HDP 1 Eylül’e hazırlanıyor

HDP, Diyarbakır ve Urfa’da gerçekleştirdiği halk ve esnaf ziyaretlerinde 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde gerçekleştirilecek “İnsan zinciri” etkinliğine katılım çağrısında bulundu. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekilen ziyaretlerde, “Sayın Öcalan barışın teminatıdır” vurgusu yapıldı.

HDP 1 Eylül’e hazırlanıyor
28 Ağustos 2020 Cuma 21:25

banner255

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Demokratik Mücadele Programı 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla gerçekleştireceği “İnsan zinciri” etkinliği için birçok kentte halk toplantıları ile esnaf ziyaretleri gerçekleştirildi. 

DİYARBAKIR 

HDP Diyarbakır İl Örgütü, 1 Eylül etkinlikleri kapsamında Ergani, Dicle, Eğil, Çüngüş ve Çermik ilçelerinde esnaf ziyaretleri ve halk toplantıları gerçekleştirerek, “Hep birlikte tecride karşı özgürlük, savaşa karşı barış” bildirileri dağıttı. Halk toplantısına partinin Parti Meclisi (PM) üyeleri, milletvekilleri, İl Eşbaşkanları Hülya Alökmen Uyanık ve Zeyat Ceylan ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) yöneticileri katıldı. 

PAYLAN: GEMİ SU ALIYOR

Ergani’de gerçekleştirilen halk toplantısında konuşan HDP’li vekil Garo Paylan, iktidarın her taraftan korku siyasetini egemen kılmaya çalıştığını belirterek, “Gemi su alıyor” ifadesini kullandı. ABD Başkanı Donald Trump’ın “Kuzey Kore, Mısır, Yemen ve Türkiye liderleriyle iyi anlaşıyorum. Telefonu açıyorum ne diyorsam yapıyorlar" sözünü anımsatan Paylan, “Düşünebiliyor musunuz? Erdoğan’ı bu ülkelerin liderleriyle aynı kefeye koyuyor. Yani diktatör olarak görüyor ve diktatörlerle en iyi ben anlaşırım diyor. Ben ne dersim onu yapıyorlar diyor” dedi. “Demokrasi krizi yaşayan bir ülke, ekonomik krizi de yaşar” diyen Paylan, iktidarın savaş siyaseti yürüttüğünü belirterek, buna karşı barış siyaseti vurgusunda bulundu. 

KAYYIM PROVAKASYONU

Toplantının ardından ilçede esnaf ziyareti gerçekleştiren partililer, halkı 1 Eylül etkinliğine davet etti. Ziya Gökalp Caddesi üzerinde bildiri dağıtan heyetin geçiş güzergahı üzerinde, kayyım yönetimdeki Ergani Belediyesi’ne bağlı zabıta ekipleri tarafından Türk Bayrağı asılması dikkat çekti.

HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, HDP MYK Ömer Önen, Dicle Belediyesi Eşbaşkanı Yasemin Üçer, DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Mehmet Bakır ve ilçe yöneticileri de Dicle ve Eğil ilçelerinde bildiri dağıttı. Halk tarafından ilgi ille karşılaşan heyet, burada esnafların sıkıntılarını dinledi. HDP heyeti, ziyaretlerde barışın önemine değinerek, halkı 1 Eylül etkinliğine davet etti. 

‘UMUT HDP’DE’

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran ise partinin Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık ile birlikte Çermik’te esnaf ziyaretlerinde bulundu. Salgından dolayı işlerinin kötüye gittiğini ve iktidarın politikalarından dolayı artık dayanamayacaklarını ifade eden esnaflar, tek umutlarının HDP olduğunu söyledi. Uzun süre esnafların sıkıntılarını dinleyen heyet, yurttaşları 1 Eylül etkinliklerine katılmaya davet etti.  

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, PM Üyesi Muzaffer Tunç, Gençlik Meclisi üyeleri ve MEBYA-DER yöneticileri de Çüngüş ilçesinde esnaf ziyareti gerçekleştirerek, 1 Eylül etkinliğine katılım çağrısında bulundu. 

URFA

Urfa’da Ceylanpınar, Birecik ve merkez Haliliye ilçelerinde esnaf, mahalle ve kurum ziyaretleri gerçekleştirildi. Ziyarette HDP Milletvekili Ayşe Sürücü, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) MYK üyesi Bekir Karageçili, HDP İl Eşbaşkanı Mikail Gözek ve partililer, gerçekleştirdikleri ziyaretlerde halkı 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Ali Şeri Parkı’nda gerçekleştirilecek “İnsan zinciri” etkinliğine davet etti. 

ÖRGÜTLÜ GÜÇ VURGUSU

Heyet, Kuzey ve Doğu Suriye sınırında bulunan Altınköy (Xirbe Deht) Mahallesi’nde açıklama yaptı. HDP’li vekil Ayşe Sürücü, partisinin kampanyası kapsamında 3 aydır kent kent halkla buluştuklarını belirterek, “Faşist sistem demokratik siyaseti tasfiye etmek istiyor. Tutuklama, gözaltı ve saldırılar en üst aşamada. Kürt halkı olarak bu saldırılara karşı boyun eğmedik, eğmeyecek. Geri adım atmayacağız ve halkımızın örgütlü gücü ile kazanacağız" dedi. 

‘ÖCALAN BARIŞIN TEMİNATIDIR’

HDP İl Eşbaşkanı Mikail Gözak ise, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekerek, “Ortadoğu ve dünyaya barışın gelmesi için Sayın Öcalan üzerindeki tecridi kaldırılmalıdır. Sayın Öcalan barışın teminatıdır. Bir kez daha söylüyoruz Ortadoğu'ya gelmeyen barış, dünyaya da gelmeyecektir. Tecridi kaldırın" diye seslendi. 

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Urfa Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş ve Nusrettin Maçin'in bulunduğu heyet, kent merkezinde Zahireciler Borsası, Nakliyeciler Sitesi, Saman ve Buğday Pazarı esnaflarına ziyaretler gerçekleştirerek, 1 Eylül’de gerçekleştirilecek etkinliğe davette bulundu.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.