedi. Somut bir delil olmadan, uydurulmuş iddialarla siyasetçilerin tutuklandığını belirten Günay, “Tutuklama kararı bizleri hiç şaşırtmadı. Zaten kararların o adliye binalarında alınmadığını çok iyi biliyoruz. Günlerdir yandaş TV ve gazetelerin haberleriyle adeta iddianameler yazılıyor ve tutuklama müzakereleri hazırlanıyordu. Bu tutuklamalar HDP’nin çoklu ve renkli yapısını hedeflemiştir. Hedeflenen Türkiye’nin birleşik demokratik siyaset cephesidir. Birliğimizi ve bütünlüğümüzü bozamayacaksınız. Bunların hepsinin hesabı tek tek sorulacak. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

‘ZULÜM VE ZORBALIĞA BAŞVURUYORLAR’

Günay, HDP MYK toplantısının gündeminin “siyasi operasyonlar” ve diğer güncel gelişmeler olduğunu belirterek, yeni döneme ilişkin alınan kararların daha sonra açıklanacağını söyledi. Günay, “Türkiye tarihinin en despotik ve toplum düşmanı iktidarı olan AKP-MHP bloğu, iç ve dış politikada sıkıştıkça, başta partimiz olmak üzere kendisine muhalif olan her kesime karşı saldırılarını pervasız bir şekilde sürdürüyor. Topluma anlatacak bir başarı hikayesi kalmayan bu iktidar, toplumsal meşruiyetini yitirdikçe, kaybettikçe saldırganlaşıyor ve toplumun tüm kesimlerine karşı zulmünü arttırıyor. Ama zulüm ve zorbalığa başvurdukça ve saldırganlaştıkça da daha fazla kaybedecek” diye konuştu.

‘ÜLKENİN GÜNDEMLERİNDEN BİR İŞKENCE’

Günay, şöyle devam etti: “Bu ülkenin gündemlerinden biri artık maalesef işkence. Biliyorsunuz, Van’ın Çatak ilçesinde 11 Eylül’de köylülerin gözleri önünde tarlada çalışırken özel harekatçılar ve askerler tarafından gözaltına alınan ve hakaretlerden sonra helikoptere bindirilen Osman Şiban ve Servet Turgut adlı iki yurttaş görülmemiş işkencelere maruz kaldıkları için hastanede yoğun bakıma alındılar. Hastaneye götürenler kolluk kuvvetleriydi ve yatışları yapılırken yaralanma sebebi kayıtlara 'helikopterden atılma' olarak geçildi. İki köylü tıpkı Latin Amerika diktatörlükleri zamanındaki gibi helikopterden atma işkencesine maruz kaldılar. O işkencelere maruz kalan 7 çocuk babası Servet Turgut önceki gün yaşamını yitirdi. Osman Şiban ise hafızasını yitirmiş durumda.”


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.