HDP'den Fransa’daki saldırıya ilişkin açıklama

Fransa’daki bıçaklı saldırıya ilişkin açıklama yapan HDP MYK’sı “Halkların hem DAİŞ zihniyetine hem de bu zihniyeti fırsata çevirmeye çalışan istismarcı siyasete karşı olduğunu gösterme zamanıdır” diye belirtti.

HDP'den Fransa’daki saldırıya ilişkin açıklama
29 Ekim 2020 Perşembe 18:06

banner255

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Fransa'nın Nice kentinde bulunan Notre Dame Kilisesi yakınlarında gerçekleşen ve üç kişinin hayatını kaybettiği bıçaksaldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı. “Fransa’daki katliam inanç istismarcılığının eseridir” başlığıyla yapılan açıklamada, “Fransa’da yaşanan bu gerilim, iki farklı dinin inancın çatışması değil, dinci ırkçı siyasetin sonucu olan bir nefret cinayetidir” denildi.

HDP MYK’sı tarafından yapılan açıklama şöyle:  “Fransa’nın Nice kentinde DAİŞ yöntemleriyle bir kilisenin önünde biri kadın olmak üzere 3 Fransa vatandaşın katledilmesini üzüntü ile öğrendik. Öncelikle saldırı sonucu vahşice katledilen kişilere rahmet, ailelerine ve Fransa halkına sabır ve başsağlığı diliyoruz. Fransa’da yaşanan bu gerilim, iki farklı dinin inancın çatışması değil, dinci ırkçı siyasetin sonucu olan bir nefret cinayetidir.

İktidarların halkların inanç ve değerlerini, dinci, ırkçı ve popülist siyasetin malzemesi haline getirmelerine hep birlikte karşı duralım.  DAİŞ benzeri yöntemlerle halklar arası çatışmayı körükleyen barbar anlayışa karşı bütün dünya halkları Kuzey ve Doğu Suriye’de insanlıktan yana tavır aldığı gibi bugün de Fransa’da yaşananlara karşı aynı tutum alınmalıdır.Halkların hem DAİŞ zihniyetine hem de bu zihniyeti fırsata çevirmeye çalışan istismarcı siyasete karşı olduğunu gösterme zamanıdır. Bütün halklar ve inançları sağduyu ve barış içerisinde ortak hareket etmeye ve bu barbar anlayışa karşı durmaya çağırıyoruz.”


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.