HDP'den Batman’daki gözaltılara tepki: İktidarın yaşadığı büyük korkunun yansıması

HDP Batman’da gözaltına alınan kadın siyasetçilere ilişkin, “Umudumuzu büyütmeye, kadınların öncülüğünde ‘yeni yaşamı’ ilmik ilmik örmeye devam edeceğiz” açıklaması yaptı.

HDP'den Batman’daki gözaltılara tepki: İktidarın yaşadığı büyük korkunun yansıması
31 Mayıs 2022 Salı 13:55

banner255

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, Batman'da aralarında belediye eşbaşkanlarının da bulunduğu 15 kadının gözaltına alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. 

'İKTİDARIN YAŞADIĞI KORKUNUN YANSIMASI'

Gözaltı ve tutuklama operasyonlarına her gün bir yenisinin eklendiğinin belirtildiği açıklamada, operasyonların AKP-MHP hükümetinin tasarladığı istibdat rejimini birleştirme çabası olduğuna değinildi. 

Siyasi iktidarın, vesayeti altında bulunan yargı mensupları eliyle geliştirdiği ve hukukun üstünlüğü ilkesinin ayaklar altına alındığı bu uygulamalarla demokratik siyasetin tasfiye edilmesinin amaçlandığına değinilen açıklamada, “Siyasi iktidarın özellikle 2015 yılından itibaren şiddete dayalı geliştirdiği militarist siyaset tarzıyla yaratmaya çalıştığı korku iklimine karşı direnen ve ilkeli ve cesur duruşuyla en etkin muhalefet gücü olan partimize, yöneticilerimize, seçilmişlerimize ve özellikle demokratik siyasetin en güçlü yürütücüsü olan kadınlara dönük geliştirilen bu saldırıların iktidarın yaşadığı büyük korkunun yansıması olduğu aşikardır” denildi.

'YENİ YAŞAMI ÖRMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Açıklamanın devamında, “Militarist politikalarıyla ülke demokrasisi için en büyük tehdit haline gelen AKP-MHP ittifakı bu hukuk tanımaz politikalarıyla ömrünü uzatamayacaktır. Tüm baskı politikalarına rağmen büyük bir inançla, cesaretle, emekle büyüttüğümüz demokrasi ve özgürlük mücadelemizin önüne geçemiyorlar, geçemeyecekler. Umudumuzu büyütmeye, kadınların öncülüğünde ‘yeni yaşamı’ ilmik ilmik örmeye devam edeceğiz” diye belirtildi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.