Görevden alınan Belediye Başkanı ile HDP yöneticileri ve üyeleri gözaltına alındı

Cizre'de HDP yöneticileri, üyeleri ve Belediye Meclis üyelerine yönelik operasyonda gözaltına alınanların sayısı 10’a yükseldi.

Görevden alınan Belediye Başkanı ile HDP yöneticileri ve üyeleri gözaltına alındı
09 Kasım 2020 Pazartesi 12:15

banner225

Şırnak’ın Cizre ilçesinde bu sabah saatlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) ilçe yöneticileri ile Belediye Meclis üyelerine dönük yapılan operasyonda, aralarında İlçe Eş Başkanı Güler Tunç ve yerine kayyım atanan Cizre Belediye Eş Başkanı Berivan Kutlu’nun da olduğu 10 kişi gözaltına alındı. Tunç'un evine yapılan baskın sırasında sokağa çıkma yasakları döneminde yaşamını yitiren Mehmet Tunç'un annesi Esmer Tunç'un kafasına polislerin silah dayadığı iddia edildi.

‘NEDEN KORKUYORSUNUZ DEMEMLE KAFAMA SİLAH DAYAMALARI BİR OLDU'

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Esmer Tunç, baskın sırasında yaşanılanları şöyle anlattı:

“Sabah saat 05.00’da sabah namazına kalktık. Tam namaz kılacağımız sırada kapıdan bir gümbürtü sesi geldi. Kapı çalınmıyordu, kırılıyordu. Bununla birlikte kapıya doğru yöneldik. Baktık ki polisler. 'Bekleyin kapıyı açacağız' dedik. Ama bunu dememizle kapıyı kırmaları bir oldu. Çok acımasız ve vahşice kapımızı kırıp içeri girdiler. İkinci katta Güler'in evi var. Onun evine gittiler. Güler'in de kapısını kırdılar. Mahallenin tümünü ablukaya almışlardı. Torunum Bêkes'i almak için içeri girmek istedim ama balkon, evin bahçesi ve mahallenin tümü özel harekât timleri tarafından ablukaya alınmıştı. İçeri girmemize izin vermiyorlardı. Bunun üzerine 'Ne kadar korkuyorsunuz? Güler genç bir kadın, ondan neden bu kadar korkuyorsun? Evde silah yok, bomba yok. Niye bu muameleyi yapıyorsunuz' diyerek tepki gösterdim. Bunları söylememle silahı kafama dayamaları bir oldu.  Bana 'sus' deyip torunumun yanında silah doğrultular. Ona rağmen susmadım ve 'eve gitmeyeceğim' dedim. Sonra beni tutup sert bir şekilde içeriye attılar. Torunum korkmuştu. Hemen gelip bana sarıldı 'bir şey yok' dedim. Sonra tekrar Güler'i görmek için yukarıya çıkmak istedim. Tekrar silah doğrultup ‘içeriye gir’ dediler. Evimize acımasızca girdiler. Hiçbir şeyi bırakmadılar. Üstelik mahalleden iki kişiyi onlara şahitlik etmeleri için getirdiler. Onlara 'eve bir zarar vermedik şahit misiniz' diye sordular. Daha ne kadar zarar verecekler ki. Yetmedi mi bizden aldıkları, doymadılar mı? Tek bir kişi dahi kalsak mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz ve sonuna kadar mücadele edeceğiz. Allah bu zulmü kabul etmesin.”

GÖZALTINA ALINANLAR

Nedeni öğrenilemeyen operasyonda gözaltına alınanların isimleri şöyle:

Görevden alınarak yerine kayyım atanan Cizre Belediye Eş Başkanı Berivan Kutlu, HDP Cizre İlçe Eş Başkanı Güler Tunç, Belediye Meclis üyeleri Ali Tanış, Mesut Üçkaç, Mesut Nart, Sabri Erdoğmuş, Aziz Uygur ve HDP üyeleri Cihan Ölmez, Reşit Çağlı ile Emin Kalkan.

NE OLMUŞTU?

HDP Cizre İlçe Eş Başkanı Güler Tunç, kendilerine gelen şikayetlerden yola çıkarak son üç ayda sadece Cizre'de 2 bine yakın ailenin arandığını tespit ettiklerini açıklamıştı. Sokağa çıkma yasakları sırasında çocuklarını kaybeden aileler ve 90'larda faili meçhule giden kayıp yakınlarının da arandığını ifade eden Tunç, “Arayan kişiler kendilerini İçişleri Bakanlığı'na bağlı İstihbarat Birimi olarak tanıtıyor. Ailelere 'Neredesiniz, sizinle bir çay içmek istiyoruz, sohbet etmek istiyoruz' şeklinde sıklıkla rahatsız ediliyor” demişti.

Aranan kişilerin HDP yöneticisi, üye veya meclis üyeleri olduklarını ifade eden Tunç, kendisinin de bununla karşılaştığını söylemişti. Tunç, “Bu uygulama 90'ların uygulamasıdır. HDP'yi kriminalize ederek, yozlaştırmak istiyorlar. Bunlar HDP'yi tasfiye etme girişimleridir. Bizler bu saldırıların yabancısı değiliz. Bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacağız ve hukuki süreç başlatacağız. Bu kişileri her yerde teşhir edeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.